logo

reklam

Haber Turu

ATSO’dan Eken’e Ziyaret
Kırlangıç; Kentimizin zenginliklerini iyi pazarlamalıyız
Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç, Hedefimiz, turizm sektörünün potansiyelini artırmak ve kentimizin tanıtımına daha fazla omuz vermek olacak.” dedi.
Amasya TSO başkanı Kırlangıç, Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ziyarette bulundu.
Amasya’nın turizmdeki cazibesini daha da artırmayı hedeflediklerini belirten Kırlangıç, Avrupalı turistlerin de Amasya’ya gelmesini istediklerini ve Öncelikle diğer turizm bölgelerinden farklılıklarımızı ortaya çıkarmamız gerekiyor. Kentimizin zenginliklerini iyi pazarlamalıyız.” dedi.
Her şehrin bir simgesi olduğunu ifade eden Kırlangıç, “Kentimizin birçok zenginliği var. Amasya için de bir simge gerekiyor. Ama yabancı turist gözüyle durumu ele almalıyız. Amasya denildiği zaman insanların aklına tek bir şey gelmesi lazım. Bir şeye odaklanıp onun üzerine çalışmamız lazım. Hepsinden olsun dersek başarılı olamayız. Turizmde tek bir yöne ağırlık vermeliyiz.” mesajını verdi.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Bilal Eken tarafından karşılanan heyet, bir süre Kurum çalışmaları ve kentin turizm ve kültürü ile ilgili önem arz eden meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunan heyet, kurumun faaliyetleri hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirildi. Aynı zamanda ilimizin turizm açısından Amasya TSO ile birlikte gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar görüşüldü.

“Arda Boyları” balesi sahnede
Samsun Devlet Opera ve Balesince (SAMDOB) Amasya Belediyesi Kültür Merkezi Şehzadeler Salonu’nda sahnealacak.
SAMDOB, Anadolu’nun acıklı türkülerinin yer aldığı Arda Boyları’nın hikayesinin anlatıldığı eseri Amasya ve Tokat’ta sahneleyecek.
Arda Boyları balesi, bugün saat 20.00’de Amasya Belediyesi Kültür Merkezi Şehzadeler Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak.
Eserde, “yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar”, “çalın davulları”, “dere geliyor dere” gibi sevilen türküler ve halk oyunu motifleri yer alıyor.
Aynı eser 9 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’de de Tokat 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda sanatseverlerle buluşacak.
Ayrıca, 12 Kasım Salı günü saat 19.30’da sahnelenecek Çalıkuşu Balesi, devlet sanatçısı Merih Bahar Çimenciler’in koreografisiyle Sivaslı sanatseverler ile ilk defa buluşturulacak.

ATSO’dan “Mutfak Sanatkarları Akademisi”
Amasya mutfağının eşsiz lezzetlerini ortaya çıkartmak tanıtmak adına Amasya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan proje, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı 2019 Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı dahilinde kabul edildi.
Amasya TSO Başkanı Murat Kırlangıç, Amasya mutfağını Türkiye ve dünyaya tanıtmak, kaybolmuş veya kaybolmaya yüz tutmuş yemekleri gün yüzüne çıkartmak, bunun yanı sıra Sosyal Projeler gerçekleştirmek amacı ile hazırlanan “Mutfak Sanatkarları Akademisi”nin Amasya ilinde sektörel insan kaynağı ihtiyacını karşılamak adına mesleki eğitimlerin geliştirilmesine katkı sağlayarak, sanayi üniversite işbirliğini desteklemek ve şehrimizde faaliyet gösteren otel, restoran ve kafeteryalarda bulunan mutfak personellerinin, alanlarındaki bilgi, beceri, tecrübelerinin geliştirilmesi ve hizmet kalitesinin arttırılmasını sağlayacaktır.” dedi.

Üniversite Sendika Temsilcileriyle Buluştu
Amasya Üniversitesi, Üniversitede teşkilatı bulunan kamu sendikaları temsilcileriyle bir toplantı yaptı. 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu gereğince yılda iki kez yapılan toplantıya Rektör Yardımcısı Önder Duman başkanlık etti.
Duman’ın başkanlığında toplanan kamu sendikaları toplantısına Genel Sekreter Hasan Özyurt, Personel Daire Başkanı Ali Alaçam ve yetkili sendika temsilcilerinden Sendika Kurul Başkan Vekili Kamil Terzi, Üyeler; Fahrettin Topçu, Kutay Alkız, Burhan Karakurt ve Vedat Koç’un katılımıyla gerçekleştirildi.
Sendika başkan ve temsilcilerinin çalışma yaşamıyla ilgili çeşitli konularda görüş ve önerilerinin dile getirildiği toplantı kasım ve mayıs aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılıyor.

OKA geleceğin mesleklerini seçiyor
OKA Orta Karadeniz Kalkınma Ajansınca bağlı olduğu Amasya, Samsun, Tokat ve Çorum illerinde yapılan Mesleki ve Teknik Eğitim Çalıştaylarında “TR83 Bölgesi Geleceğin Meslekleri Kapsamında İşgücü ve Mesleki Eğitim Sektör Analiz Raporu” hazırlıyor.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ve kalkınma ajanslarının istişareleri sonucunda 2019 yılı teması olarak “Mesleki ve Teknik Eğitim” konusu belirlendi.
Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden oluşan TR83 Bölgesi’nde, bölgenin gelişimi için faaliyetlerini yürüten OKA bu kapsamdaki çalışmalarından biri “TR83 Bölgesi Geleceğin Meslekleri Kapsamında İşgücü ve Mesleki Eğitim Sektör Analiz Raporu” hazırlayacak.
OKA koordinasyonunda, Samsun Üniversitesi yürütücülüğünde hazırlanacak olan “TR83 Bölgesi Geleceğin Meslekleri Kapsamında İşgücü ve Mesleki Eğitim Sektör Analiz Raporu” çalışması dahilinde Amasya Yatırım Destek Ofisinde çalıştay gerçekleştirildi.
Konu ile ilgili olarak OKA’dan yapılan açıklamada; Çalışmanın arka planını desteklemek üzere özel sektör firmalarına yönelik oluşturulan anket kapsamında 50’ye yakın cevap alınırken; illerde gerçekleştirilen çalıştaylar, iki oturumlu olarak yapıldı. Öğleden önce işgücü arzını sağlayan kurum ve kuruluşlarla, öğleden sonra ise işgücü talebini oluşturan özel sektör firmalarıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirildi.
104 paydaşın katkı verdiği çalıştaylarda edinilen bilgileri de içeren raporun aralık ayında tamamlanması hedefleniyor. İlgili rapor, çalıştay katılımcıları ve kamuoyu ile paylaşılacak.

Halk Günü Yapıldı
Amasya Valiliğince sorun, sıkıntı, şikâyet, ihtiyaç ve taleplerini iletmek isteyen vatandaşlar için düzenlediği “Halk Günü” toplantılarını sürdürüyor.
Devlet ile vatandaşın buluşma noktası olan ‘Halk Günü Toplantıları’nın 2019 yılı Kasım ayı oturumu Vali Yardımcısı Turgay İlhan’ın başkanlığında gerçekleştirildi.
Vali yardımcısı Turgay İlhan, “Bu toplantımız halkla birebir, yüz yüze direkt iletişime geçmesi açısından düzenlenmesi, vatandaşın varsa talebi şikayeti sıkıntısı kamu görevlileri itibarıyla valilik koordinesinde bu işlerin yapılması, yapılmıyorsa neden yapılamaması noktasında çözüme kavuşturmak için önemlidir.” diye konuştu.
Vatandaşların tek tek talep, öneri ve şikâyetlerini dinleyen Vali Yardımcısı İlhan, ilgili kurum müdürleri tarafından gerekli incelemelerin yapılıp kendilerinin bilgilendirileceğini dile getirdi.

Taşıt sayısı 117.825 oldu
Amasya’da motorlu kara taşıtı bir yılda 1.939 adet arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre Amasya’da 2019 yılı eylül ayı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtı sayısı birönceki aya göre 131 adet, bir önceki yılın aynı ayına göre ise 1939 adet artarak 117 bin 825 adete ulaştı. TUİK’den yapılan açıklamaya göre 2019 yılı eylül ayı sonu itibariyle Amasya’daki toplam 117 bin 825 motorlu kara taşıtının yüzde 50’si olan 58 bin 901 adeti otomobil oldu. Bunu 21 bin 309 ile traktör ve 17 bin 281 ile kamyonet izledi. En düşük motorlu kara taşıtı ise 292 adet ile özel amaçlı taşıt oldu.
TUİK’e göre Eylül ayı sonu itibariyle Amasya’da 4 bin 108 adet aracın devri yapıldı. Devri yapılan taşıtlar içinde yüzde 71 ile ilk sırayı otomobil aldı. Bunu yüzde 12.8 ile Kamyonet ve yüzde 7.3 ile traktör izledi.
TUİK’e göre bir yıldaki trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıtda en yüksek artış yüzde 4,1 ile motosiklette yaşandı. Bunu yüzde 25,1 ile kamyonet ve 1.5 ile otomobil izledi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.