logo

reklam

İşkur’dan 3 Bin 11 kişiye İş İstihdamı

işkurİşkur’dan 3 Bin 11 kişiye İş İstihdamı
Çomaktekin; İşverenlere işçi bulma konusunda yardımcı oluyoruz
Amasya valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Sosyal ve Çalışma Bakanlığı tarafından 2009 yılında başlatılan “Toplum Yararına Çalışma Programı” kapsamında işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde işsizlere iş olanağı sağlandığını söyledi.
Amasya’da İŞKUR tarafından 2015 yılı Ekim ayı sonu itibari ile 25’i kamu sektörü işyerlerinde, 2986’ı özel sektörde olmak üzere toplam 3011 vatandaş istihdam sağlandığını belirten Vali Çomaktekin, Toplum Yararına Çalışma Programı” kapsamında, Türkiye genelinde değerlendirildiğinde Amasya’da işsizlik oranının en alt düzeylerde yer aldığını belirtti.
Vali Çomaktekin, altı yıl önce başlatılan program kapsamında ve bilhassa işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya toplum yararına hizmetin gerçekleştirilmesi için özellikle istihdamda zorluk çeken işsizlere öncelikle eğitim verildiğini belirterek, amacın işsizlere geçici de olsa gelir getirici destek sağlamanın ön planda tutulduğunu belirterek, “Türkiye genelinde uygulanan projede, ilimiz gibi istihdam olanakları dar olan yerlerde daha yoğun olarak kullanılıyor. Bu yıl ve geçen yıllardan da devam eden 3 bin 11 kişiye program uyguladık. Bu işsizliğin fazla olduğu illerde doğal olarak daha fazla uygulanıyor. İlimizdeki işsiz rakamı yaklaşık 5 bin kişi olduğunu düşünürsek 3 bin 11 kişinin iş sahibi olması Amasya’da ciddi bir rakam olduğunu düşünüyorum. Bu rakamlar tabi İŞKUR’a kayıtlı olup da hiçbir işte çalışmayan kişilerden bahsediyorum.” dedi.
Amasya valisi İbrahim Halil Çomaktekin açıklamasna şöyle devam etti; “İşsizlik Sigortası kapsamında; 2015 yılı Ekim ayı sonu itibari ile 2788 başvuru içinden 1405 kişiye işsizlik maaşı ödenmiştir. Kanunun yürürlüğe girdiği 2002 yılından 2015 yılı Ekim ayı sonuna kadar toplam 11906 kişiye işsizlik maaşı ve 325 kişiye iş kaybı tazminatı ödenmiştir. Ekonomik kriz dönemlerinde uygulaması artan kısa çalışma ödeneğinden ilimizde faydalanan şirket sayısı 1 adet olup, yararlanan kişi sayısı ise 973’tür.
İstihdamın artırılması çalışmaları çerçevesinde; ilimizde 1 Ocak- 31 Ekim 2015 tarihleri arasında başlatılan 17 adet meslek edindirme kursuna 428’i erkek 350’si kadın olmak üzere toplam 778 kişi katılmıştır. Ayrıca 2015 yılı Ekim ayı sonu itibariyle 243 adet işbaşı eğitim programına 321’ i erkek, 283’ ü kadın katılımcı olmak üzere toplam 604 kişi iştirak etmiştir.
Bunların yanı sıra kendi işini kurmak isteyen vatandaşlarımıza yönelik düzenlenen girişimcilik eğitim programı kapsamında açılan 6 adet kursa 78’i erkek, 81’i kadın katılımcı olmak üzere toplam 159 kişi katılmıştır.” diye konuştu.

Share
832 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle