logo

reklam

Engelli olmak, Özgürlükler içindeki bedenin, ömür boyu mahkûmiyetidir


facebook
Yılmaz Keten
yilmazketen@hotmail.com

 İnsanların Beyinlerinde ki duygulara, fikirlere ateş veren Sevdalar ve idealler vardır yüreğinde,   Bu sevdalar ve idealler insanların hayatı güzelleştiren şeyler yapmasını sağlar.
Doğduktan sonra başlar bu idealler, anne ile başlayan sevdiğine en yakın olmak ve bunun için çabalamak, zaman, enerji harcamak duygusu yaş büyüdükçe insan geliştikçe farklı alanlarda devam eder.

engellerÇocukken en heyecanlı ve en uzun süreli oyunlar oynamayı düşünür, oyun hiç bitmesin ister çocuk yüreği, Gençken en güzel kızı sevmek isterler, en heyecanlı macerayı yaşamak kendilerini kanıtlamak ister genç yürekler,

Olgunlaşınca en iyi üniversiteden mezun olmak, en iyi işi kurmak ya da çalışmak ve gençlikte beyinlerine yerleşen kadın imajını ararlar hayat boyu beraber olmak için.

En güzel kadınla, en güzel düğünle evlenmek,  en zeki çocuklar yapmak, çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek, en iyi arabayı almak en güzel evi yapmak, en yüksek geliri kazanmak bu böyle sürer gider.

Bütün insanların hayat idealleri Enlerle doludur. Öleceğini bilen insan bile en iyi cenaze töreni en iyi mezar yeri, en iyi mezar gibi beynindeki düşünce ve ideallerden kurtulamaz, Bu idealler yaşam arzusunun temelidir, bu temelde insanlığın gelişmesini sağlayan en önemli faktördür.

İşte bu duygularla yaşayan ya da yaşayacak olan insanın hayatının herhangi bir döneminde bir şimşek çakar ve siyah bir perde oluşur, bir insan kara yazgı için seçilmiştir. Bu insanın hayatı tamamen değişir zıt bir çizgi izlemeye başlar, “En iyi” olan amaç ve ideal en “kötü mecburiyet” halini alır, “En iyinin” yerini “Keşke” sözcüğü alır.

En kötü ortam, en kötü yaşam şekli, en kötü beklenti, en kötü sevgi, Her şeyin en kötüsü sevginin bile en kötüsü, sevginin en kötüsü acımaktır. “en kötü” ile başlayan fiillerin sonu “keşke” düşüncesi ile daha kötü bir hal alır.

“Hayat alt üst olmuştur, her şey tersine dönmüştür,  çölün en kızgın yerine bir fidan düşmüştür, yaşaması, var olması bir mucizedir.”

İdealler bitmiştir, yaşamak bile zordur. En çok sevdiklerinin bile acıyarak bakışları dayanılmaz acıyı yüreklerde biriktirir, kuytu yerlerde gözyaşı olarak akar, çaresizliğini kabul eder sonra yağmurdan sonra ki yeryüzü gibi huzur bulur,

Yaşanan çaresizlikler en sonunda “alışılmış çaresizlik” olur. Boyun eğen her şeyi kabullenen çaresizler olarak ortaya çıkar. Yürekteki sevdalar ve idealler, kalp ağrısına dönüşür, yüreği acıtır.

Bazen bedenler Engelli olur, bazen beyinler, bazen Engelli bedenlerin beyinleri sağlam düşünür ama ne hikmetse sağlam bedenlerin beyinleri de Engelli düşünürler. İşte bu Engelli düşünme sonucunda yaşam alanlarımız Sağlam olanların bile yaşayamayacakları ortamlar haline gelir.

Hayatın her evresinde, her zamanında her yerinde yaşama hakkı kutsallığı ve eşitliği bozulamaz ama nedense biz kendini sağlam sanan düşünme Engelli kendimizden başkasını düşünemeyiz, düşünmeyiz.

Yuva olarak yaptığımız evlerimizde bile hiçbir şeyi düşünmüyoruz, Engelli bir arkadaşımızın evimize gelme ihtimalini bir kenara bırakın yarın bir gün bu “seçilmişliğin” başımıza geleceğini hesaba bile katmayız.

Okul yaparız, cami yaparız, dükkân yaparız, otogar yaparız, Hastane yaparız, düğün salonu yaparız, büyük siteler yaparız, bankalar yaparız, kahvehaneler yaparız, lokantalar yaparız, spor salonları yaparız sadece sağlamlar girsin diye, sosyal yaşam çevremizde bir insanı en çok ilgilendiren alanlardır buralar ama sadece sağlamlar için yapılmıştır.

Düşüncesizliğimiz o kadar hat safhadadır ki, Kaldırımlar yaparız ortasına ağaç dikeriz özürlü aracı da yoldan gitsin diye, yaya geçitleri yaparız ortasına banket koyarız sadece sağlamlar geçsin diye, kısaca sokağa çıkma hakkı bile vermediğimiz insanlarında bizlerden farkı olmadığını ne zaman düşüneceğiz.

Bu durumları hep gelişmiş ülkelerle kıyaslarız ve bu ülkeler geleceği düşünerek projeler yaparlar, kendi ömürlerinin yetmeyeceğini bilerek projeler yaparlar, uygularlar, aslında ülkeler gelişmez insanlar gelişir. İnsan kendinden başkalarını da düşündüğü zaman, kendisinden sonrasını düşündüğü zaman gelişmiş sayılır,

Bizler bırakın başkalarını ve bizden sonrakileri düşünmeyi kendimizi bile düşünemiyoruz, bu düşüncesizliğimiz hayatımızı yaşanılmaz kılıyor, sorunları çözümsüz, çalışmaları sonuçsuz bırakıyor.

Yaşadığımız sosyal çevreyi kurarken ya da yaşam alanını düzenlerken bir gün bizimde başımıza gelebileceğini hiçbir zaman hesaba katmayız, öyle bir hayat yaşarız ki Engelli olduğumuzu rüyamızda görsek bir yerimiz açık kalmış sayarız, en iyi düşünenimiz gider bir Engelliye ya da muhtaç olduğunu bildiğimiz birine sadaka veririz.

İnsan olarak düşüncesizliğimiz sadece yaşam alanları ve yaşam şartları ile alakalı değildir, “Yaşamakla” da alakalıdır. Hayatı farkına vararak yaşamıyoruz, Gözler sağlamken, bütün renklerin ayrıcalığını, güzelliğini ve farklılığını gözlemek lazımdır, ayaklar sağlamken terden sırılsıklam olarak yürümek lazımdır. Kollarınız sağlamken dost ve arkadaşlarınıza sıkıca sarılın,

Unutmayın gözler kapanınca renkler siyah beyaz olur. Ayaklar gidince bütün dünya durur, kollar gidince dostlar düşman olur,

Hayatın küçük ayrıntılarının farkına varın, Yazın sıcağında soğuk bir bardak suyu içerken bardakta oluşan buğunun varoluşu ile yok oluşunun nedenlerini öğrenin.

Bahar güneşi ile ısınan toprakların üzerine düşen soğuk yağmur tanelerinin taze ot, çiçek ve toprak kokusundan nasıl bir aroma oluşturduğunu hissedin.

Sıcak yaz aylarında yeryüzüne doğru koşan yağmur tanelerinin kısa bir süre sonra başka diyarlara yağmur olmak için tekrar gökyüzüne doğru yükseldiğini izleyin,

Baharın son deminde yapraklarını, çiçeklerini döken doğanın mahremiyetini kapatmak istercesine Sisten perdeler örttüğü alaca sabahları seyredin,

İçinde binlerce renk ve şekil barındıran, ama beyaz görünen kar tanelerinin raks edişlerini, eriyip kaybolmalarını gözlemleyin,

Baharın seherini, yazın Meltemini, Güzün akyelini, kışın poyrazını hissedin. Kısaca her anı, her günü, her mevsimi, her yılı Yaşayın, çiçeğin yapraklarının bile farklı renklerde olduğunu görün, her gün farklı koktuğunu, Güneşle açıp güneşle kapandığını, öğrenin.

Bunları Öğrenirken belki Engellilerin neler kaybettiklerini anlarsınız, Nelerden “Mahrum” nelere Mahkûm olduklarını fark edersiniz.

Aslında Engellilik Özgürlükler içindeki bedenin ömür boyu mahkûmiyettir, özgürlük hücresidir, ama ”Beden Mahkûmdur Beyin Özgürdür”

En kötüsü ise bedeni Özgür olup ta Beyni mahkûm olanların durumudur.

Not: Bu yazıyı okuduktan sonra sizlerden istediğim yaşadığınız her yerde Engelli olduğunuzu düşünün.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1807 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Biz biriz.Ayrı gayrımız yok!

  19 Mart 2018 Genel, Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta İlyas ilk -Orta Okulunun hazırlamış olduğu "12 mart İstiklal Marşı'nın kabulu" ve "18 mart Çanakkale Şehitleri"Anma günü konulu program Amasya'da gerçekleşti. Şehitlerimiz saygıyla anıldı. Bir kez daha Tüm Şehitlerimizi saygıyla ve  rahmetle anıyoruz. Program genel akışı itibariyle Çanakkale'nin yüksek ruhunu ve başka hiç bir millette bulunmayan vatan sevgisini  göstermeyi hedefliyordu salondakilere. Kıbrıs Gazisi Hamit Tokmak'ın yaptığı konuşma hala kulaklarımda;konuşması boyunca onu ilgiyle ve hayranlıkla dinledim. Çanakka...
 • “Kadın Aile ve Toplumun köprüsüdür”

  07 Mart 2018 Köşe Yazıları

  "Kadın Aile ve Toplumun köprüsüdür" Afrin şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine de sabırlar diliyorum. Kılıçları keskin,dualarımız kalkan olsun. Amasya'nın Merzifon ilçesine bağlı Yakacık köyündeki kadınlar,evlerinde altın günü yapmak yerine bir araya gelip kitap okuma günleri düzenlemişler. Ve hazırladıkları pasta börekleri okula götürüp,hem çocuklarda okuma arzusu uyandırıyorlar,hem de" altın günü " gibi gereksiz ve üretimsiz bir gün bir, önemli bir amaca dönüşüyor Bu fikrin sahibi olan öğretmen ve o köy kadınlarını yürekten tebrik...
 • AH GEÇMİŞ ZAMAN!

  22 Şubat 2018 Köşe Yazıları

    Karşı konulamayan bir özlemin adıdır,geçmiş zaman. Çocukluğumuz.. Annemizin,yaptığı o sıcacık kurabiyeleri yürütmeyi özlediğimiz zamanların tadı,şu an hangi anımıza denk gelebilir ? Ekmeğin üzerine yağ,bal sürüp sokağa fırladığımız günler.. Topaç çevirmece,çelik çomak.. Cevizine bilye ütmeler.. Parklar, bahçeler.. Soba üzerinde kestane kebap yapmanın inanılmaz mutluluğu, Yaz günleri eve gelen serin karpuzların tadı.. Derin bir ah çektim. Belki de hepimizin içinde aynı özlem vardır. Düşüp de dizlerimizin kan revan içinde k...
 • Yedi yıllık hasret son buldu !

  30 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Merhaba sevgili yorum okuyucuları Biliyorsunuz ki Pazar günü 6. olağan Amasya kongresi vardı. Aylar öncesinden başlamıştı hazırlıklar. Özlem ve umut doluydu onu bekleyen Halk .Yedi yıl aradan sonra ilkez geliyordu. Sokaklar,caddeler,evler bayram şenliğinde idi. Tarihi,doğası ve insanlarıyla bambaşka bir yere sahip olan Şehzadeler Şehri bir başka güzeldi o gün. Spor salonunda gerçekleşen kongrede onbinlerce insan soğuk havaya ve uzun mesafelere rağmen oradaydı. Ellerinde bayraklarlar,dillerinde marşlar, Annelerin kucağında küçücük ya...