logo

reklam

Hoş geldin ya şehr-i Ramazan

İlk teravih ve ilk sahur bu gece
Hoş geldin ya şehr-i Ramazan
Başı rahmet, ortası mağfiret, sonuysa cehennemden kurtuluş olan onbir ayın sultanı ramazan başlıyor.
Yarın tutulmaya başlayacak olan Ramazan orucu için bu gece tüm İslam alemi ilk sahura kalkacak.
11 Ayın Sultanı Ramazan Ayı nihayet geldi çattı.. Dünya üzerinde milyonlarca Müslümanın sabırsızlıkla beklediği başı rahmet ortası mağfiret sonu ise beraat (cehennem atşeinden kurtuluş) olan bu mübarek ayı idrak edeceğiz.
İlk gün Amasya’da 15 saat 28 dakika son gün ise 17 saat 16 dakika oruç tutulacak.
Kadir gecesi, 11 Haziran Pazartesi günü kutlanacak. 14 Haziran Perşembe günü son oruç tutulacak ve 15Haziran’da Ramazan Bayramı başlayacak.
Öte yandan, çalışanların Teravih namazlarına katılımını sağlamak için teravih namazının saatleri il ve ilçe müftülüklerince düzenlenecek.
Amasya’da ilk teravih namazı için ezan 21.30’da okunacak.
Tüm İslam Aleminin Mübarek Ramazan Ayını Kutlar Sağlık, Huzur ve Mutluluklar Dileriz.

Ramazan Nostaljisi Amasya’da Yaşanacak
AMASYA Belediyesi ““Mahallede İftar Var”” programlarına başlıyor. Ramazan geleneğini yaşatmak ve Ramazan ayının ruhuna uygun toplumsal kaynaşmayı sağlamak amacıyla 8 yıldır uygulanan mahalle iftarları bu yıl yeniden başlıyor.
İlki 17 Mayıs perşembe günü Dere ve Fetiye Mahallesi sakinleri ile Plevne ortaokulunda kurulacak iftar sofrası ile başlayacak. Daha sonra mahallelerde iftar sofraları, mahallelerin ortak yerleri belirlenerek bu yıl 20 mahallede uygulanacak. Mahalle sofralarının kardeşlik ortamı oluşturarak gönül sofralarına dönüştüğünü kaydeden Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, “Tüm mahalle sakinlerimizi iftar soframıza bekliyoruz” dedi.
MAHALLEMDE İFTAR VAR
Amasya Belediyesi, sekiz yıldır olduğu gibi bu yıl da iftar çadırlarının yanı sıra mahallelerde iftar programları başlattı. Unutulmaya yüz tutmuş mahalle kültürünü yeniden yaşatan ve mahalle sakinlerini bir araya getiren mahalle iftarları ile aynı mahallede oturup, birbirini tanımayan insanlar aynı sofrada buluşacak. İftardan sonra kurulan sahnede Tasavvuf Müziği, Hacivat-Karagöz gösterisi, orta oyunu ve kukla gösterileri mahallelilere keyifli bir akşam yaşatacak. Ramazan ayının kaybolmaya yüz tutmuş mahalle kültürünün yaşatılmasına katkıda bulunduğunu kaydeden Başkan Cafer Özdemir, mahalle iftarlarının birbirini tanımayan komşuları, apartman sakinlerini, zengin-fakir demeden aynı sofrada buluşturduğunu söyledi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle