logo

reklam

Hijyen Belgesi Olmayan, Ekmek Satamayacak

AMASYA Gıda Tarım ve Hayvancılık İl müdürü Lokman Gültekin, Gıda hijyeni ve bunun doğal sonucu olarak insan sağlığı son derece önem verdiğimiz ve önem vermemiz gereken bir konudur. Bu nedenle artık çağın gerektirdiği sağlık ve hijyen konusuna çok dikkat etmemiz gerektiğini belirterek, biz de bu konuda üzerimize düşeni yapacağız. Göstereceğimiz her çaba, hijyen kurallarına uygun olara üretilmiş ekmek başta olmak üzere tüm gıda maddelerinin en sağlıklı bir şekilde tüketiciye ulaştırılmasını sağlamak olacaktır” dedi.
Gıda Hijyeni Yönetmeliği ve Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği gereği, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf Sanatkarları Konfederasyonu, Türkiye Fırıncılar Federasyonu arasında yapılan protokoller kapsamında, Amasya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce ekmek üretim, dağıtım ve satışında çalışan personellere hijyen eğitimi düzenledi.
2018 yılında da eğitimler düzenlenecek olup, ekmek fırınlarında üretim, satış, araçla dağıtımda çalışan tüm personel ile fırınların uzantısı olmayan ekmek satışının yapıldığı bakkal, büfe, market vb. yerlerde ekmek satışından sorumlu personellerin Hijyen Eğitimi Belgesi alması zorunlu olup, yapılan denetimlerde belgesiz personel çalıştıran, üretim yerleri için 9.188 TL, satış yerleri için 3.673 TL idari para cezası uygulanması gerekmektedir.
Düzenlenen Hijyen Eğitim Belgeleri 5 yıl geçerli olup, belge süresi dolan çalışanlar ile belgesi olmayan çalışanların, işyerinin üye olduğu Oda’lara (Esnaf Sanatkarlar Odası, Ticaret ve Sanayi Odası vb.) başvurarak, düzenlenecek eğitimlere katılması gerekmektedir.
Ekmek üretiminde, satışında ve araçla dağıtımında çalışan personel ayrıca, Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında, Halk Eğitim Müdürlüklerince düzenlenen eğitimlere de katılarak belge almak zorundadır. Alınmadığı takdirde 521 TL ile 2.098 TL arasında idari para cezası uygulanması gerekmektedir.
Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile ortaklaşa Amasya İl Gıda tarım ve hayvancılık Müdürlüğü Gıda Kontrolörlerince Amasya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği toplantı salonunda 93 katılımcıya hijyen eğitimi verildi.

KATILIMCI SAYISI DÜŞTÜ
Gıda Hijyeni Yönetmeliği ve Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği gereği 2013 yılında yapılan ekmek üretim, dağıtım ve satışında çalışan personellere hijyen eğitimine 203 yılında 132 katılımcı sağlanırken, 5 yıl sonra yapılan eğitime Amasya’dan 93 katılımcı sağlandı. 5 yıl içerisinde Amasya’dan ekmek üretim, dağıtım ve satışında çalışan personellere hijyen eğitiminde 39 katılıcı eksildi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle