logo

reklam

Evlerde Ramazan telaşı hızlandı

AMASYA da Ramazan ayı nedeniyle evlerde Ramazan telaşı yaşandı. Evlerdeki Ramazan hazırlıkları hızlanırken, hünerli eller yufka ve erişte yapma telaşında girdi.
Yufkalar açıldı, erişteler kesildi. Evlerde geleneksel Ramazan hazırlıkları tamamlandı. Yufka ve erişte gibi Ramazan’ın vazgeçilmezi olan gıda ürünlerini imece usulüyle hazırlayan ev hanımları, 11 Ayın Sultanı için beklemeye çekildi.
Ramazan hazırlıklarını sürdüren kadınlar, komşularıyla bir araya gelerek yufka ve erişte yaptılar. Ramazan için evlerdeki hazırlıklar hız kazanırken bir taraftan da hazır gıda alışverişlerini tamamlamaya çalışan vatandaşlar, diğer taraftan da Ramazanda özel olarak tüketecekleri erişte ve yufka gibi gıda ürünlerini hazırlamaya koyuldu.
Ramazan ayında tüketimi artan yufka ve erişte, Amasya’da kadınların yardımlaşmasıyla hazırlanıyor. Ev kadınları “11 Ayın Sultanı” Ramazan’ın yaklaşmasıyla dolayısıyla yufka yapımı için kolları sıvadı. Hünerli eller, geleneksel Ramazan hazırlıklarından biri olan ve sahur ile iftar sofralarını süsleyecek lezzetli böreklerin yapımında kullanılmak amacıyla, kuru yufka yapımına başladı. Odun ateşi üzerine konulan sacın çevresinde sofra ve oklavalarını alarak bir araya gelen kadınlar, maniler söyleyerek evlerinin bir aylık yufka ve erişte ihtiyacını yardımlaşarak yapıyorlar. Türk mutfağında önemli bir yer tutan ev işi unlu mamuller, merkezde yaşayan ev kadınlarınca Ramazan ayı öncesi ‘imece’ usulüyle hazırlanıyor. Odun ateşi üzerine konulan sacın çevresinde sofra ve oklavalarını alarak bir araya gelen kadınlar, maniler söyleyerek evlerinin bir aylık yufka ve erişte ihtiyacını yardımlaşarak yapıyorlar.
Amasya da hızlanan Ramazan hazırlıkları nedeniyle evlerdeki temizlik işleri de hızlandı. Gün boyu ev temizliğini sürdüren kadınlar, birbirleriyle yardımlaşmak suteriyle Ramazan öncesi evlerini hazır hale getiriyorlar.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle