logo

reklam
13 Şubat 2020

Dost ve Siyaset

Aslan ve yılan arkadaş olmuş, birlikte dolaşmaya başlamışlar.

Bir gün yine gezerken kendilerini bir ırmağın kıyısında bulmuşlar. Yılan, aslana; “Ben yüzmeyi bilmem. Bine sırtına alırsan birlikte karşıya geçebiliriz” demiş.

Aslan, yılanın teklifini kabul etmiş ve yılan aslan’ın beline sarılmış. Birlikte ırmağı geçmeye çalışmışlar. Tam kıyıya ulaşaçakken yılan, aslanı sıkmaya başlamış.

Nefesi kesilen aslan şaşkınlık içinde; “Ne yapıyorsun dostum, nefes alamıyorum. Yoksa beni öldürecek misin?” diye sormuş.

Yılan; Kusura bakma dostluğumuz buraya kadarmış, seni boğacağım” demiş.

Aslan Neden diye sormuş. Yılan; İhanet benim genlerimde var” demiş.

Yılanın niyetini anlayan aslan; “Tamam öyleyse öldür beni, ancak bu kaar süre arkadaşlık yaptık. Onun hatırına gözlerine son bir kez daha bakayım” demiş.

Yılan, başını uzatınca, tek bir hamlede dişlerini yılanın boynuna geçirip öldürmüş.
Kıyıya ulaşan aslan, yılanı boylu boyunca, dümdüz uzatmış ve yılana şunları söylemiş; “Ben öyle eğri büğrü, yamuk yumuk dost istemem, işte böyle dosdoğru olacaksın” demiş

Bazı siyasetçiler vardır; kendisine zarar gelmeyeceğinden emin oldukları dostlarını belli bir makama geldikten sonra kendilerinden uzak tutarlar. Taraftarları ve oy potonsiyelleri artsın diye de düşmanlarına yakınlaşırlar.

Siyasi bir bilinç inşa etmeden yapılan siyaset, beklenmeyen arızalara ve yol kazalarına neden olur.

Siyasi dostluklarda “yükselen taraf” fazla şişerse, dostları onu sıkmaya başlar. Onlardan kurtulmak, yeni dostlar edinmek ister.

Bu tek taraflı, kullanma odaklı, yarını olmayan bir dostluktur.

En çabuk biten dostluklar, böyle kişisel çıkarlara dayalı dostluklardır. Çıkar ilişkileri bitince dostluklar da biter.

Siyasette ilişkiler hızla yön değiştirebiliyor. Dün dost dediğimize bu gün düşman, düşman dediğimize dost diyebiliyoruz. Dün taraf olduğumuza bugün muhalif olabiliyoruz.

Dostluk ve güven, bir arada yürüyebilen bir ilişkidir. Biri olmadan diğeri olmaz.

Siyaset her şeyi kapsadığı gibi; dostluk, güven ve paylaşamı da kapsamalıdır. Biri olmazsa diğeride olmaz.

Kişisel çıkarlarını siyaset olarak şekillendirenlerin karar verici ve yönetici konumunda olmaları çok acı sonuçlara yol açabilir.

Siyasette, politikacılar geçici zaferler kazanabilir. Dostlardan uzaklaşıp düşmanlarıyla işbirliği yapabilir. Ancak bu hiçbir zaman gerçek bir kazanım olmaz.

Sahte dostluklar, insanları daima uçuruma sürükler.

Gerçek zaferlere, gerçek dostlarla ve sıkı bir çalışma ekibiyle ulaşılır.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.