logo

reklam

Irmağı’nın kokusu bu yaza yine damga vuracak

Vatandaşların attığı atıkların yanı sıra sıcak ve kuraklığa bağlı olarak suların da azalmasıyla Yeşilrmaktta kirlilik gün yüzüne çıktı. Özellikle ırmak kıyılarında yoğunlaşan pis görüntü vatandaşların tepkisine yol açarken ırmak kirliliği son günlerde konuşulan tek konu haline geldi.
Uzun süredir ıslah çalışması yapılamadığından dolayı yüksek kesimlerden yağışlarla gelen toprak ve taşlar, suların da çekilmesiyle adacıklar oluşturdu. Bunların temizlenmemesi halinde turizm sezonu dediğimiz yaz sezonunda Amasya ile bütünleşen ve Amasya’ya ayrı bir renk kazandıran yeşilırmak görüntü kirliliğini vermeye devam edecek.
Su kaynaklarının her geçen gün daha da kirlendiğine dikkat çeken uzmanlar, En doğal hakkın su hakkı olduğunun altını çizen Uzmanlar, baraj ve HES’lerin yapılmasına, su kaynaklarının özel şirketler tarafından kirletilmesine, nehir sularının kanallarla başka bölgelerle taşınmasına veya yön değiştirilmesine karşı olduklarını belirterek, “Suyumuzu yok ederek, ticarileştirerek, aslında içinde bulunduğumuz doğayla birlikte bizleri de yok etmektedir. Su, ihtiyaç değil, hayatın devamı için vazgeçilmez ve temel bir insan hakkıdır, metalaştırılamaz” dendi.
VATANDAŞLARA DA SORUMLULUK DÜŞÜYOR!
Yeşil ırmaktaki kirliliğin biraz da vatandaşlardan kaynaklandığına dikkat çeken yetkililer “Yosunlaşma ve selin getirdiği doğal kirliliğin yanı sıra yeni atıldığı belli olan alkollü ve gazlı içecek şişeleri, teneke kutular, pet şişeler ırmak yüzeyini kaplamış durumda. Bunlar gökten inmediğine göre vatandaşlarda sorumluluk düşüyor. Çevreyi temiz tutma bilincini artık kavramalıyız.” şeklinde konuştular.
“Şehrimizin ortasından geçen ve ilmizin simgesi Yeşilırmakın kenarında sağ ve sol şeritlerinde DSİ tarafından bir temizlik çalışması başlatılması gerektiğine işaret çeken vatandaş, Yaz ayının gelmesiyle birlikte Amasya’ya gelen yerli ve yabancı misafirlerin gezip dolaşabileceği ırmak kenarı temiz ve bakımlı olmalıdır” dendi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle