logo

reklam

Hayal Değil Gerçek UNESCO’dayız

amasya kızlarsarayı

Amasya UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girdi. Tarihi kültürel değerleri ile bir cazibe merkezi olan tarihin tanığı Amasya’da Harşena Dağı ve Kral Kaya Mezarları UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girdi. Kütrür Bakanlığının girişimleri sorucu Harşena Dağı ve Kral Kaya Mezarları ile birlikte Türkiye’den 10 kültürel ve doğal varlığın da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer aldığı ve bu eserlerin kalıcı miras listesine girebilmesi için Kültür ve turizm Bakanlığınca çalışma yürütüleceği öğrenildi.
Harşena Dağı ve Kral Kaya Mezarlarının UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alındığını Amasya adına büyük bir mutlulukla karşıladıklarını belirten Amasya valisi İbrahim Halil Çomaktekin, “Amasya köklü tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, içerisinde birçok tarihi ve kültürel eseri barındıran bir açık hava müzesidir. Alınan bu son karar ile, Amasya’nın Anadolu’nun en kadim şehirlerinden birisi olduğu bir kez daha tescillenmiştir. Zaten geçmiş yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığımız da Amasya’yı “Marka Kent” ilan ederek, bu şehrin taşıdığı değeri gözler önüne sermiştir.
Bu noktada Harşena Dağı ve Kral Kaya Mezarlarının kalıcı listeye girebilmesi için daha gayretli ve özverili şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Her iki eserimizin de geçici listede yer alması çalışma azmimizi güçlendirecek ve yeni çalışmalar için Amasya’ya gönül vermiş herkesi motive edecektir. Bu kararın ilimize gelen ziyaretçi sayısına da olumlu katkıları olacağını düşünüyorum. Buna paralel olarak ilimiz ekonomisi de canlılık yaşayacaktır. Harşena Dağı ve Kral Kaya Mezarlarının UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girmesi Amasya’nın Dünya turizminde hak ettiği noktaya gelebilmesi için de bir basamak olacaktır. Alınan bu kararın Amasya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum”

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.