logo

reklam

Köse; Ramazan Geleneği Sürdürüyoruz.

Taş Fırında pide kuyruğu
Köse; Ramazan Geleneği Sürdürüyoruz.
AMASYA da uzun yıllardır hizmet veren Yeni Özlem İsa Pideci Taş Fırını, Ramazan ayında yaşatılan pide geleneğini 300 derece sıcağa aldırmadan sürdürüyor.
Ustaların sabırla hazırladığı pideler buram buram kokusuyla çokça tercih ediliyor. Özellikle de iftara saatler kala fırın önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Vatandaşlar tarafından pideler özel olarak kişiye özel hazırlanıyor. Yumurtalı, susamlı ve sade olmak üzere birçok talebe cevap veren ustalar, ramazanda lezzeti sofralarla buluşturuyor. Ramazan denilince akla ilk Ramazan pidesi gelir. İftar sofrasında buram buram kokan sıcacık Ramazan pidesi olmazsa, iftar ve sahur sofralarımızın en önemli konuğunun eksik kalmış olduğu anlaşılır. Ramazan ayında, iftara dakikalar kala, bazen ezan okunuyorken bile fırınların önlerinde pide kuyrukları oluyor. Bu güzel geleneğimizin halen sürdürüldüğü Amasya’da Yeni Özlem İsa Pideci Taş Fırınının pide ustaları Arslan Altıntaş, Şuayip Kalleci, Ahmet Arslan ve Fevzi Ferahoğlu pidenin yapılışını kendi ifadeleri ile şöyle anlatıyorlar: “Akrabaların, komşuların kaynaştığı, zenginin fakirle aynı sofrada buluştuğu mübarek ramazan günlerinde, birbirinden lezzetli yemeklerin yanında ramazan pidesinin sofradaki yerinin ayrı olduğunu görmekteyiz. Yıllardır bu mesleğimi sürdürüyoruz. Pide pişirmek kolay bir iş değildir. Pide hamuru kıvamına geldiğinde dondurma gibi olur. Maya atma zamanını yılların tecrübesi ile biliyoruz. Yoğrulan hamurun dinlenme süreleri var, bu süreler pidenin lezzetini artırıyor. Fırının sıcaklığı da çok önemli. Taş fırında pişen pide daha lezzetli oluyor.

”PİDE, İFTAR SOFRALARININ VAZGEÇİLMEZİR
Amasya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve Yeni Özlem İsa Pideci Salonu sahibi İsa Köse, Ramazanın anlamı sanki onunla çıkar. Mis gibi kokusunu içimize çekip, uzun bir kuyrukta bekledikten sonra daha da lezzetli olur sanki ramazan pidesi. Yılın bir ayı boyunca sofralarımızdan eksik etmediğimiz pidenin bizim için bu kadar özel olması, sadece bu zaman dilimiyle kısıtlı olmasında yatıyor belki. Ramazan denilince nedense yeme – içme ile alakalı olarak akla ilk Ramazan Pidesi gelir. İftar sofrasına iftariyelikler dizildiğinde beyaz peynirin, yöresel peynirlerin, tulum peynirinin, kaşar peynirinin, reçellerin, pastırmanın, tereyağının… yanında buram buram kokan sıcacık Ramazan pidesi olmazsa, iftar ve sahur sofralarımızın en önemli konuğunun eksik olduğunu hissedersiniz.
Ramazan ayında, iftara dakikalar kala, bazen ezan okunuyorken bile fırınların önlerinde pide kuyrukları görmemiz çok normaldir. Bu güzel geleneğimizin halen süregelmesi, bazı insanlarımızın bazı geleneklere ne kadar bağlı kaldığını ispatlıyor.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle