logo

reklam

Hamit Kaplan Anıldı

Dünya ve olimpiyat şampiyonu milli güreşçi Hamit Kaplan, Amasya’nın Hamamözü ilçesindeki mezarı başında anıldı.
Çorum’da 5 Ocak 1976’da geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren Hamit Kaplan için kabri başında anma programı düzenlendi.
Hamit Kaplan’ı ölümünün 43. yıl dönümünde düzenlenen anma töreninde konuşmacılar, Kaplan’ın sadece ulusal değil, uluslararası alanda da başarılara imza attığına dikkat çekildi. Ayrıca, Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği zeki ve çevik sporcu tarifine uyan bir spor adamı olduğu Böylesine önemli bir şahsiyeti gençlere aktarmamız ve anlatılması gerektiği belirtilen konuşmalarda, Kaplan’ın 175 kez milli mayoyu giydiğini, çalışkanlığı, azmi, efendiliği ve spor ahlakı ile Türk güreşinde ekol oluşturduğu belirtildi.
Hamamözü ilçesinde 1934 yılında dünyaya gelen, 21 yaşında güreşe başlayan Hamit Kaplan, spor hayatı boyunca çeşitli başarılara imza attı. Dünya ve olimpiyat şampiyonu ünlü güreşçi, 1976’da Çorum’da geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.
Hamit Kaplan’ın anma törenine Amasya vali yardımcısı Ferhat Burakgüzi ile birlikte Hamit Kaplan’ın oğlu Atilla Kaplan ve yakınlarının yanı sıra AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Hamamözü Kaymakam Vekili Gümüşhacıköy Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı, Hamamözü Belediye Başkanı Bahattin Destebaş ile vatandaşlar katıldı.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.