logo

reklam

Esnaf kermes mağduru

Kermesler, son yıllarda amacının dışına çıkarak, hayırdan çok ticari amaçlı yapılması ile esnaf ve sanatkarın işlerini engelliyor. Amasya Esnafı, Amasya’da sıkça görülen ve gıda güvenliğinden uzak, vergi ödemeyen ancak birer açıkhava AVM’sine dönüşen uzun süreli kermeslere karşı seferberlik ilan etti
Gıda güvenliğinden bihaber, vergisiz ve denetimsiz açıkhava AVM’leri gibi işleyen kermesler, Amasya esnafının ortak gündem maddesi haline geldi. Üretici, aracı ya da esnaf olan üyelerinin tepkileri üzerine konuyu gündeme getiren Amasya iş dünyası örgütlerinin temsilcileri, yerel yönetimlerden, ticarethanelere dönüşen kermeslere çeki düzen getirecek bir yönetmelik hazırlamasını istedi.
Çeşitli dernek, vakıf ve sivil toplum örgütleri tarafından açılan kermeslerin, son yıllarda amacının dışına çıkarak, hayırdan çok ticari amaçlı yapılması ile esnaf ve sanatkârın işleri aksamaya başladı.
Her köşede kurulan kermesler sergiledikleri ürün çeşitliliği ile adeta AVM’ler gibi esnafla yarışır hale geldi.
halk sağlığı açısından da sakınca yaratmaktadır.
Amasya Turizm Derneği Başkanı Güngör Duran, “Biz hayır amacıyla yapılan kermeslerden bahsetmiyoruz. Günlerce, haftalarca ve Aylarca açık kalan, denetimsiz olarak satış yapılan yerlerden söz ediyoruz ” dedi.
Geçtiğimiz yıllarda da yaşanan kermes adı altındaki haksız rekabetin esnafa büyük zarar verdiğini ifade eden Güngör Duran, “Esnaf ve sanatkarımız kirasını ödemek, vergisini, sosyal güvenlik primini yatırmak için gecesine gündüzüne katarken, kermes adı altında vergisiz, stopajsız ve masrafsız boş dükkanlarda, havalarda ısınınca boş arsalarda alışveriş çadırı kurarak haksız rekabet yapılmaktadır. Esnafın üretim yapabilmek için hijyen standartlarına uygunluğu yetkililer tarafından devamlı kontrol ediliyor ama kermeslerde böyle bir denetimin yapılmaması ayrıca halk sağlığı açısından da sakınca yaratmaktadır.” dedi.
HAKSIZ REKABET
Bir yere fayda sağlanacak mantığıyla yapılan kermeslerin bu işten geçimini sağlayan esnafa ciddi zarar vermeye başladığını vurgulayan Duran, ciddi haksız rekabetle kazanç sağlandığını söyledi. Esnafın dükkanlarında satmasına izin verilmeyen ürünlerin kermeslerde satıldığını belirten Güngör Duran, “Hem vergi veriyoruz, hem ruhsatlandırma için ciddi çalışıyoruz. Öte yandan kermes 15 gün sonra bitiyor, sonra başka bir yerde devam ediyor. Kermes olmaktan çıkmış pazar haline gelmiş.” diye konuştu.
Başkan Duran, kuralsızlıkların kural olduğu bir şehirde yaşamaya doğru gidildiğini söyledi. Bu anlamda değerlendirildiğinde iyi niyetli kermesleri istisna tuttuklarının altını çizen Duran, “Kuralsız şekilde 365 gün kayıt dışı sadece ticaret yapmak gelenek hali aldı. Tarım ve Orman Bakanlığı tüm eforunu gıda güvenliğine harcarken, gıda güvenliğinden uzakta, nasıl yapıldığı bilinmeyen, iyi şartlarda yapılsa bile satış koşullarında sağlığa ne tip etki bıraktığını bilemediğimiz ürünler satılıyor” diye görüş verdi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle