logo

reklam

HABERLER

Süper Loto Bu Akşam Çekiliyor

Milli Piyango İdaresi’nin (MPİ) her Perşembe düzenlediği Süper Loto çekilişi bu akşam gerçekleşecek. Geçen hafta yapılan çekilişte Süper Loto 4. kez devretti ve bu haftaya devreden tutar ise 10 milyon 203 bin 893 lira oldu. Süper Loto çekilişinde 6 bilen çıkmazsa 5. devir gerçekleşecek.
Bugün yapılacak çekilişte ikramiyenin 15 milyon TL’yi geçmesi bekleniyor.
İddaa ve Milli Piyango Bayii, Süper Loto’nun haftalardır devretmesi ve rekor bir ikramiye dağıtacak olması nedeniyle Amasya’da bayilerde hareketli saatler yaşıyor.

Teknik Bilimler MYO’da Devir Teslim
Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü görevini başarıyla sürdüren Prof. Dr. Hasan Tanak görevi Doç. Dr. Ergül Türkmen’e devretti.
Üç yıldır Teknik Bilimler MYO Müdürlüğünü yürüten Tanak’a hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Kürkçü; Türkmen’e de yeni görevinde başarılar diledi.
Rektör Yardımcısı Halil Apaydın ise konuşmasında görevlerin bir bayrak yarışı olduğunu ifade ederek Prof. Dr. Hasan Tanak’a hizmetlerinden dolayı teşekkür ederken Doç. Dr. Ergül Türkmen’e ise yeni görevinde başarılar diledi.

Hafta sonu yağış yok
İçinde bulunduğumuz Ekim ayına girilmesiyle beraber hava sıcaklıkları düşmeye başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden hafta sonu hava durumuna ilişkin yayınladığı verilere göre Amasya’da güneşli ve parçalı bulutlu havanın hakim olacağı belirtildi.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre Amasya’da hafta sonu yağış beklenmiyor. Hava sıcaklıklarının hafta sonunda mevsim normallerinde seyretmesi bekleniyor. Yeni haftaya girerken güneşli havanın Amasya üzerinde etkisini göstereceği tahmin ediliyor.

İşsizlikde Artış Var!
Türkiye İstatistik Kurumu Temmuz ayına ilişkin işsizlik rakamlarını duyurdu. İşsizlik Temmuz’da yüzde 13.9 oldu.
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 65 bin kişi artarak 4 milyon 596 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 3,1 puanlık artış ile %13,9 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 3,6 puanlık artış ile %16,5 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 7,2 puanlık artış ile %27,1 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 3,2 puanlık artış ile %14,2 olarak gerçekleşti.
İstihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Temmuz döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 748 bin kişi azalarak 28 milyon 517 bin kişi, istihdam oranı ise 1,8 puanlık azalış ile %46,4 oldu.
İşgücü 2019 yılı Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 317 bin kişi artarak 33 milyon 113 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,2 puanlık azalış ile %53,8 olarak gerçekleşti. Aynı dönemler için yapılan kıyaslamalara göre; erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,6 puanlık azalış ile %73,2, kadınlarda ise 0,2 puanlık artış ile %34,9 olarak gerçekleşti.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.