logo

reklam

Haberler

Güneşli Bir Hafta
Meteoroloji’den gelen son verilere göre; sıcaklıklar yine mevsim normalleri üzerinde olacak. Bu hafta yurt genelinde olduğu gibi Amasya ve çevresinde de hava sıcaklıklarının yüksek olması bekleniyor. Bu hafta Amasya’da yağış beklenmiyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Bu hafta Amasya ve çevresinde az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Ayrıca, yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.
Amasya’da bu hafta hava sıcaklığı 20 derecenin altına olacak. Hafta içinde en yüksek hava sıcaklığı 19 derece olması bekleniyor.

Lastikçilerin ‘kış lastiği mesaisi’ başladı
Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu tarihi olan 1 Aralık yaklaşırken lastikçilerin mesaisi de başladı. 1 Aralık tarihinde başlayacak olan araçlara kış lastiği takma zorunluğu yaklaşırken, lastikçilerin de mesaisi yoğunlaşmaya başladı. Amasya’da “lastik hizmeti” veren iş yerlerinde de kış lastikleri şimdiden takılmaya başlandı. Yaz ve kış lastiklerini müşteriler adına özel olarak depoda saklayan işletmeler, yaz lastiklerini kış lastikleri değiştirdiklerini belirtiler. Kışın yaz lastiklerinin çıkarıldığını ve kış lastiği uygulamasına geçildiğini hatırlatan lastikçiler, “Bölgemiz mevsimsel olarak hava şartlarına göre de değişiyor. Bir ay önceden kış lastiklerini takmaya başladıklarını belirterek, Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için başlayacak zorunlu kış lastiği uygulaması nedeniyle araçlarında lastiklerini değiştirmeyen sürücülerin satış yerleri ve tamircilerde “son gün yoğunluğu” yaşamadan lastiklerini şimdiden değiştirmelerini istediler.

Uluslararası Atatürk Kongresi Sona Erdi
Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi ile Amasya Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen 9. Uluslararası Atatürk Kongresi Amasya’da yapıldı.
Millî Mücadele’nin ve Amasya Tamimi’nin 100. yılı dolayısıyla açılışı Saraydüzü Kışla Binası Millî Mücadele ve Kongre Merkezi’nde yapılan kongre, Amasya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde 3 gün boyunca devam etti. Kongrede Atatürk döneminden bugüne kadar birçok konuda yaklaşık 120 bildiri sunulup tartışıldı.
Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, “Millî Mücadele’nin ve Amasya Tamimi’nin 100. yılında 9. Uluslararası Atatürk Kongresi’nin Amasya’da yapılmasından büyük onur duyduğunu söyledi. Elmacı; Sempozyumlar şeklindeki tartışmalarda çok kıymetli bilgiler ortaya çıktığını ve bu bildirilerden bir kısmının komşu ülkelerden katılan bilim adamları tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Kongrede Atatürk dönemi ve ülkemizle ilgili yeni bilgiler üretildiğini, bunların yaygınlaştırılması konusunda kararlar alındığını ve Cumhuriyetimizin 100. yılında da 10. Uluslararası Atatürk Kongresinin gerçekleştirileceğini belirtti.
Kongrenin sonunda Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı tarafından katılımcılara belge verildi.

Üniversiteye Ziyaret
Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’dan Amasya Üniversitesi’ne Ziyaret
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı’yı ziyaret etti. Ziyarete Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Kürkçü, Memur-Sen Amasya İl Temsilcisi Recep Eliaçık, Eğitim-Bir-Sen Amasya Şube Başkanı Kerem Camcı, Eğitim-Bir-Sen Amasya Üniversitesi Temsilcisi Emre Kermen ve Genç Memur-Sen Başkanı Osman Kayhan katıldı.
Hayırlı olsun dileklerini ileten Genel Başkan Yalçın, Eğitim-Bir-Sen’in faaliyetleri ve yapılan çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Günün anısına Genel Başkan Yalçın, Rektör Prof. Dr. Süleyman Elmacı’ya hediye takdim etti.
Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Elmacı; Nazik ziyaretleri için Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve beraberindeki heyete teşekkür etti.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.