logo

reklam

iftar vaktinde pide kuyruğu

Ramazan denildiği zaman akla öncelikle hiç kuşkusuz pide gelir. İftara saatler kala başlayan pide kuyruğu, neredeyse ezan sesine kadar sürer. İftar ve sahurda afiyetle yenilen ramazan pidesi, Osmanlı’dan günümüze kadar gelen kültürümüze ait bir lezzettir.
Ramazan ayı en çok şehir pide fırınlarında hissediliyor. İftar saatine kısa zaman kala fırınlarda pide kuyruğu oluşuyor.
Ramazanın ilk akşamından itibaren evlerine pide götürebilmek için fırınlara akın eden vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturuyor.
Amasya’da Ramazan’ı Şerif ayının girmesiyle birlikte dumanı üzerinde elle tutulamayan pideler ve iftara saatler kala başlayan pide kuyrukları Ramazan ayına renk katıyor. Ramazan akşamların da iftar sofrası öncesi ekmek ve pide fırınlarının önü pide kuyruklarına sahne oluyor.
Türk kültürüne ait bir lezzet olup Türk ve Orta Doğu mutfağında yaygın bir ekmek türü olan Ramazan pidesi bu ayda özel olarak yapılan birçok geleneksel yemeğin yanında iftar ve sahurda tüketiliyor. Şehzadeler şehri Amasya’da, bu Ramazan da her gün taze pide alma alışkanlığı sürdürülüyor. Fırınların önünde kuyruğa girerek sıcak pide alma geleneğini asırlardır sürdürülen vatandaşlar sırası gelince kağıda sarılı sıcak pidelerini alarak evlerinin yolunu tutuyor.
Fırıncılar öğle saatlerinde ürettikleri pideleri bakkal ve marketlere dağıtırken, akşam iftar sofrasında sıcak pide yemek isteyenler ise, hem vakit geçirmek hem de pide almak için fırın önünde kuyruğa giriyorlar. Yumurtalı ve susumlı seçeneğiyle 300 gramı 3 liradan satılan pideler dumanı üzerinde konulan iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Pide kuyruğunda bekleyenler ise bu sırada yapılan sohbetler sayesinde eski Ramazanlarla alakalı nostaljik hatıraların tekrar zihinlerinde canlandığını söylüyor.

Köse; Geleneği Halkımızla Sürdürüyoruz
Sadece on bir ayın sultanı Ramazan ayında çıkan pide, Osmanlı döneminden beri devam eden bir damak tadıdır. Konu ile ilgili olarak Amasya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve Yeni Özlem Pide Salonu sahibi İsa Köse, ” Osmanlı döneminde Ramazan aylarında iftarı geç açma pahasına bile olsa, özel pide yaptırabilmek uğruna fırın önünde beklenirdi. Bügünde fırın önlerinde büyük bir sabırla sıcak pide beklenir. Pide severler, pide yaptırmaya giderlerken ellerinde taze yumurta, çörek otu ve susamını da beraberinde götürür, malzemeleri kendi gözleri önünde pidelerinin üzerine sürdürürlerdi. Amasya olarak tarihimizden günümüze gelen Ramazan Pide geleneğini sürdürüyoruz. İftar öncesi başlayan Ramazan pidesi yaptırmak için fırınlara giden vatandaş iftar sofrasının vazgeçilmesi ramazan piresini yaptırırken, aynı zamanda iftar öncesi fırında karşılaştıkları dost ve sevenleriyle de sohbet etme imkanı yakalıyor ve geçmiş ramazanları yar ediyorlar. Bu yalnız iftar öncesi değil sahur önceside Amasya’daki pide fırınları eski ramazanları yaşatıyor ve sahura da içli pide yapıldığını belirten İsa Köse, Şimdi bu geleneklerimiz bir çok ilde yok, özellikle büyük illerde sadece Ramazan ayı boyunca fırınlarda yumurtalı, yumurtasız ve bol susamlı pideler satışa çıkartılmaktadır” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.