logo

reklam

DÜNYA TURİZMİNDE AMASYA TOP 10


facebook
A. Suad AKCAN
amasyayorum@hotmail.com

Kentin insanlık ve uygarlık tarihine sağladığı değerler ile bu değerlerin hala kentin ana odaklarında birlikte yaşatılıyor olmasının Müze Kent olma özelliği kazandırdığı Amasya’da tarihi ve kültürel değerlerin korunması amacıyla uzun süredir devam eden restorasyon, çevre düzenleme ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları, arkeolojik kazı ve bilimsel faaliyetler ile yapılan çalışmalar Amasya’nın gerek yerel gerekse ulusal ölçekte layık olduğu değerlere erişme imkanlarını da beraberinde getiriyor.
Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarlarının geçtiğimiz aylarda UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınması ile başlayan ve bu değerlerin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesi için merkezi ve yerel yönetimlerin işbirliği içerisinde, Amasyalı bürokrat ve meslek uzmanlarının da yetki paylaşımı doğrultusunda gerekli katılım ve girişimleriyle devam eden süreçte Amasya, dünya turizminde de hak ettiği noktaya emin adımlarla ilerliyor.
İngiliz gazetesi Telegraph, Türkiye’de görülmesi gereken on yeri fotoğraflarıyla birlikte yayınladı. İngiliz Telegraph Gazetesi’nin haberine göre Türkiye’de görülmesi gereken on yer sıralamasında Amasya da yer alıyor.
Görülmesi gereken on önemli yer hakkında yayımlanan yazıda okuyuculara “AMASYA: Türkiye’nin Yeşilırmak Vadisi’nin kıyısında Ankara’nın kuzeydoğusunda kalıyor. Tepenin üzerinde Antik Pontus krallarının mezarları yer alıyor. Yeşilırmak boyunca yarı ahşap Osmanlı evleri şimdilerde etkileyici butik otellere dönüştürülmüştür” şeklinde anlatılıyor.
Amasya Merkezi Yönetim ve Yerel Yönetim İşbirliği ile Gelişiyor
Özellikle Amasya’da görev yapan Valilerimiz Merhum Kamil Değirmencioğlu, Sıtkı Aslan ve Kemal Nehrezoğlu ile başlayan Tarihi ve Kültürel Mirasın korunması ve yaşatılması programları; merkezi yönetimlerin yetki paylaşımı doğrultusunda Amasyalı bürokrat ve meslek uzmanlarının katılımı, mahalli idarelerin işbirliği ve yerel yönetimlerin girişimleriyle ivme kazanmıştır. Koruma ve Kullanma dengesi gözetilerek yapılan çalışmalar, bir bayrak yarışı halinde Amasya Valisi Sayın Hüseyin Poroy ve Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Baş ile de devam etmiş; Tarihi ve Kültürel Mirasın korunması ve yaşatılması konusunda ciddi adımlar atılmıştır.
Bu anlamda Amasyamız, tarihi ve kültürel değerleriyle ulusal ve uluslar arası faaliyetlerin önemli bir parçası olarak günümüze uzanan başarıların temellerini atmıştır.
İnsanlık tarihinin önemli değeri Amasyamızın, ulusal ve uluslararası alandaki tanıtım faaliyetleri Sayın Mehmet Celalettin Lekesiz’in Amasya Valisi olması ile büyük bir hız kazanmış ve kendisinin altı yıllık valiliği süresince gerçekleştirilen yatırımlar ile Amasya, Kültür ve Turizm için Marka İller arasında yerini almıştır.
Günümüzde ise bu bayrağı taşıyan Amasya Belediye Başkanlığına seçilmesi ile Amasya Sevdasını en az bir Amasyalı gibi yaşadığını kanıtlama fırsatı bulan Sayın Cafer Özdemir, gösterdiği kararlılık ve merkezi idareler ile işbirliği içerisinde sürdürdüğü projeler ile tarihi doku ile birlikte çağdaş kent dokularını bir arada yaşanabilir kılıyor. Valimiz Sayın İbrahim Halil Çomaktekin’in de yadsınamaz desteğiyle Amasya, tarih ve kültür turizminde kendisinin hak ettiği değerleriyle uzun soluklu bu çalışmalar neticesinde ön plana çıkmaya devam ediyor.

Share
913 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vali Varol basınla buluştu!

  03 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Vali Dr. Osman Varol'un, göreve geldiğinden beri bu güne kadar geçen döneminin basın mensuplarıyla buluştuğu değerlendirme toplantısındaydık. Soru- cevap şeklinde geçen toplantıda Amasya'nın meseleleri hakkında basın mensupları sordu Vali Varol cevapladı. Vali bey ile ilk defa böylesine bir toplantıda bir araya geldik. Basın mensupları bunun ne kadar isabetli ve aslında geç kalınmış bir iş olduğunu dile getirdiler ve daha sık yapılmasını istediler. Ne diyelim; geç olsun da güç olmasın! Ayrıntılara geçmeden önce genel olarak toplantı hakkın...
 • Eski Bayramlar Var Ya..

  25 Haziran 2017 Köşe Yazıları

   Eski Bayramlar var ya diyen sohbetlerin hepsinde aslında yaşanılan güzel günlerin geri gelemeyeceğinin özlemi vardır. İşte bu özlemle hep hayıflanırız. Eski bayramlar Diye,  Eskiler geçen günleri geri gelmeyeceğini bilir, yenilerde o kadar güzel günleri yaşayamayacaklarını bilmezler. Aslında ne gariptir ki yıllar, yıllar sonra onlarda bu günleri eski bayramlar diye anacaklar yaşadıkları güzel günlerin farkında değiller. Yaşları orta yaşı geçenler için “Eski Bayramlar” cümlesi dillerine dolanmaya başlar, aslında eskiyen bayramlar değildir. Es...
 • KENAR ETKİSİ

  09 Haziran 2017 Köşe Yazıları

  Anton Pavloviç Çehov güzel hikâyeler yazan bir doktorduPek çok kimse onu doktorluğuyla hatırlamıyor.  S. Arthur C. Doyle gibi.Wright kardeşler bisiklet tamircisiydi, uçak yaptılar, havacılık sektörünü ortaya çıkardılar.Pastör kimyagerdi. Zamanının tıp eğitimini almadığı halde, kuduz aşısını buldu, çağdaş mikrobiyolojinin temelini attı. Mikroplar üzerine yaptığı çalışmaları çıkarırsanız tıp tarihinde büyük bir boşluk oluşması normal bir sonuçtur.Montessori doktordu yeni bir tarzla eğitimde ekol oluşturdu. Eğitimcileri kıskandırdı...
 • 27 Mayıs ve Darbeler; (Çılgın Türkler)

  28 Mayıs 2017 Köşe Yazıları

  27 Mayıs Türkiye Cumhuriyet tarihinde Demokrasi katili darbelerin ilk başlangıcıdır. En küçük sıkışıklıkta yada iktidardan uzak kalanların iktidara gelmesi amacıyla “Ordu Göreve” çağrısının sebebidir.Mazlum Milletin kendi seçtiği ve görev verdiği Devlet yöneticilerine kendi evlatlarının hücum etmesi, zalimlik yapması ve sonunda İdam etmesidir.Bu vahim olayları ancak kitaplardan okuduk, yaşayanlardan dinledik ve bir çok darbe veya denemeleri ile bizlerde büyüdük, 12 eylül’ü, ve zalimlikleri ile yaşadık, postmodern darbeler, internet andı...