logo

reklam

Gizli Kahramanlar: Afette Rehber Çevirmenler

Gizli Kahramanlar: Afette Rehber Çevirmenler
Orbay; Afetlerde Dil Bilen Gönüllülere İhtiyaç Var
Amasya Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Keziban Orbay, Nerede ve ne zaman bir felaketin yaşanacağının bilinemeyeceğini belirterek, “Bu tip doğal olaylarda bilinçili olmak, doğal afetleri engelleyebilmenin ötesinde kimi zaman daha hayat kurtarıcı bir hale gelebilir. Engelleyemiyorsak, bununla başa çıkmamız gerekir.” dedi.
Amasya Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencileri bu yıl Dünya Çeviri Gününde ‘Afet Çevirmenliği’ temasıyla bir seminer düzenledi.
Orbay, “Olası afetlerde başka ülkelerden gelecek ya da başka ülkelere Türkiye’den gidecek kurtarma ekiplerinin yaşayacakları koordinasyon ve dil sorunlarının en alt seviyeye indirilmesi gerekmektedir. Ulusal afetlerde rehberlik ve çevirmenlik hizmeti verebilecek donanıma sahip dil bilen gönüllüler yetiştirmenin hepimizin görevi olduğunu düşünüyoruz.” dedi.
Ülkemizde büyük yıkımlara yol açan 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremleri hayat kurtarma ekipleri, yetkililer ve depremzedeler arasında iletişim sağlamaları için çevirmen ihtiyacı doğurduğunu belirten Prof. Dr. Keziban Orbay, Yaşanan o doğal afetlerden beri Toplum Çevirmeni gönüllük hizmetleri devam ediyor. Bizlerde bu amaçla Yabancı Diller Yüksekokulu olarak, öğrencilerimizle birlikte, bir dizi bilgilendirme toplantısı düzenledik. Umarız, hiçbir zaman bir afet yaşamayız. Ancak yaşanacak afetlere hazırlık konusunda bugün iyi bir şeyler yaptığımızı düşünüyoruz. dedi.
Suluova Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlileri Can Şahan ve Gamze Yüksel’in desteği ile gerçekleşen seminerde, afetlerle ilgili sorunlar tartışılarak, öğrencilerin doğal afetlerde yaşayabilecekleri süreçler ile ilgili bilgilenme yapıldı. Seminerde ayrıca, İstanbul Üniversitesi emekli Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Turgay Kurultay tarafından, İstanbul Üniversitesi öncülüğünde ve Çeviri Derneğinin çatısı altında, çalışmalarına devam eden Afette Rehber Çevirmenlik hakkında da bilgi verildi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle