logo

reklam

Emlak sektöründe TEOG bereketi

Yeni sınav sistemi kiralık konut fiyatlarını artıracak
Eğitimde yeni sistem ev fiyatlarını yükseltecek
Emlak sektöründe TEOG bereketi
AMASYA BÜLBÜL EMLAK SAHİBİ Nihat BÜLBÜL
Evlerine yakın okulları tercih etmek yerine istedikleri okullara yakın evleri tercih etmek isteyen aileler, yeni ev arayışına girdi.
TEOG yerine gelecek “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” ile lise adayı 4 bin 250 civarındaki öğrenci evine en yakın 5 okuldan birini tercih edecek. Yeni sistemin gayrimenkul sektörüne olası etkilerini değerlendiren Amasya Bülbül Emlak’tan Nihat Bülbül, bugüne kadar öğrencilerine sundukları eğitimlerle öne çıkmış, farklı alanlarda isim yapmış okulların çevresindeki gayrimenkullerde ciddi fiyat artışlarının yaşanabileceğini belirtti.
Liselere geçişe “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” geldi. Artık ortaokulu bitiren öğrenci, evine yakın 5 liseyi tercih edebilecek. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamasının ardından emlak sektöründe hareketlilik yaşanıyor. Bülbül Emlak sahibi Nihat Bülbül’ün ifadesine göre, Amasya’nın belirli bölgelerinde kiralık konut fiyatları artacak.

Aileler ev arayışında
Yüzbinlerce öğrencinin ve velilerin merakla bekledikleri yeni sistem ile ilgili yapılan açıklamanın ardından, Bülbül Emlak’ta yer alan kiralık ilanlar daha fazla arandı. Evlerine yakın okulları tercih etmek yerine istedikleri okullara yakın evleri tercih etmek isteyen aileler, yeni ev arayışına girdi.
Bülbül, “Bugün ev arayanların en büyük önceliği, uygun fiyatla birlikte söz konusu konutun toplu taşıma araçlarına olan yakınlığı. Fakat yeni sistemde, özellikle orta okul çağında çocuğu olan tüm veliler, tercihlerini isim yapmış okullara yakın konumdaki evlerden yana kullanacak. Bugün sadece 8’inci sınıfta okuyan öğrenci sayısının 4 bin 250 seviyesinde olması, yeni sistemin yaratabileceği hareketlilik hakkında fikir veriyor” dedi.

Bu mahallelerde artış bekleniyor
Amasya genelinde son bir yılda kiralık konut fiyatları yüzde 3 düştü. Bülbül Emlak verilerine göre, ikametgah ile yerleşilebilecek liselerin yer aldığı gözde mahallelerde kiralık konut fiyat ortalaması bin liradan başlıyor. Çocuklarının eğitimini daha iyi okulda almasını isteyen velilerin yaratacağı emlak hareketliliğinin ardından Amasya’nın Macit Zeren Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi,’nin bulunduğu Hacılar Meydanı, İmam Hatip Fen Lisesi’nin bulunduğu Kurşunlu ve Şeyhcui mahallesinde fiyatların yükselişe geçtiği belirtiliyor.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle