logo

reklam

HOPPALA BU DA NERDEN ÇIKTI?

hüseyin menç

BİRİLERİ SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINI FENA KANDIRMIŞ.

Tarih Araştırmacı yazar ve Gazeteci Hüseyin Menç, “Birileri Samsun Büyükşehir Belediye Başkanını fena kandırmış.” diye yazdım. Bakın neden kandırmışlar? Bazı kitaplarda kaydedilen hatalı bilgileri gerçek kabul edip Akşemseddin’nin babası Şeyh Hamza (Kurtboğan) Hazretlerinin Kavak ilçesinde olduğu bilgilerini vermişler. Bir de mezar bulup “Şeyh Hamza Mezarı” diye üzerine türbe yaptırmaya karar verilmiş. dedi.
Oysa, Şeyh Hamza Şam’dan gelip Amasya’nın Kavaklı mevkiine yerleşmişlerdir. dilen Tarih Araştınrmacı Yazar gazeteci Hüseyin Menç, “Büyük velilerden Pir İlyas Hazretleri’nin hâlifelerinden olan Hamza Efendi’nin türbesi İstasyon Parkı’nın içindedir. Şeyh Hamza Efendi hakkında en eski yazılı kaynak Karavazih Mustafa Efendi (1764-1831) “Belabüil’ür-rasiyye fi riyaz-ı Mesaail-i Amasiyye” isimli el yazmasında rastlanılmaktadır. En kapsamlı Amasya Tarihi’nin yazarı Abdizade Hüseyin Hüsameddin Efendi’nin eserinin birinci cildinin 170. sayfasında bilgiler verilmiştir. dedi.
Tarih Araştırmacı yazar Gazeteci Hüseyin menç açıklamasına şöylde devam etti.
“Bu iki Amasyalı yazarın bundan 200 yıl önce kaydettikleri bilgiler orta yerdeyken, bazı araştırmacılar Şeyh Hamza’nın Şamdan gelip Kavak’a yerleştiği bilgilerini yerel isimleri iyi bilmediklerinden kaynaklanan hata ile Samsun’a bağlı Kavak ilçesi zan edip öyle yazıya aktarmışlardır. Halbu ki; “Kavak- Kavaklı” diye belirtilen yer Amasya’nın Ok Meydanı’nın batısını kaplayan Şeyhcui Köyü’nün alt kısımlarını oluşturmaktadır. Buradaki ailelerin soyisimleri “Kavaklı”dır.
Şimdi Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Şeyh Hamza Efendi’nin mezarının Samsun Müzesi’ndeki bir bayan arkeolog tarafından uzun araştırmalar sonucunda Kavak’ta bulunduğunu ve bu mezarın üzerine bir türbe yaptırmayı kararlaştırmışlar. Bunu da diğerleri gibi yanlış yeri işaret ederek Amasya’daki “Kurtboğan Evliyası” türbesinde ise Şeyh Hamza’nın mezarına ilişkin bir belgeye rastlanılmadığı yönünde yüzeysel bilgi ile desteklemişler. Bu yüzeysel bilgiler ışığında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığını fena halde kandırmışlar. Amasya tarihlerine bakmayı akıl etselerdi, doğruyu bulacaklardı. Ama o arkeolog buna ihtiyaç duymamış.
Şimdi sormak istiyorum. Kavak’ta Şeyh Hamza’ya ait olduğunu ileri sürdükleri mezar olduğu yönünde bir kitabeyi mi bulmuşlar? Veya daha kuvvetli bir vesikaya mı rastladılar?
Kısacası yüzyıllardır anlatılan ve efsaneleşen olayların neticesinde Şeyh Hamza “Amasya’ya geldiğinde kime sorsan beni tanırlar. Kurtboğan’ı ziyarete geldim de yeter” diye işaret vermesi ile bu davete uyarak yıllardır Amasya’ya gelenlere ne denecek?
Yapmayın….. etmeyin…. tarihi altüst etmeyin. Şehzadeler ve evliyalar şehri Amasya ile yarışa kalkmayın. Elinizdekilerle yetinin.”

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle