logo

reklam

Gani Baba Türbesi Yenileniyor

suluovaganibaba2
Amasya Valisi İ. Halil Çomaktekin ve Suluova Kaymakamı Hayatı Taşdan  tadilat ve çevre düzenlemesi İl Özel İdaresi tarafından yapılacak olan Suluova Saygılı Köyü Gani Baba Türbesinde kurban kesim törenine katıldı.
Amasya iline 27 km, Suluova ilçesine 10 km uzaklıkta ki Saygılı köyümüz arazisi içerisinde yer alan ve Tersakan kenarında bulunan Gani Baba mesire alanına gelişinde köylülerimiz ve katılımcılar tarafından karşılanan Vali Çomaktekin, ilk olarak türbe ve çevresine uygulanacak proje hakkında özel idare yetkilileri tarafından bilgiler verildi.
Vali Çomaktekin program sırasında yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Anadolu fethedildikten sonra Müslüman Türkler orta Asya’dan Anadolu’ya doğru gelmeye başladılar. Bunun sonucunda Anadolu’da büyük bir medeniyet birikimi, kültür birikimi oluştu. O medeniyet ve kültür birikimi ise çok değerli erenler sayesinde meydana geldi.  Bu zatlardan biride burada yatan muhterem Şeyh Abdülgani El Halveti hazretleridir. Halk arasında Gani Baba olarak bilinmektedir. Anadolu insanı milli ve manevi değerlerine bağlıdır. Geçmişine ve kültürüne değer verir. Vefalı Anadolu halkı bu zatın etrafında gelip hem hoşça vakit geçirir, hem ibadetini yapar hem de dua eder. Bu mekânların bizim inançlarımıza uygun olarak dizayn edilmesi bu bakımdan önemlidir.
İl Özel İdaresi olarak çok güzel bir proje hazırladık. Bu proje uygulandığında buraların havasının değiştiğini göreceksiniz. Buraya gelen insanlarımız temel ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayarak, onların daha güzel ve huşu içerisinde vakit geçirmelerini sağlayacağız. Bu projeyi hazırlayan İl Özel İdaresi çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca bugün Anneler günü bütün annelerin gününü kutluyorum ve ellerinden öpüyorum Saygılı köyü olarak göstermiş olduğunuz bu güzel misafirperverlikten ötürü herkese teşekkür ediyorum.” dedi
Amasya Valiliği himayesinde Özel İdare tarafından hazırlanan “Gani baba Türbesi ve Çevresi Düzenleme Projesi” Genel sekreter yardımcısı Dilek Kazancıoglu Taskın, Plan Proje Yatırım İnşaat Mudur Vekili Zerrin Yelken, Mimarı Fatma Keten, İnşaat mühendisi Emre Taşdelen, İnşaat Teknikeri Mustafa Kılıç tarafından katılımcılara ve vatandaşlara anlatıldı, fikirleri düşünceleri alındı.
Amasya İl Özel İdaresi tarafından projesi hazırlanan mesire alanında Kurban kesim yeri, Wc ler, Türbe, Mescit, Kamelyalar, Çocuk parkı yapılarak mesire alanı çevre düzenlemesi ile birlikte hazırlanacak.
Proje tanıtımının ardından Kur’anı kerim tilavetleri, İlahiler ve Salavatlarla birlikte dualar yapıldı
Programa Suluova Kaymakamı Hayati Taşdan, Amasya Üniversitesi Rektörü Metin Orbay, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Faruk Tonga, İl Müftüsü İsmail İPEK, Valilik Özel Kalem Müdürü Emrah Taşdelen, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hamdi Yanık, Saygılı köyümüzden olan Müftü Yardımcısı Adem Ayrancı, Akdağlılar Derneği Başkanı Yılmaz Keten çevre köylerden misafirler katıldılar.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.