logo

reklam

Haber Turu

Çiftci Eğtimi Sürüyor
AMASYA Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarımda görülen mevsim hastalıkları ve aşerelerle mücadele konusunda çiftçi eğitimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Amasya genelinde çifçilere ‘Kanadı noktalı sirke sineği ile ilgili eğitim verildi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü uzman ekiplerince, bu yıl il çevresinin bazı bölgelerinde hasat dönemine gelmiş kirazda ilk defa tespit edilen Kanadı Noktalı Sirke Sineği (Drosophila suzukii) tanımı, yaşayışı, zarar şekilleri, biyoteknik ve kimyasal mücadelesi , kültürel önlemler, eradikasyon çalışmaları konularında bilgiler verildi. Kanadı Noktalı Sirke Sineğinde en etkin mücadelenin meyve bahçelerine Elma Sirkeli tuzak asımıyla kitle halinde yakalama olduğu anlatıldı.
Uzmarqnlar,  Kanadı Noktalı Sirke Sineği (Drosophila suzukii) ile mücadelede başarıya ulaşılmasında mücadelenin toplu mücadele şeklinde yapılması gerektiği belirtildi.
Boğularak mı Öldü!
AMASYA merkeze bağlı Dadı köyünde kaybolan 5 yaşındaki Eymen F. nin ceseti su kanalından çıktı.
Amasya Dadı köyünde geçtiğimiz hafta sonu kaybolduğu belirtilen Eymen F.(5)  nin arama çalışmalarına Jandarma ile birlikte AFAD ve Amasya Belediyesi İtfaiye ekipleri katıldı. Ekiplerin Dadı köyü mevkiinde bulunan su kanalı çevresinde yoğunlaştırılan arama sonucunda Eymen’in cansız bedenine ulaşıldı. Olaya Cumhuriyet savcılığınca el konuldu. Eymen’in ölüm nedeninin belirlenmesi için savcılıkca Adli tıp’a gönderildi.
Buarada Eymen F. nin cansız bedeninin bulnması üzerine geniş çaplı soruşturmanın başlatıldığı öğrenildi.
Türk Eğitim Sen’den 26 Başlıklı Rapor
Terzi; MEB adaletli bir yönetim anlayışı tesis edilir
Türk Eğitim-Sen’in Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a  eğitimin gündemindeki öncelikli konuları ile yaşanan sorunları hakkında hazırladığı 26 başlıktan oluşan raporu da sundu.
Türk Eğitim Sen Amasya il Başkanı Kamil Terzi, “Uzun zamandır adaletten uzak yönetilen Milli Eğitim Bakanlığı, artık çok yorulmuştu. Umuyoruz ki Sayın Selçuk ile yepyeni, herkesi kucaklayan, adaletli bir yönetim anlayışı tesis edilir.” dedi.
Terzi, Bir kez daha ifade ediyoruz ki; Türk Eğitim-Sen olarak beklentimiz; Milli Eğitim Bakanlı merkez ve taşra teşkilatlarında adil, hakkaniyetli, kul hakkına saygılı bir yönetim anlayışının hayata geçirilmesi olduğunu belirterek, “MEB teşkilatlarının sendikal, vakıf/cemiyet görünümlü işgalci çetelerden kurtarılarak, eğitimin ve eğitim çalışanlarının ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda yönetildiği bir düzende bizler de her zaman taşın altına elimizi, gövdemizi koyarız.”
 Tacizci muavin Cezaevinde 
Amasya sınırları içinde gerçekleştiği idda edilen bir yolcu otobüsünde yaşanan 10 yaşındaki çocuğu istismar ettiği iddia edilen muavin tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Çorlu’dan annesi ve dedesi ile Iğdır’daki akrabalarının yanına giden 4’üncü sınıf öğrencisi E.A., tatil dönüşü ailesiyle bindiği İstanbul otobüsünde evli olduğu belirlenen muavin Cihat T.’nin istismarına maruz kaldı. Küçük kızın ailesinin Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı şikayetle şüpheli muavin, Iğdır’da gözaltına alınıp tutuklanarak cezaevine konuldu.
MAHKEMELERİN GÜZERGAH KAVGASI, DOSYA ORTADA KALDI
Çorlu Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame sonrası davaya bakmayla yetkili mahkeme ise ilk duruşmada yetkisiz olduklarını belirterek olayın Amasya sınırlarında yaşandığını belirterek dosyanın Amasya’ya gönderilmesine karar verdi. Ancak Amasya’daki mahkemede yetki uyuşmazlığı olduğunu belirterek yetkisizlik kararı alınca dosya ortada kaldı.
SON KARAR YARGITAYIN
Yaşanan yetki karmaşasıyla davanın 6 aydır görülmemesini eleştiren mağdurun avukatı Bihter Mekereci,”Son dönemde iyice artan cinsel istismar ve istismar sonrası cinayet olayları ortadayken müvekkilimin yaşadığı bu ağır olayın davasının görülmemesine başlanmadı bile. Yetkisizlik kararını Yargıtay çözecek” dedi.
OKA Bugün Toplanıyor
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu 2018 yılı Temmuz ayı toplantısı bugün Samsun’da yapılacak.
OKA Dönem Başkanı Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman’ın başkanlığında, Samsun Valisi Osman Kaymak’ın ev sahipliğinde, çorum valisi Necmettin Kılıç, Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya TSO Başkanı Murat Kırlangıç ve İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıttır ve OKA yönetim kurulu üyelerinin katılımı ile gerçekleşecek.
Bugün samsun ilinde yapılacakm olan OKA yönetim kurulu toplantısından sonra Yeşilırmak Havza Kalkınma Birliği 2018 yılı Encümen toplantısı Birlik Başkanı ve Amasya valisi Dr. Osman varol başkanlığında toplanacak. YHKB 2018 yılı temmuz ayı encümen toplantısına YHKB Müdürü Yasemin Çoban ve Çorum, Tokat ve Samsun illeri valileri ile birlikte ilgililer katılacak.
MÜJDE: Sıcaklar azalıyor
Bunaltıcı sıcaklar gidiyor. Ülkemizde hava sıcaklığı azalıyor. Mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklık, mevsim normallerine düşüyor.
Metoroloji’den yapılan açıklamada, Amasya’da sıcak havanın etkisini yiteceğini ve yerini serin havaya bırakacağını kaydetti. Geçtiğimiz hafta etkili olan bunaltıcı sıcaklar hafta başı ile yerini serin ve az bulutlu bir havaya bıraktı. Bugün Amasya’da az bulutlu geçecek ve en yüksek hava sıcaklığı 33 derece olurken gece saatlerinde sıcaklık 14 dereceye kadar düşecek. Yarından itibaren 3-4 derece düşecek olan hava sıcaklığı mevsim normallerine düşerken bunaltıcı ve kavurucu sıcaklardan bunalan Amasyalılar rahat bir nefe alacak.
Ancak Cumartesi ve Pazar günü sıcaklık tedricen yeniden yükselecek. Gelecek hafta ise sıcak havanın yükseleşinin devam edeceği belirtildi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle