logo

reklam

HABERLER

YARDIMLAR SÜRÜYOR
Amasya’dan Elazığ ile Malatya’daki depremzede vatandaşlarımıza destek olmak amacıyla Valiliğimizce hazırlatılan gıda malzemelerinin bulunduğu 6. tırımız da bölgeye gönderildi.
Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Milletimizin devletimizle olan bütünleşme gücünün bir kez daha görüldüğü 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrası Amasya’dan bugüne değin halkımızın, yerel yönetimlerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın, kurum ve kuruluşlarımızın desteğiyle oluşturulan 5 tır dolusu ısıtıcı, gıda, giyim v.b yardım malzemeleri AFAD ve Kızılay koordinesinde bölgeye ulaştırılarak depremzede vatandaşlarımıza dağıtıldığını söyledi.
Vali Varol, “Ayrıca öğrencilerimizin desteğiyle düzenlenen “Bir oyuncak bir mektup” kampanyasında toplanarak gönderilen oyuncaklar da Elazığlı çocuklarımızı mutlu etti. Depremzede vatandaşlarımızın zor gününde yanlarında olmak amacıyla düzenlenen seferberliğe destek olan Amasyalı hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

ÖZEL İDARE YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR
Amasya İl Özel İdaresince Suluova ilçesine bağlı Boyalı köyünde içmesuyu ve kanalizasyon hattını yenilemesinin ardından stabilize kaplama çalışması da tamamlandı.
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erdin Acar, “Boyalı köyümüzde içmesuyu ve kanalizasyon alt yapı çalışmaları sonucunda stabilize kaplama çalışması da tamamlanarak köyiçi yolları sağlam zemine kavuşmuştur” dedi.
Amasya İl Özel İdare Genel Sekerterliği’nin sorumluluk alanı içerisinde yer alan köylerde çok yönlü fizibilite çalışmaları sonucunda alt yapı ihtiyaçlarına yönelik olarak çalışmaları devam ediyor.
Suluova ilçesine bağlı Boyalı köyünde kanalizasyon hattı ve içmesuyu hattı boydan boya değiştirerek köyün alt yapısını uzun yıllar sorunsuz olarak kullanacak hale getirdi. Altyapı çalışmaları sonucunda köy içi yollarında oluşan tahribatlar, yağmur ve çamur sebebiyle hayatı olumsuz etkilemesinin önüne geçilmesi amacıyla köyiçi ve mahalle yollarında 5,20 km stabilize kaplama çalışmaları da İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ekiplerince yapılarak Boyalı köyünde ulaşım aksaklığının önüne geçilmiş ve altyapısı tamamen değiştirildikten sonra köy içi yollarının da iyileştirilerek sağlam zemin üzerinde vatandaşlarımıza uzun yıllar hizmet verecek duruma getirildi.

Kar Yerini Yağmura Bırakıyor
Amasya’da hafta boyunca etkili olan kar yağışı, bugün yerini yağmura bırakacak.
Amasya’da ansızın bastıran kısa süreli sağanak yağmur günlük hayatı olumsuz etkiledi. Şiddetli yağışın aniden bastırmasıyla hazırlıksız yakalanan vatandaşlar mağazalara girerek ıslanmaktan kurtuldu.
Bu haftayı kar yağışıyla geçiren Amasya’da bugünden itibaren yerini yağmura bırakacak. Meteoroloji verilerine göre, il genelinde hava bugün den başlayarak pazar gününe kadar yağmurlu gececek. Karla birlikte gelen soğuk hava bugün yağacak yağmur ile birlikte hava sıcaklıklarını bir nebze olsun artıracak.
Meteroloji verilerine göre, Amasya’da bugün aralıklı yağmur yağacak. Yağmurla birlikte sıcaklık artışı yaşanacak. Hafta sonunakadar ara ara görülecek yağışların sıcaklıkları da normak seyrine döndüreceği belirtildi.

8 bin 844 sözleşmeli sağlık personeli alınacak
Sağlık Bakanı Koca, KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 8 bin 844 sözleşmeli sağlık personelinin alınacağını bildirdi.
Açıklamada, “Bakanlığın taşra teşkilatı hizmet birimlerinde istihdam edilmek üzere, KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 8 bin 844 sözleşmeli sağlık personeli alıyoruz.” bilgisini veren Koca, şunları kaydetti:
“Bu kapsamda, 3 bin 762’si hemşire, bin 91’i ebe ve 3 bin 476’sı sağlık teknisyeni-sağlık teknikeri olmak üzere psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimcisi, diyetisyen, fizyoterapist, iş ve uğraşı terapisti, dil ve konuşma terapisti, perfüzyonist ve sağlık fizikçisi unvanlarında alım yapılacak. Tercih Kılavuzu, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yayınlandıktan sonra adaylar, tercihlerini 14-20 Şubat 2020 tarihleri arasında yapabilecek. Duyurular, Bakanlığımızın Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve ÖSYM internet adresinden takip edilebilir.”

“Hz. Peygamber ve Gençlik Konferansı” düzenlendi.
Amasya İl Müftülüğü tarafından düzenlenen “Hz. Peygamber ve Gençlik Konferansı” Amasya Belediyesi Kültür Merkezi Şehzade Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferansa Amasya İl Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı Müfettişlerinden Başmüfettiş Saffettin Akcan ve Müfettiş Ekrem Solmaz, müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, din görevlileri, Kur’an kursu öğreticileri katıldı. Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ağırman, Hz. Peygamber’in, gençlik ve gençlerle ilgili söz ve davranışlarını ayrıntılı olarak örneklerle ortaya koyarak, gençlerle iletişim noktasında bilgiler aktardı.
Konferans sonrası İl Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu tarafından Prof. Dr. Mustafa Ağırman’a hediye takdim edildi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.