logo

reklam

Geleneklerimizi Yaşatmamız Çok Önemli

Akdağlılar Derneği Uzun Kış Gecelerini Yöresel Oyunları Gençlere Öğreterek Isıtıyorlar.

Suluova’ya bağlı Soku Köyü Muhtarlığı tarafından yeniden düzenlenen köy konağına misafir olan Akdağlılar Derneği yöresel oyunlarla kış gecelerini ısıtarak değerlendiriyorlar.

İlçeye 20 kilometre uzaklıkta ve bin yüz rakımda yer alan Soku Köyü Muhtarı Mehmet Kaya, misafir olmaları nedeniyle Dernek Başkanı Yılmaz Keten ve Yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

Akdağlılar Derneği Başkanı Yılmaz Keten ise “Milletleri var eden en önemli etken kültürleridir. Kültürel Özelliklerini kaybeden milletler yaşamıyor demektir. Bizim kültürümüzde kışın uzun gecelerinde en önemli sosyal etkinlik olan “Mehle ve Konak geceleri düzenlenmekteydi” Kültürümüzde Aynı bölgeden köyden gelen misafirlerin bulunmasına veya toplanılmasına Mehleye Gelindi, Gidildi denir. Başka köylerden gelen misafirlere de “konak” denilmektedir. dedi

Amasya Akdağ yöresinin oldukça geçmiş bir tarihe ve kültüre sahip olduğunu ifade eden Akdağ Köyleri ve Köylüleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Keten yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgiler vererek, “Biz de bunları dernek olarak uzun süredir yaptığımız çalışmalar neticesinde kaybolan oyunlarımız gibi kültürel özelliklerimizin tamamını derledik, kayıt altına aldık. Gençlerimize aktarılması için çalışmalar yapıyoruz. Kitap haline getirdik ve yayınladık. Bundan sonra bölgemizle alakalı yayınlanmış kaynak eser gösterilecek bir eserimiz oldu ve bu zamana kadar mevcut olan kültürümüz, kaybolan birçok özelliklerimiz olmasına rağmen en azından tespit edebildiklerimizi kurtarmış sayılırız. Derneğimiz tarafından yapılan çalışmalar neticesinde derlenen halk oyunları, manilerimiz, türkülerimiz, orta oyunlarımız ve normal oyunlarımız gençlerimize öğretilerek bunların yaşatılması sağlanmaktadır” dedi.

Belirli günlerde köy odasında toplanan gençler ve misafirler yöresel lezzetlerden ‘Kaz Tiridi’ yemeğini yer sofrasında hep birlikte yedikten sonra maniler okuyup, türküler eşliğinde halaylar çekiyor ve kökü yüzyıllara dayanan yöresel oyunlardan özellikle ‘Tura’ ve ‘Tabur Vur, Tabur-Dur’ gibi oyunlarını büyük bir zevkle oynayarak soğuk kış gecelerinde sıcak dostluklarının tadını çıkarıyorlar ve komşu ile toplum dayanışması adına güzel örnekler sergiliyorlar.

Etiketler: » » » » » » » »
Share

Yeni Yorumlar Kapalı.