logo

reklam

Feyzioğlu; AMASYA TAMİMİ BÜYÜK BİR CESARETİN ÜRÜNÜ

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, kurtuluş mücadelesinin önemli aşamalarından Amasya Genelgesi’nin Yayımının 100. Yıl Etkinlikleri kapsamında Amasya’da konuştu. Feyzioğlu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1. Dünya Savaşı’ndan çıkılan yenilgi ile kimsesiz kalan millete “Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” sözleriyle umut verdiğini belirtirken, “Atatürk’ü bağrına basan, zor günlerde umudunu yükselten cesur ve kahraman Amasyalıları saygıyla, minnetle anıyorum” dedi.
Feyzioğlu, Amasya Genelgesinin Yayımının 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında “Milli Mücadelede Meşruiyet Manifestosunun 100. Yılında Amasya Genelgesi” isimli konferansa katılmak için Amasya’ya geldi.
Feyzioğlu, “Yüz yıl önce yayımlanan Amasya Genelgesi’nin ruhu bu salonda. O ruh, ‘Milletin istiklâlini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ diyen ruhtur. dedi.
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Amasya Genelgesi’nin biz hukukçular için anlamı büyüktür. Çünkü bu tarihi belge, yalnızca kurtuluşun yol haritası değil, aynı zamanda kurulacak olan Türkiye Cumhuriyeti’nin de temelidir. O belgede yer alan ‘Milletin istiklâlini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ ifadesi, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesi olarak 1921 yılından itibaren bütün Anayasalarımızın değişmez maddesi olmuştur. O belge ile ‘her türlü etki ve denetimden uzak bir milli heyetin’ oluşturulmasının zaruretine dikkat çekilmiş, yaptığı çağrı ile toplanan Erzurum ve Sivas kongreleri ile Büyük Millet Meclisi’nin temelleri atılmıştır. O Gazi Meclis, dünyanın en hakkı ve en meşru savaşını yönetmiş, savaşın ardından ilan edilen Cumhuriyet ile eşi görülmeyecek bir hukuk devrimine imzasını atmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinde yer alan ‘demokratik, laik, sosyal hukuk devleti’ ilkeleri, Amasya Genelgesi’ndeki yol haritasının nihayete ulaştığı yerdir. Amasya genelgesinin meşruiyeti, millet iradesine, millet egemenliğine dayanmaktadır. dedi.
Feyzioğlu, Mustafa Kemal Paşa bütün bu gözlemler ışığında Amasya Genelgesi’ni dikte ettirmiş, İstanbul hükümetinin sorumluluğunu yerine getiremediğini söylemiş, ‘Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ demiş, Sivas’ta hemen millî bir kongre toplanmasını talep etmiştir. Mustafa Kemal Paşa’nın kendilerine yönelik açık, yakın ve ağır güvenlik tehdidine rağmen yakın silah arkadaşlarına imzalattığı bu Genelge hiç kuşkusuz büyük bir cesaretin ürünüdür. İtilaf devletleri temsilcileri ve İstanbul hükümeti tarafından öğrenilmesi halinde Sivas Kongresi’nin engellenme tehlikesini ortadan kaldırmak için Genelge’nin gizli tutulmasına hayati önem verilmiştir. Belge, iletişim sorunları ve yasaklar aşıldıktan sonra askeri ve sivil makamlara şifreli olarak iletilmiştir. Amasya Genelgesi; büyük bir aklın, büyük bir vatanseverliğin, büyük bir özverinin ürünüdür. Tarihini bilmeyen milletlerin geleceği olamaz. Çünkü tarih bilgisi, milli bilinci sağlar.” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle