logo

reklam

Köylerde Yaşam Kalitesi Artıyor

Gelişen dünya ve artan standartlar çerçevesinde artık köylerinde çöpleri toplanacak. Temiz Çevrem’ programı kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Amasya İl Özel İdaresine hibe edilen çöp toplama araçları ihtiyaç sahibi köylere teslim edildi.
Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Kırsal alanda alt yapı standardı belli bir noktaya geldiğinden yeni hizmet talepleri gündeme gelmiştir. dedi.
Son yıllarda şehirlere olduğu gibi kırsal kesimin ve köy yerleşim alanlarının da gelişme ve kalkınması amacıyla Hükümetimiz tarafından Köydes projeleri ve il özel idarelerimiz tarafından çok kapsamlı yatırımlar gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Çomaktekin, “Bizim insanımız köyde de yaşasa kentte de yaşasa aynı önem ve değerdedir. Bu çerçevede ihtiyacı belirlenen tüm köylerimizin beklentilerini karşılayacak çalışmalar yürütülecektir. Köylerimizin ve köylülerimiz devletimizin sunduğu hizmetlerden eşit ve en iyi şekilde faydalanmaya hakkı vardır. Artık köylerimizde daha önce akla hayale gelmeyecek hizmetler gerçeğe dönüşmüş, bugün altyapı sorunları bir bir tamamlanmış, yol, su, kanalizasyon, arıtma tesisleri, çocuk oyun alanları vb. hizmetler neredeyse standart hale gelmiştir” dedi.
Kırsal alanın temiz olması ve burada yaşayan vatandaşlarımızın da temiz bir çevrede hayatlarını sürdürmesi çok önemli olduğunu belirten Vali Çomaktekin, toplum yararına çalışma programı kapsamında sadece temizlik işlerinde çalıştırılmak üzere mayıs ayından itibaren 750 işçi işe başlayacaktır. Büyük çoğunluğu kırsal alandaki çöp toplama işlerinde istihdam edilecektir. Kurulu bir sistem dahilinde ve kurumsallaşmasını da sağlayıp 7 köyde açılış yapıyoruz. Bu çöpleri düzenli bir şekilde toplayarak köylülerimizin önemli bir ihtiyacını gidermiş olacağız. Köylümüz bu konuda bize yardımcı oluyor. Bu sorunun zararlarını ve sıkıntılarını bildikleri için sürekli yanımıza gelip bunu intikal ettiriyorlardı. Biz bu konuda kendilerinden daha fazla hassasiyet göstermelerini talep ediyoruz. dedi.
Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, “Asıl hedef göçü tersine çevirmektir. Bu sayede halkın köylerde üretime yeniden başlaması ve tarımsal üretimin yeniden büyümesi sağlanacaktır. Köylerimizde yol, su ve diğer problemlerin giderilmesi noktasında oluşturulan programlar ve çalışmalar titizlikle yapılmaktadır.” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.