logo

reklam

DÜNYA TURİZMİNDE AMASYA TOP 10


facebook
A. Suad AKCAN
amasyayorum@hotmail.com

Kentin insanlık ve uygarlık tarihine sağladığı değerler ile bu değerlerin hala kentin ana odaklarında birlikte yaşatılıyor olmasının Müze Kent olma özelliği kazandırdığı Amasya’da tarihi ve kültürel değerlerin korunması amacıyla uzun süredir devam eden restorasyon, çevre düzenleme ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları, arkeolojik kazı ve bilimsel faaliyetler ile yapılan çalışmalar Amasya’nın gerek yerel gerekse ulusal ölçekte layık olduğu değerlere erişme imkanlarını da beraberinde getiriyor.
Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarlarının geçtiğimiz aylarda UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınması ile başlayan ve bu değerlerin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesi için merkezi ve yerel yönetimlerin işbirliği içerisinde, Amasyalı bürokrat ve meslek uzmanlarının da yetki paylaşımı doğrultusunda gerekli katılım ve girişimleriyle devam eden süreçte Amasya, dünya turizminde de hak ettiği noktaya emin adımlarla ilerliyor.
İngiliz gazetesi Telegraph, Türkiye’de görülmesi gereken on yeri fotoğraflarıyla birlikte yayınladı. İngiliz Telegraph Gazetesi’nin haberine göre Türkiye’de görülmesi gereken on yer sıralamasında Amasya da yer alıyor.
Görülmesi gereken on önemli yer hakkında yayımlanan yazıda okuyuculara “AMASYA: Türkiye’nin Yeşilırmak Vadisi’nin kıyısında Ankara’nın kuzeydoğusunda kalıyor. Tepenin üzerinde Antik Pontus krallarının mezarları yer alıyor. Yeşilırmak boyunca yarı ahşap Osmanlı evleri şimdilerde etkileyici butik otellere dönüştürülmüştür” şeklinde anlatılıyor.
Amasya Merkezi Yönetim ve Yerel Yönetim İşbirliği ile Gelişiyor
Özellikle Amasya’da görev yapan Valilerimiz Merhum Kamil Değirmencioğlu, Sıtkı Aslan ve Kemal Nehrezoğlu ile başlayan Tarihi ve Kültürel Mirasın korunması ve yaşatılması programları; merkezi yönetimlerin yetki paylaşımı doğrultusunda Amasyalı bürokrat ve meslek uzmanlarının katılımı, mahalli idarelerin işbirliği ve yerel yönetimlerin girişimleriyle ivme kazanmıştır. Koruma ve Kullanma dengesi gözetilerek yapılan çalışmalar, bir bayrak yarışı halinde Amasya Valisi Sayın Hüseyin Poroy ve Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Baş ile de devam etmiş; Tarihi ve Kültürel Mirasın korunması ve yaşatılması konusunda ciddi adımlar atılmıştır.
Bu anlamda Amasyamız, tarihi ve kültürel değerleriyle ulusal ve uluslar arası faaliyetlerin önemli bir parçası olarak günümüze uzanan başarıların temellerini atmıştır.
İnsanlık tarihinin önemli değeri Amasyamızın, ulusal ve uluslararası alandaki tanıtım faaliyetleri Sayın Mehmet Celalettin Lekesiz’in Amasya Valisi olması ile büyük bir hız kazanmış ve kendisinin altı yıllık valiliği süresince gerçekleştirilen yatırımlar ile Amasya, Kültür ve Turizm için Marka İller arasında yerini almıştır.
Günümüzde ise bu bayrağı taşıyan Amasya Belediye Başkanlığına seçilmesi ile Amasya Sevdasını en az bir Amasyalı gibi yaşadığını kanıtlama fırsatı bulan Sayın Cafer Özdemir, gösterdiği kararlılık ve merkezi idareler ile işbirliği içerisinde sürdürdüğü projeler ile tarihi doku ile birlikte çağdaş kent dokularını bir arada yaşanabilir kılıyor. Valimiz Sayın İbrahim Halil Çomaktekin’in de yadsınamaz desteğiyle Amasya, tarih ve kültür turizminde kendisinin hak ettiği değerleriyle uzun soluklu bu çalışmalar neticesinde ön plana çıkmaya devam ediyor.

Share
955 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Biz biriz.Ayrı gayrımız yok!

  19 Mart 2018 Genel, Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta İlyas ilk -Orta Okulunun hazırlamış olduğu "12 mart İstiklal Marşı'nın kabulu" ve "18 mart Çanakkale Şehitleri"Anma günü konulu program Amasya'da gerçekleşti. Şehitlerimiz saygıyla anıldı. Bir kez daha Tüm Şehitlerimizi saygıyla ve  rahmetle anıyoruz. Program genel akışı itibariyle Çanakkale'nin yüksek ruhunu ve başka hiç bir millette bulunmayan vatan sevgisini  göstermeyi hedefliyordu salondakilere. Kıbrıs Gazisi Hamit Tokmak'ın yaptığı konuşma hala kulaklarımda;konuşması boyunca onu ilgiyle ve hayranlıkla dinledim. Çanakka...
 • “Kadın Aile ve Toplumun köprüsüdür”

  07 Mart 2018 Köşe Yazıları

  "Kadın Aile ve Toplumun köprüsüdür" Afrin şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine de sabırlar diliyorum. Kılıçları keskin,dualarımız kalkan olsun. Amasya'nın Merzifon ilçesine bağlı Yakacık köyündeki kadınlar,evlerinde altın günü yapmak yerine bir araya gelip kitap okuma günleri düzenlemişler. Ve hazırladıkları pasta börekleri okula götürüp,hem çocuklarda okuma arzusu uyandırıyorlar,hem de" altın günü " gibi gereksiz ve üretimsiz bir gün bir, önemli bir amaca dönüşüyor Bu fikrin sahibi olan öğretmen ve o köy kadınlarını yürekten tebrik...
 • AH GEÇMİŞ ZAMAN!

  22 Şubat 2018 Köşe Yazıları

    Karşı konulamayan bir özlemin adıdır,geçmiş zaman. Çocukluğumuz.. Annemizin,yaptığı o sıcacık kurabiyeleri yürütmeyi özlediğimiz zamanların tadı,şu an hangi anımıza denk gelebilir ? Ekmeğin üzerine yağ,bal sürüp sokağa fırladığımız günler.. Topaç çevirmece,çelik çomak.. Cevizine bilye ütmeler.. Parklar, bahçeler.. Soba üzerinde kestane kebap yapmanın inanılmaz mutluluğu, Yaz günleri eve gelen serin karpuzların tadı.. Derin bir ah çektim. Belki de hepimizin içinde aynı özlem vardır. Düşüp de dizlerimizin kan revan içinde k...
 • Yedi yıllık hasret son buldu !

  30 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Merhaba sevgili yorum okuyucuları Biliyorsunuz ki Pazar günü 6. olağan Amasya kongresi vardı. Aylar öncesinden başlamıştı hazırlıklar. Özlem ve umut doluydu onu bekleyen Halk .Yedi yıl aradan sonra ilkez geliyordu. Sokaklar,caddeler,evler bayram şenliğinde idi. Tarihi,doğası ve insanlarıyla bambaşka bir yere sahip olan Şehzadeler Şehri bir başka güzeldi o gün. Spor salonunda gerçekleşen kongrede onbinlerce insan soğuk havaya ve uzun mesafelere rağmen oradaydı. Ellerinde bayraklarlar,dillerinde marşlar, Annelerin kucağında küçücük ya...