logo

reklam

Haber Turu

Kavga Can Aldı
Amasya’nın Gümüşhacıköy ielçesinde silahlı kavga can aldı. Salim Yaman hayatını kaybetti. Bir kişi tutuklandı.
Gümüşhacıköy ilçesinde geçtiğimiz gün sabah saatlerinde aracını park eden Salim Yaman ile yoldan geçen Fikret G. arasında bilinmeyen bir nedenden tartışma çıktı. Tartışma, kısa sürede büyüyüp, kavgaya dönüşürken Fikret G. tabancayla Salim Yaman’a ateş etti. Silahtan çıkan kurşunlarla Yaman olay mahallinde hayatını kaybetti. Olay yerinden kaçan Fikret G. polisin gerçekleştirmiş olduğu operasyonlar sonucu yakalandı.
Emniyetteki ifadesinden sonra mahkemeye sevk edilen Fikret G. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Esrar Yakalandı
Amasya’da jandarmanın operasyonu sonucu bir otomobilde 336.77 gr. kubar esrar ele geçirildi. Araçda bulunan 3 kişi gözaltına alındı.
Amasya İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekipleri almış olduğu bir istihbari bilgiyi değerlendirmeasi sonucu Samsun’dan Amasya’ya satış yapmak üzere kubar esrar geleceği bilgisine ulaştı. Teknikr takibe almış olduğu kişileri ve araçları teknik takibe aldı.
Suluova ilçesi mevkiinde durdurulan araçta yapılan aramada 36.77gr kubar esrar bulundu. Kubar esrara el konulurken, araçta bulunan 3 kişi gözaltına alındı.

Havalar ısınacak
Meteorolojinin hava durumu tahminlerine göre, Amasya bu hafta boyunca yüksek basınç merkeziyle Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımlarının etkisinde kalacağı belirtildi.
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz hafta ülkeyi etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava yurdu terk etti.
Yapılan son tahmin ve meteorolojik değerlendirmelere göre, Amasya’nın, bu hafta boyunca yüksek basınç merkeziyle Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımlarının etkisinde kalacağı tahmin ediliyor, bu nedenle yağış beklenmiyor.
Yüksek basınç ve açık havadan geceleri radyasyon kaybı sebebiyle Amasya ve çevresinde gece ve özellikle sabah erken saatlerde yer yer sis ve pus oluşumu meydana gelebilecek.
Hava sıcaklıklarının bu hafta boyunca hissedilir derecede artarak mevsim normallerinin 5-8 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.
Bu hafta Amasya’da bugün çoğunlukla güneşli olacak. En yüksek sıcaklık 12 derece en düşük sıcaklık ise 0 derece olması tahmin edilirken, hava sıcaklığı her geçen gün artış gösterecek ve hafta sbonu hava sıcaklığı 22 dereceye kadar yükselmesi tahmin ediliyor.

Eğitimci Yazar Alişan Kapaklıkaya
“Çocuklarınızın okumasını istiyorsanız çocuklarınızın önüne engeller koyun”
Eğitimci-Yazar Alişan Kapaklıkaya, “ithal kültürlerin değil, kültür ve geleneklerimizden ilham alan eğitim ve iletişim yollarının insanımıza aktarılması gerekir.” dedi.
Amasya Eğitim-Bir-Sen tarafından kültürel ve sosyal etkinlikleri kapsamında Eğitimci Yazar Alişan Kapaklıkaya ‘Öğrenmeyi Öğrenme ve Motivasyon ile Aile içi iletişim’ konulu konferansı düzenlendi. ‘Öğrenmeyi Öğrenme ve Motivasyon’ konulu konferansı Kapaklıkaya ilk olarak Amasya Belediyesi Kültür Merkezinde ve öğleden sonrada Amasya Macit Zeren Fen Lisesi salonunda öğrencilerle buluştu. Eğitimci Yazar Alişan Kapaklıkaya bu konferansların ardından akşam ise Amasya Belediyesi Kültür Merkezinde İlham Veren Öğretmen ve Aile İçi İletişim konulu konferansta halk ile buluştu.
Kapaklıkaya, “Yabancının sazıyla bizim türkülerimiz söylenmez. Bizler hep Batı’nın bize dayattığı aile içi iletişim kanallarını eşler arasında kullanmaya çalıştık. Çocuklarımızı da o kanaldan besledik. Gerek aile içi etkili iletişimde gerekse çocuklarımızı yetiştirme sürecinde tertemiz tarihimize ve kültüre göz atmamız, ondan feyz alarak aile içinde eşlerimizle ve çocuklarımızla etkileşimimizi dizayn etmemiz yerinde olacaktır. Yoksa bilgiye sahip ama vicdan yoksunu bireyler yetişmeye devam edecektir” dedi.
Sevginin olduğu yerde stres, huzursuzluk, başarısızlık olmaz Öğrendiklerini önce kendi hayatında uygulayan, bu yöntemin etkili olduğunu anlayınca da deneyimlerini insanlara aktarmaya başlayan Alişan Kapaklıkaya, kızını kanserden kaybettiğini belirterek “Keşke kızımla daha fazla vakit geçirseydim, keşke onunla daha fazla gülebilseydim. Evdeki mutluluğunuzu, sağlığınızı ve sıhhatinizi hiçbir şeye değişmeyin. Sevgi ve huzur varsa gerisini boş verin. Sevginin olduğu yerde stres, huzursuzluk, başarısızlık olmaz. Bazı insanlar beynin sağını kullanır, bazı insanlar solunu bazıları ise iki tarafını birden kullanır. Anne ve babalar beynin solunu kullanır, çocuklar ise sağını kullanır. Anne babalar çocuklara ‘yavrum akıllı ol, ödevini yap, çalış’ der bunu duyan çocuklar ‘teşekkür ederim hemen çalışıyorum’ demezler. Beynimizin solunda akıl, mantık, karma, kural, detay, disiplin, konuşma, matematik, tertip, düzen faktörleri vardır. Beynimizin sağında ise hayal, müzik, üreticilik, sanat, spor, sıra dışılık gibi kavramlar vardır. Engeller sıradan insanların başarılı olması için verilmiş nimetlerdir. Çocuklarınızın okumasını istiyorsanız çocuklarınızın önüne engeller koyun” diye konuştu.

Tarım ve hayvancılığa elektrik desteği
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çiftçi ve hayvancılıkla uğraşanların elektriğini yüzde 12 indirimle kullanabileceğini açıkladı.
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayvancılık, kümes hayvancılığı ve seracılık yapanların tarımsal sulama abonesi olarak yüzde 12 indirimli elektrik kullanabileceğini bildirdi. Erdoğan “Tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın elektrik aboneleri ile ilgili yeni bir çalışmamız var. Vatandaşlarımız elektriği yüzde 12 indirimli kullanabilecekler.” dedi.

Bedelli celp dönemlerinde değişiklik
Milli Savunma Bakanlığı açıkladı. Bedelli askerlikte celp tarihlerinde önemli değişiklik yapıldı.
Milli Savunma Bakanlığı tarafından, bedelli askerlik kapsamında 16’ncı ve 19’uncu dönemlerde eğitim görecek yükümlülerin celp tarihlerinde değişiklik yapıldığı açıklandı.
Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde:
Milli Savunma Bakanlığının Twitter adresinden yapılan açıklamada, 16. dönemde temel askerlik eğitimi alacakların 30 Mart olan sevk tarihlerinin 3 Nisan, 19. dönem için ise 20 Nisan olan sevk tarihlerinin 22 Nisan olarak güncellendiği bildirildi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.