logo

reklam

Haberler Turu

AK Parti’de seçim stratejisi belli oldu
AK Parti’de seçim çalışmaları start verdi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partilerinden belediye başkanı aday adayı olacakların başvurularının 5-12 Kasım 2018’de alınacağını bildirdi.
AK parti de adaylık başvuru bedelleride belli oldu. Büyükşehirlerde 10 bin lira, İllerde 5 bin lire Nüfusu 100 binin altındaki yerleşim birimlerinde 3 bin lire, Kadın adaylardan ücretlerin yarısı, engellilerde ise 4’de biri alınacak.
AK Partide elektronik temayül yoklamasının 17 Kasım da yapılması beklenirken kesin adayların 20 Aralık’da açıklanması bekleniyor.

Amasya’da 115 Bin 86 Araç Trafikte
TUİK Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılı Eylül ayı verilerine göre Amasya’da bir yıl içerisinde motorlu kara taşıtda 4 bin 81 artış gösterdi. Amasya da 115 bin 886 motorlu kara taşıtı bulunuyor.
TUİK’e göre 2018 yılı Eylül ayı sonunda Amasya’da toplam trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıt sayısı bir önceki aya göre 236 adet yüzde 0,2 ve bir önceki yılın aynı ayına göre 4 bin 81 adet yüzde 3,7 artış gösterdi.
Amasyadaki 115 bin 86 araçtan yüzde 50,1 ine takamül eden 58 bin 51 adet otomobil bulunurken otomobili yüzde 18,2 orononda 21 bin 76 traktör izledi. Amasya’da eylül ayı içiresinde 3 bin 376 araçın devri yapıldı.
TUİK’e göre Amasya’da 115 bin 86 motorlmo kara taşıtı bulunurken bu veriler ile Türkiye genelindeki motorlu kara taşıtlarının yüzde 0,5 ine sahip olduğu belirtildi.

Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Kürşat Efe
Türk Milletinin Geleceği Türkçenin Geleceğidir
Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Kürşat Efe, Türk millettinin geleceğinin Türkçenin geleceği olduğunu belirterek, Türkçenin kullanımına önem verilmesi gerektiğini söyledi. Efe, Dilimizin önündeki en önemli engellerden biri sosyal medya sitelerindeki Türkçenin kullanımı olduğuna vurgu yaparak, Bir diğeri ise yabancı kelimelerin istilası. Bilhassa Türkçeyi kamuya açık alanda kullanan ticaret erbabı vatandaşlarımızın daha dikkatli olması gerekir dedi.
Amasya Üniversitesi Rektörlüğünce, Türk Dilinin Tarihi Dönemleri ve Geleceği konulu bir konferans düzenlendi. Fen Edebiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Kürşat Efe tarafından verilen konferansta Türkçenin dünü bugünü yarını masya yatırıldı.
Türk dilinin yazı dili öncesi döneminin genellikle Altay dilleri ve Ana Hun dili teorilerine dayandığını kaydeden Dr. Efe; Türk dilinin ilk devri olan Altay Devrinin Türk-MoğoL Dil Birliği de denilen bir devir olduğunu ve bu devre ilişkin çok fazla bilginin olmadığını söyledi.
BELEDİYELERE BÜYÜK GÖREV
Türk dilinin korunması ve yaygınlaştırılmasında Belediyelere çok iş düştüğünü belirten Kürşat Efe, “Belediyelerimizin meclislerinde alacakları kararlar doğrultusunda herhangi bir şehirde, herhangi bir yerleşim yerinde açılacak bir ticaret yerinin, ticaret merkezinin isminin Türkçeden başka bir dil ile olamayacağı şeklinde alacakları bir karar Türkçeye tehdit olan durumları bertaraf edecektir.’’ ifadelerini kullandı.

Diyanet Sen’de Seçim
Diyanet Sen Amasya Şubesinin seçimli olağan genel kurulu yapıldı. Genel kurulda Başkanlığa Mehmet Topal seçildi.
Mehmet Topal’ın seçildiği Diyanet Sen Amasya Şubesi olağan genel kurulunda yönetim kurulyuna şu isimler getirildi. Başkan yardımcılığına Yunis kaya, Mali İşlere Murat Deliktaş, Teşkilatlanmaya Yusuf Demir, Mevzuat ve Toplu Sözlmemelere İbrahim Kavas, Eğitim ve Sosyal İylere Hüseyin Arzu ve Basın ve İletişime Kamil Taübik seçildi

Kargoda Uyuşturucu
Amasya ve Samsun ilinde ortakalşa düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan iki kişiden bir kişi tutuklandı. BBir kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.
Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Diyarbakır’dan Samsun ve Amasya’ya kargo ile uyuşturucu gönderildiği bilgisi üzerine Amasyla ve Samsun da çalışma başlattı. Amasya ve Samsun’daki kargo şubelerinde yapılan aramada paketler içinde 3 bin 304 adet uyuşturucu özelliği bulunan hap bulundu. Olayla ilgili İlker V. Amasya’da, Onurcan A. ise Samsun’da gözaltına alındı.
Samsun’da ifadeleri alındıktan sonra mahkemeye sevk edilen iki kişiden Onurcan A. çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince “uyuşturucu ticareti yapmak” suçundan tutuklandı, İlker V. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle