logo

reklam

HABER TURU

Amasya Üniversitesi, Türk Kızılay ile ‘Hedef 25, Kan Bağışı ile Hayat Kurtarmak’ konulu İş Birliği Protokolü imzaladı.
Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Türk Kızılay’ın ülkenin gözbebeği kurumlarından bir tanesi olduğunu söyledi. Protokol ile kan bağışı ve bu bağış konusunda bilinçlendirme çalışmaları yürüteceklerini aktaran Prof. EĞlmacı, Öğrencilerimiz başta olmak üzere toplumu kan bağışı konusunda şuurlandıracağız. Öğrencilerimize derslerde Kızılay’ın kan bağışı ve diğer faaliyetleri hakkında bilgilendirmeler yapacağız. dedi.
Prof. Elmacı, “Öğrencilerimizin kan bağışı noktasında duyarlılığının arttırılması, hocalarımızın bu konudaki iş birliğiyle ve bizlere gösterecekleri destekler ile ayrı bir anlam kazanacaktır. İmzaladığımız protokol bizim için büyük bir önem taşıyor.” dedi.
Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan ise kan bağışı ile hayat kurtarmanın değerini hatırlatan bir gençlik konsepti olan Hedef 25 programı kapsamında olacağını bildirdi.
Genel Müdür Altan; protokol kapsamında gençlerin, güvenli yaşam, HIV/AIDS, madde bağımlılığı ve diğer riskli davranışların önlenmesi konusunda bilinçlendirerek, genç nüfusun gönüllü, sürekli ve bilinçli kan bağışçısı olmalarını sağlamak, bu bilinci gelecek nesillere aktarabilmek için gerekli eğitimlerin verilmesi ve günümüzde ve gelecekte de ülke kan ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olmalarını amaçlıyoruz dedi.
Protokol sonrası Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, ilimizde düzenli kan bağışında bulunan vatandaşlarımıza Türk Kızılay’ı tarafından madalyalarının verildiği törene katıldı.

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat yerleri belli oldu

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat yerleri açıklandı.
Sözleşmeli öğretmenlik mülakat yerleri açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 bin sözleşmeli öğretmenlik kadroları için mülakat yerleri duyuruldu. MEB takvimine göre, sözlü sınavlar, 5-22 Şubat’ta yapılacak. Mülakat sınavının sonuçları 25 Şubat’ta açıklanacak. Atama tercihleri 9-13 Mart’ta alınacak, atama sonuçları ise 18 Mart’ta duyurulacak.

Gece saatlerinde buzlanma ve dona dikkat!

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre Amasya’da aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor.
Parçalı ve çok bulutlu, Amasya’da aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.
Hava sıcaklığı mevsim normalleri altında seyredeceği tahmin ediliyor. Bugün Amasya’da en yüksek hava sıcaklığı 2 derece, gece saatlerinde ise eksi 5 dereceye düşmesi beklenirken, Hava sıcaklığı yarın gündüz 0 derece, gece saatlerinde ise eksi 10 derece olması tahmin ediliyor. Cumartesi ve pazar günleri ise gündüz en yüksek 5 dereceye çıkacak olan hava sıcaklığı gece saatlerinde eksi8 derece olacak.
Rüzgar genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvete eseceği tahmin ediliyor. Vatandaşların buzlanma ve dona karşı dikkatli olması istendi.

İnsan kaçakçılarına suç üstü!


Amasya polisinin bir istihbari bilgilendirmesi sonucunda minibüste 23 kaçak göçmen ve 2 göçmen kaçakçısı yakalandı.
Amasya İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerin bir istihbari bilgiyi değerlendirmesinde, 05 AAU 053 plaka minibüs ile Amasya ilinden Erzincan iline mülteci almaya giden bir araç olduğunun öğrenilmesi akabinde bahse konu araç fiziki ve tiknek takibe alındı. Söz konusu aracın Taşova yolu Polis uyguluma noktasına girmek istememesi üzerine Emniyet Müdürlüğü önünde polis ekipleri tarafından durduruldu. Araç içinde yapılan incelemede 2 şüpheli şoför ve 1 bayan 1 küçük yaşta çocuk ve 21 erkek şahıs olduğu görüldü. Belgeleri incelendiğinde belgelerin ve pasaportların sahte olabileceği değerlendirildiğinden şüpheli şoförlere göçmen kaçakçılığından, mültecilere de resmi belgede sahtecilikten işlem yapıldı. Şüpheliler Cumhuriyet Savcılığına mevcutlu olarak çıkarılmış olup adli kontrolle serbest bırakıldı. Mülteciler işlemler bittikten sonra Asayiş Şube Müdürlüğü Yabancılar Büro görevlilerine teslim edildi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.