logo

reklam

HABERLER

Kaçak Tarihi Eser Bulundu
Amasya İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince durdurulan bir araçta yapılan aramada 69 adet değişik ebatlarda tarihi metal obje ile el dedektörü ele geçirildi.
Merzifon ilçesine bağlı Gökçebağ köyünde önleyici kolluk faaliyeti sırasında şüphe üzerine durdurulan araçta önleme aramasına istinaden arama faaliyeti icra edildi.
KOM Şube Müdürlüğü ve Merzifon İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan arama neticesinde aracın bagaj kısmında gözle görünür şekilde el dedektörünün fark edilmesi üzerine gecikmesinde sakınca bulunan hal kapsamında arama kararına istinaden yapılan aramada 69 adet değişik ebatlarda tarihi metal obje ele geçirildi.
Olay ile ilgili yakalanan 1 şüpheli hakkında Amasya Cumhuriyet Başsavcılığınca adli işlem başlatıldı. Ele geçirilen tarihi eserler Amasya Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile Amasya Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

Ani hava değişikliğine dikkat!
Hava sıcaklıklarındaki ani değişimler üst solunum yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarıyor.
Ani hava değişikliğine dikkat! Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Vedat Milletli ani hava değişimleri yaşanan dönemde beslenme ve giyinmeye dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.
Mevsim geçişlerine dikkat çeken Dr. Milletli, bu dönemlerde astım, bronşit ve nezle gibi hastalıkların çok sık göründüğünü kaydetti. Milletli, “Bu dönemde tabii ki bizim en sık rastladığımız üst solunum enfeksiyonları geçiş döneminde gribal enfeksiyonları daha sık görmekteyiz. Bunun en büyük nedeni gündüz evden çıkıyorsunuz hava serin üzerinize bir mont alıyorsunuz ama öğlen bakıyorsunuz ki hava sıcak ve terliyorsunuz. Akşam yine tekrar soğuk. Bu ısı değişimleri tabii ki insanlarda ısı regülasyonunu biraz engelliyor. Ve bu oluşan ani ısı değişiklikleri sizde üst solunum yolu enfeksiyonu gribal enfeksiyonlar oluşturuyor.”
Bu tür hastalıkların kalabalık ortamda bulunanlar arasında daha kolay yayıldığını belirten Milletli, “Enfeksiyon bulaştırma oranı artıyor. Bu oluşan enfeksiyonlar tabii kişiden kişiye aktarılıyor. Hastalıklar daha kolay yayılıyor.” dedi.
Çocukların ve gebelerin bu dönemde kendilerine daha fazla dikkat etmesi gerektiğini belirten Dr. Vedat Milletli, şöyle konuştu: “Özellikle gebeler, sistemik hastalığı olan insanlar, çocuklar ve diyabet gibi şeker hastalığı olanlar daha fazla dikkat etmeli. Özellikle kıyafet konusunda biraz daha dikkatli olunmasını istiyoruz, gece uykularını daha iyi almalarını istiyoruz, bol sıvı almalarını istiyoruz, sigara kullanımından özellikle kaçınılmasını tavsiye etmekteyiz.”

YEŞİLAY’dan Gelecek için yarışma
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Amasya Şube Başkanı Yusuf Uludağ, gelecek nesilleri bağımlılıktan koruma, onlara küçük yaşta sanat, spor gibi olumlu alışkanlıklar kazandırmayı amaçlayan “Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması” ile çocuklar ve gençlerin, edebi ve görsel sanatların ilham verici dünyasıyla buluşarak hem fikirlerini ve yeteneklerini dışa vurabilecek hem de bağımlılıkla ilgili eserlerinin yetişkinlere de mesaj verebileceklerini söyledi.
Yeşilay ve Millî Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik düzenlenen Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’na başvurular başladı, başvurular için son tarih 14 Şubat. Bu yıl 10’uncusu düzenlenen yarışma, çocuklarda ve gençlerde sanat aracılığıyla bağımlılığa karşı farkındalık oluşturmayı hedefliyor.
Uludağ, Yeşilay, genç nesilleri bağımlılıktan korumak, yetişkinlerde çocuk ve gençlerin sanatsal perspektifinden bağımlılık farkındalığı oluşturmak amacıyla 10. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nı başlattığını, Yeşilay’ın Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) işbirliğiyle hayata geçirdiği yarışmanın ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik olarak 3 farklı düzeyde düzenlendiğini, edebi ve görsel olmak üzere iki ayrı kategori yer aldığını söyledi.

Amasya’da Lisanssız Yenilenebilir Santral Bulunuyor
YEPAŞ’ın elektriğinin % 5,5’i Lisanssız Yenilenebilir Santrallerinden.
YEPAŞ’ın sorumluluk alanı içerisinde yer alan illerde bulunan yenilenebilir (rüzgar – güneş – hidrolik vb) kaynaklarla üretim yapan lisanssız elektrik santrallerinin üretimleri, 2019 yılı içerisinde 234,5 Milyon kWh’i buldu.
YEPAŞ Genel Müdürü Arif Akşam tarafından yapılan açıklamada “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun ve ikincil mevzuat kapsamında, kurulu gücü 1 MW’a kadar olan yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim santrallerinin lisans almadan kurulabilmesine imkan tanınmıştır. Bu kapsamda Şirketimizin sorumluluk içerisinde yer alan Amasya, Çorum, Samsun, Ordu ve Sinop illerin de, 2019 yılı sonu itibariyle 259 adet santral devreye girmiş ve elektrik üretmeye başlamıştır. Bu santrallerin toplam kurulu gücü yaklaşık 196 MW’ı bulmuş olup 2019 yılı toplam elektrik üretimleri ise 234,5 Milyon kWh’a ulaşmıştır. Bu üretime karşılık yatırımcılara ödenen tutar ise 205 Milyon TL’yi geçmiştir.” İfadeleri yeraldı.
Akşam, “Bölge illerimiz içerisinde Amasya güneş verimliliği açısından santral kurulumunda 46 adet yenilenebilir lisanssız yer almaktadır. Yenilenebilir kaynaklar çevreyle barışık ve temiz enerji kaynakları olarak değerlendirildiği için, bu tür tesislerin kuruluyor olması çevre hassasiyeti açısından oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra güneş, rüzgar ve hidrolik gibi temiz kaynaklardan üretilen her bir birim elektrik , fosil yakıt kullanımını azalttığı için aynı zamanda dışa bağımlılığımızı da azaltarak ülke ekonomimize katkı sağlamaktadır” dedi.

Temiz bir hava için
Amasya’nın hava kalitesine ilişkin emisyon envanteri çalıştayı Sinop’da Toplandı
Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması (CityAir) Projesi Kapsamında, Amasya’nın hava kalitesine ilişkin emisyon envanteri çalıştayı yapılıyor.
Türkiye’de 31 ilin hava kalitesinin arttırılması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen CityAir projesi kapsamında Amasya’dan hava kalitesi yönetiminden sorumlu yetkililerin katıldığı Orta Karadeniz hava kalitesi emisyon envanteri çalıştayı Sinop’da yapıldı.
Günümüzde hava kirliliği, insan sağlığını tehdit eden çevresel problemlerin başında geliyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan 2019’da dünyanın karşılaştığı en önemli sorunlar listesinde de zirvede hava kirliliği yer alıyor. Dünyada her 10 kişiden 9’u kirli hava soluyor ve yılda 7 milyon insan hava kirliliğinin sebep olduğu hastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor. Solunum ve akciğer hastalıklarını doğrudan tehdit eden hava kirliliği, çocukların zihinsel gelişimini de önemli oranda etkiliyor. Ayrıca yapılan tıbbi araştırmalar, solunan kirli havanın akciğer kanserinin önemli etkenlerinden biri olduğunu ortaya koyuyor.
Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Şehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması CityAir projesi, Türkiye’nin Avrupa Birliği Çevre Müktesebatı ve taraf olduğu uluslarararası sözleşmeler doğrultusunda, vatandaşların soluduğu havanın kalitesini, yaşam kalitesini yükseltmeyi ve kamuoyunda farkındalık oluşturmayı hedefliyor.
Proje kapsamında, yerel yönetimlerin ve illerde konuyla ilgili paydaşların, hava kalitesi yönetiminde emisyon envanteri oluşturma ve modelleme bileşenleriyle, konuyu vatandaşlarımıza nasıl anlatmaları gerektiğinin yöntemleri aktarılıyor. Artan farkındalık ve etkin mücadele ile uzun vadede hava kirliliğine ilişkin bilgi sahibi olma oranının önemli ölçüde artması bekleniyor.
Bu doğrultuda Amasya’dan hava kalitesi yönetiminden sorumlu yetkililerin de katıldığı çalıştayda, hava kirliliği ile ilgili belediyeler ve ilgili paydaş kurumların teknik bilgi ve idari kapasitelerinin artırılması sağlanıyor. Amasya’nın hava kalitesine ilişkin mevcut durum ve gelecekteki planlama detaylarının tartışıldığı çalıştayda Amasya’ya özgü emisyon envanterinin gelişim aşamaları, temel ilkeler ve amaçlar ile modelleme üzerinde detaylı olarak konuşuluyor. Çalıştayda Amasya hava kalitesi yönetimi, tüm bileşenlerine göre uygulamalı olarak çalışıldı ve konunun tüm paydaşlarca tartışılması sağlandı.

YKS başvuruları başladı
21 Haziran’da gerçekleşecek olan YKS için başvurular başladı. 6 Şubatta başlayan başvurular 3 Mart’ta sona eriyor.
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları 6 Şubat’ta başladı.
Başvurular 3 Mart’ta sona eriyor.
Üç oturumda gerçekleşen YKS 20-21 Haziran 2020’de yapılacak olan sınav için öğrenciler https://ais.osym.gov.tr adresinden ya da başvuru merkezlerinden bireysel olarak başvuru yapabilecekler.
Üniversite adaylarına, 20 Haziran’da Temel Yeterlilik Testi (TYT), 21 Haziran sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonraki oturumunda ise Yabancı Dil Testi (YDT) uygulanacak.
YKS başvuru ücretleri
Bu yıl ki sınav ücretleri ise şöyle:
*Sadece TYT’ye girecek adaylar 70,00 TL,

  • TYT ile birlikte AYT veya YDT’den herhangi birine girmek isteyen adaylar 140,00 TL,
    *TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 210,00 TL yatıracaklar.

BAŞKAN KIRLANGIÇ GÜVENLİ OKUL TOPLANTISINA KATILDI
Amasya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, Vali Dr. Osman Varol’un başkanlığında gerçekleştirilen, ilimizde 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı 2. dönemi güvenli okul toplantısına katılım sağladı.
2019-2020 yılı 1. döneminde yapılan çalışmalarla ilgili sunumun yapıldığı toplantıda, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) entegrasyonunun tamamlanması, KGYS ye bağlı kalmaksızın okul güvenlik kamera sistemlerinin tamamlanması, Çocuklarımızın servislerle güvenli bir şekilde taşınması, Uyuşturucu ve uyarıcı madde ile mücadele, Siber suçlar ve güvenli internet kullanımı eğitimleri, Pansiyonlu okullarımızın denetimi, Özel Güvenlik Görevlileri, Trafik bilinci, Okul çalışanları ile ilgili tedbirler, Okullarda ortam gözetimi, Periyodik kontroller, Arama kurtarma eğitimleri, İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, Okulda sağlığın korunması ve geliştirilmesi programı, Sağlık için bir derste bizden projesi, Diyabet, obezite, çölyak eğitimleri, Okul/kurumlarda bulunan gıda işletmelerinin kontrol ve denetimi, Beyaz Bayrak Projesine ilişkin konular ele alındı.
Başkan Kırlangıç ve Vali Varol, toplantının sonunda çocuklarımızın gözünden okullarımızda iş sağlığı ve güvenliği konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerimize ödüllerini verdi.

Uyuşturucuya 4 Tutuklama
Amasya’nın Merzifon ilçesinde düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 4 şüpheli tutuklandı.
İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin Merzifon ilçesinde düzenlediği operasyonda gözaltına alınan 4 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.
Sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye sevk edilen zanlılar tutuklandı.
Amasya Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, 5 Şubat’ta İstanbul’dan gelen bir otomobili Meray mevkisinde durdurarak gizli bölmelere saklanmış 774 gram esrar ele geçirmiş, otomobildeki 4 kişi “uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapmak” ve “uyuşturucu nakletmek” suçundan gözaltına alınmıştı.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

hd porno sikis izle