logo

reklam

Hıdrellez ÇOŞKUYLA KUTLANDI

AMASYA da baharın gelişinin müjdecisi olarak kabul edilen Hıdırellez, İlyas Köyü Sarılık Evliyası Meydanı’nda düzenlen şenliklerle şenliklerle kutlandı.
Büyük bir katılımla gerçekleşen Hıdrellez kutlamalarında gerçekleşen yöresel halkoyunları gösterileri ve yarışmalar renkli görüntülere sahne oldu.
İlyas köyü sakinlerinden Uğur Terzi, Hıdrellez Bayramı’nın Türklerde asırlardan bu yana devam eden bir gelenek olduğunu söyledi. Bu günün Türk geleneklerine kutlanan mevsimlik bayramlardan bir tanesi olduğunu belirten Terzi, “İnanışa göre bugün Hızır Aleyhisselam ile İlyas Aleyhisselamın buluşma günüdür. Yaz mevsiminin başlangıcı nedeniyle bu günün insanlara bolluk, bereket ve sağlık getireceği inanılır. Ve asırlardır insanlarımız bu günde dilek ve dualar edip yılın kendilerine iyilikler getirmesini dilerler. Anadolu’da hala görkemli törenlerle kutlanan Hıdrellez Bayramı, insanlık tarihinde çok eski zamanlardan beri kutlanmaya devam ediliyor. Farklı zamanlarda farklı isimler altında kutlansa da Hıdrellez motiflerine pek çok yerde rastlanmak mümkündür. Baharın gelişi ve doğanın canlanması insanlar tarafından bayramlarla kutlanması gereken bir durum olarak algılanmıştır” dedi.
İlyas köyünde gerçekleştirilen Hıdırellez kutlamalarına vali Dr. Osman Varol ile birlikte Amasya protokolda katıldı.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle