logo

reklam

DÜNYA TURİZMİNDE AMASYA TOP 10


facebook
A. Suad AKCAN
amasyayorum@hotmail.com

Kentin insanlık ve uygarlık tarihine sağladığı değerler ile bu değerlerin hala kentin ana odaklarında birlikte yaşatılıyor olmasının Müze Kent olma özelliği kazandırdığı Amasya’da tarihi ve kültürel değerlerin korunması amacıyla uzun süredir devam eden restorasyon, çevre düzenleme ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları, arkeolojik kazı ve bilimsel faaliyetler ile yapılan çalışmalar Amasya’nın gerek yerel gerekse ulusal ölçekte layık olduğu değerlere erişme imkanlarını da beraberinde getiriyor.
Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarlarının geçtiğimiz aylarda UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınması ile başlayan ve bu değerlerin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesi için merkezi ve yerel yönetimlerin işbirliği içerisinde, Amasyalı bürokrat ve meslek uzmanlarının da yetki paylaşımı doğrultusunda gerekli katılım ve girişimleriyle devam eden süreçte Amasya, dünya turizminde de hak ettiği noktaya emin adımlarla ilerliyor.
İngiliz gazetesi Telegraph, Türkiye’de görülmesi gereken on yeri fotoğraflarıyla birlikte yayınladı. İngiliz Telegraph Gazetesi’nin haberine göre Türkiye’de görülmesi gereken on yer sıralamasında Amasya da yer alıyor.
Görülmesi gereken on önemli yer hakkında yayımlanan yazıda okuyuculara “AMASYA: Türkiye’nin Yeşilırmak Vadisi’nin kıyısında Ankara’nın kuzeydoğusunda kalıyor. Tepenin üzerinde Antik Pontus krallarının mezarları yer alıyor. Yeşilırmak boyunca yarı ahşap Osmanlı evleri şimdilerde etkileyici butik otellere dönüştürülmüştür” şeklinde anlatılıyor.
Amasya Merkezi Yönetim ve Yerel Yönetim İşbirliği ile Gelişiyor
Özellikle Amasya’da görev yapan Valilerimiz Merhum Kamil Değirmencioğlu, Sıtkı Aslan ve Kemal Nehrezoğlu ile başlayan Tarihi ve Kültürel Mirasın korunması ve yaşatılması programları; merkezi yönetimlerin yetki paylaşımı doğrultusunda Amasyalı bürokrat ve meslek uzmanlarının katılımı, mahalli idarelerin işbirliği ve yerel yönetimlerin girişimleriyle ivme kazanmıştır. Koruma ve Kullanma dengesi gözetilerek yapılan çalışmalar, bir bayrak yarışı halinde Amasya Valisi Sayın Hüseyin Poroy ve Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Baş ile de devam etmiş; Tarihi ve Kültürel Mirasın korunması ve yaşatılması konusunda ciddi adımlar atılmıştır.
Bu anlamda Amasyamız, tarihi ve kültürel değerleriyle ulusal ve uluslar arası faaliyetlerin önemli bir parçası olarak günümüze uzanan başarıların temellerini atmıştır.
İnsanlık tarihinin önemli değeri Amasyamızın, ulusal ve uluslararası alandaki tanıtım faaliyetleri Sayın Mehmet Celalettin Lekesiz’in Amasya Valisi olması ile büyük bir hız kazanmış ve kendisinin altı yıllık valiliği süresince gerçekleştirilen yatırımlar ile Amasya, Kültür ve Turizm için Marka İller arasında yerini almıştır.
Günümüzde ise bu bayrağı taşıyan Amasya Belediye Başkanlığına seçilmesi ile Amasya Sevdasını en az bir Amasyalı gibi yaşadığını kanıtlama fırsatı bulan Sayın Cafer Özdemir, gösterdiği kararlılık ve merkezi idareler ile işbirliği içerisinde sürdürdüğü projeler ile tarihi doku ile birlikte çağdaş kent dokularını bir arada yaşanabilir kılıyor. Valimiz Sayın İbrahim Halil Çomaktekin’in de yadsınamaz desteğiyle Amasya, tarih ve kültür turizminde kendisinin hak ettiği değerleriyle uzun soluklu bu çalışmalar neticesinde ön plana çıkmaya devam ediyor.

Share
1039 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 Temmuz Milli Birlik Destanı

  16 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Bir önceki darbenin üzerinden tam tamına 36 yıl geçtikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri ,içinde bir ahtopot gibi kol saran,fetö örgütünün köpeği olmuş, bir kaç hayâ yoksunu general ve askeri personelin devletin topuyla tankıyla halkı esir almaya kalkma aptallığına düştükleri günün adıdır 15 Temmuz.Çok şükür ki ihanet gişimleri halkın sokağa çıkması ile başarısızlıkla sonuçlanmış,halk onları kendi imkanlarıyla hezimete uğratmıştı. Milli Birlik Destanı Bu yazıyı kaleme almam kolay olmadı,hiç kolay olmadı hemde.O kabus geceyi bir kez daha ha...
 • Vicdanımızı mı gömdük toprağa yoksa çocukları mı?

  13 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Aslında bu yazının girişini iki ana başlıkla toplayabilirdim. Ama yapmadım. Hicbir şey istediğimiz gibi de olmadı,varsın olmasın.Kimileri tatil planları yapa dursun,kimileri bulunduğu mevcut durumu beğenmeyip statü yarışına girsin ,kimileri evine Allah ne verdiyse onu götürsun. Ha birileri de aman suya sabuna dokunmasın. Birileri de böyle benim gibi konuşup dursun;köyün meczubuyuz ne de olsa! Bir hafta boyunca sustum, yazmayacaktım. Leyla'lardan Eylül'lerden bahsedip acımıza kazma vurmayacaktım; ta ki 2 yaşındaki Sami Yusuf öldürülene ...
 • Sevgisizlik Çağı,Tahammülsüzlük İklimi

  03 Temmuz 2018 Köşe Yazıları

  Güneşe gülle at, karartır mı hiç? Allah sevmediğini yaratır mı hiç? İnsan olan insan darıltırmı hiç? Haksızlık haksızın özünden olur"  Bu güzel dizeler kime mi ait ? Bozkurun tezenesi,türkülerin öznesi,gönül duvarmıza güneşinden ışık sızdıran Neşet Ertaş'a tabi.. Nereden esti "Aa Aysun" dediğinizi duyar gibi oluyorum.Haklısınız elbet.Seçimler bitti,bir rahat nefes almak hemde Neşet Ertaş'ı size bir kez daha hatırlatmak; ruhunuza onun türküleriyle dokunmak istedim. Çünkü buna ihtiyacımiz var. Çağ sevgisizlik ve zulüm çağı ,iklim tahammülsüzl...
 • Son Söz

  22 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Türkiye’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ilk seçimi ile birlikte 27. Dönem Milletvekilliği seçimleri için haftalardır süren tartışmalar ve tahminler artık bir şey ifade etmiyor. Son söz pazar günü oy verme merkezlerine giden seçmenlerde. Seçmenler 5 yıl süreyle ükeyi yönetecek Cumhurbaşkanını ve TBMM de yer alacak siyasi partilerin il milletvekillerini belirleyecek. Cumhurbaşkanı ile birlikte Liderlerin egemenliğinde olan bir seçim sistemiyle milletvekillerini seçeceğiz. Aslında seçtiğimiz milletvekilleri bizim seçtiklerimiz değ...
hd porno sikis izle