logo

reklam

Fırınlarda Sıcak Pide Yoğunluğu

amasya da ramazan pirdesi

Vazgeçilmeyen Lezet Ramazan Pidesi

Ramazanda iftar ve sahur sofralarının olmazsa olmazıdır ramazan pidesi. İftar saati yaklaşmaya başladı mı, pide fırınlarının önünde oluşan kalabalık da artar. Hele bir de şöhretli bir fırından pide alınacaksa deyme keyfine ve lezzetine. Pide sırasının arkalarında kalmamak için acele edilir, erkenden fırına gidilir. İftara misafir varsa, pidenin mümkünse dumanı üzerinde tütecek kadar tazesi ve iyisi aranır.
Ramazan ayının ilk gününden itibaren Amasya’da iftar öncesi telaş yaşanıyor. Vatandaşlar iftara kısa bir süre kala fırınlara akın ediyor. Ramazanın vazgeçilmez lezzeti olan Ramazan Pidesi almak için vatandaşlar fırınlarda yoğunluk oluşturdu. Fırınlarda ymurtalı, peynirli, kaşarlı, kıymalı pideler de vatandaşlara sunuluyor.
Ramazan pidesini alarak evinin yolunu tutan vatandaşlar, Ramazan ayının hayırlı olmasını sıcak pidelerini de alarak mutlu ve hayırlı bir iftar açacaklarını söylediler.
Amasya’nın en ünlü Pide fırınlarından biri olan, kalitesi ve lezzeti ile kendini ispatlamış Yeni Özlem Pide fırını sahibi İsa Köse, RRamazan sofralarının vazgeçilmezi pideler ise sofralara gelinceye kadar zahmetli bir süreçten geçilerek, hummalı bir çalışmanın ardından sofraya geldiğini söyledi.
Pide yapmanın zahmetli bir iş olduğunu belirten İsa Köse, “Hamurumuz bir kere çok sulu bir hamurdur, Fırına dayanması için sulu olması gerekiyor. Sulu olduğu içinde kesmesi, hamura şekil vermesi ve fırına atması bayağı zorlu bir iş, emek isteyen bir olay. Fırının sıcaklığınıda çok iyi ayarlanması gerekir. Fırının sıcaklığı 220-250 derecede 15-20 dakika fırında kalması gerekir. dedi.
Bu yılda fırınların ramazan ayı süresince sahur vaktine kadar açık olacağını vurgulaşan İsa Köse, İftardan sonra yine sahur ezanına 20 dakika kalana kadar açık kalıp vatandaşların özel siparişlerini karşılamaya çalışıyoruz. Sabah ise saat 09.00 da tekrar iftar pidelerini vatandaşlarımıza kavuşturmak için hummalı bir şekilde çalışmaya başlıyoruz. Kimi zaman iftarımızı ve sahurumuzu fırınımızda yapıyoruz.

Share
1786 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle