logo

reklam

Kar, Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

Kar, Çiftçinin Yüzünü Güldürdü
Ekimi yapılan ürün karla birlikte gelişimini tamamlar
Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, hafta sonu yağmaya başlayan ve etkili olan karın, uzun zamandır yağış bekleyen çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi. Baş, tüm yurtta etkile olan kar yağışının çiftçilerin yüzünü güldürdüğünü, nem oranlarının toprağın 20-30 santimetre altına kadar ulaşacağını bildirdi.
Başkan Mehmet Sarı, hafta sonu yağan yoğun karın ürün verimi açısından oldukça faydalı olacağını ve ürün kalitesinin de artacağını belirterek, Amasya başta olmak üzere İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’nin tahıl ürünlerinde çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekti.
Baş “Son yağan sulu kar mahsuller için çok iyi oldu. Memleketimizin sulama imkanları çok az olduğu için mahsullerin büyümesi büyük oranda yağmur ve kar yağışlarına bağlı. Karın yavaş erimesinin toprağın nemlilik süresini uzattığını, bunun da tarım açısından önem taşıdığını ifade ederek, şunları kaydetti:
Çiftçilerin topraklarını Eylül-Ekim ayından itibaren ekmeye başladığını ve dört gözle kar yağışı beklediklerini dile getiren Baş ”Ekim yapıldıktan sonra mahsul toprakta olgunlaşmaya başlar. Mahsul toprakta olgunlaşınca çimlenme aşamasına geçer. Çimlenince karın yağması gerekir ki yeni olgunlaşan mahsul kendini koruyabilsin. Aksi takdirde ürünler kaliteli olmaz olgunlaşmaz, kendini soğuğa karşı koruyamaz. Kar ürünün üzerini kapatarak yorgan görevi görür. Karın yağmaması ürünün tarlada yok olmasına yol açabilir. Karla birlikte ürünlerde oluşabilecek hastalıklar yok olur. Nem oranı artar. Gelişimini kar altında rahatça tamamlar. Yılın ilk karının yağmasıyla birlikte oluşabilecek sıkıntılardan kurtulduk. Ürünlerimizin üzeri karla kaplandı. Çiftçilerimiz bugünden itibaren rahat uyku uyuyabilecek” dedi.
Baş “Son yağan sulu kar mahsuller için çok iyi oldu. Memleketimizin sulama imkanları çok az olduğu için mahsullerin büyümesi büyük oranda yağmur ve kar yağışlarına bağlı.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.