logo

reklam

Kültür Evleri Eğitim Yılına Başladı

BELEDİYE KÜLTÜREVLERİKültür Evleri Eğitim Yılına Başladı
Özdemir; İnsan odaklı çalışıyoruz.
qAmasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya’da bin yıllardır yaşayan halkın gelenek göreneklerini korumaları için çalıştıklarını belirterek, “Burası Amasya. İnsanlık tarihinin bütün serüvenleri burada yaşandı. 17 farklı medeniyet, farklı inançlar, farklı milletler yaşadı. Hepsi Anadolu insanını oluşturdu” dedi.
Amasya Belediyesi Kültür Evleri 2015-2016 Eğitim dönemine başladı.
Bu coğrafyada bin yıllardır yaşayan halkın gelenek göreneklerini korumaları için kültür evleri inşa ettiklerini ifade eden Başkan Özdemir, Amasya’da yaşayan 7’den 70’e herkesin kaynaşmasını, birlik olmasını sağlayacak, sosyo-kültürel ve demografik yapısına uygun en önemli projemiz kültür evlerini birer bilgi, eğitim ve meslek yuvası olarak hemşerilerimizin hizmetine açtık.
Amasya’ya kazandırdığımız 8 Kültür Evi, Amasya’nın tarihi dokusuna uygun modern binaların her biri okul niteliğinde olup, bu eğitim yuvalarından her yaşta insanın faydalanmasını sağladık. 7 yıldır hiçbir ayrım yapmadan sadece insan odaklı çalışıyoruz. dedi.
Kültür Evlerimizin vatandaşlara en güzeli en iyiyi sunması için bütün kurumlarımız ve sivil toplum örgütlerimizle işbirliği içinde olduklarını belirten Başkan Özdemir, Vatandaşlarımız bu projelerden faydalanarak boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirme ve mesleki kurslara katılma imkanına kavuşuyor. Kültür Evlerimiz birkaç mahallenin ortak kullanacağı şekilde yapılmış olup bu yönüyle vatandaşların rahatlıkla ulaşabilmeleri sağlanmıştır. dedi.
Vali İbrahim Halil Çomaktekin, Amasya büyük bir tarih, kültür ve sanat birikimine sahip bir ilimiz. Bu birikimlerin korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması çok önemlidir. Bu zenginliğin temelinde sadece erkeklerin değil, Amasya tarihindeki hanımların da çok önemli katkıları vardır. Bu şehir Zeynep Hatun, Mihri Hatun gibi divan edebiyatının önemli hanım şairlerinin yaşadığı bir şehirdir. Hanımların bu şehrin güzelliğine, kültürüne ve ekonomisine önemli katkıları olmuştur. Bu açıdan Kültür Evleri, hanım kardeşlerimizin yeteneklerinin ortaya çıkmasına ve şehrin tekrardan tarihteki misyonuna kavuşmasına önemli katkılar sunacaktır. dedi.
Amasya Belediyesi Kültür Merkezinde, Kültür Evleri’nin 2015-2016 Eğitim yılının başlama törenine Amasya valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Ankara Milletvekili ve 26. Dönem Amasya milletvekili adayı Haluk İpek, Amasya Milletvekili adayları Avni Erdemir, Gülseren Ertopçu, Davetliler ile birlikte kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.
DEFİLE İLGİ GÖRDÜ
Amasya Belediyesi kültür Evlerinin 2015-2016 Eğitim yılına başlaması dolayısıyla Amasya Belediyesi Kültür ve sosyal İşleri müdürlüğünce hazzırlanan “Sandıkta Demlenen Tarih” adlı defile büyük ilgi gördü.
Kültür Merkezi Şehzade salonunda sergilenen defile’de Günlük, yöresel, özel gün, saraylı ve gelinlik kategorisinden oluşan, en yenisi 30 en eskisi 200 yıllık olan 38 kıyafet defileyi izleyenlerin büyük ilgisini çekti.
Defile sonunda defileye katkılarından dolayı Ayşe Aydın, Şerife Kalleci, Recai Çetinkaya, Hayati Sarı, Halil Alabuğa, Sündüs Çoruk, Huma Gazelci, Fatih Yağcı, Rabia Kaya, Azime Karga, Kezban Uzun, Gülseren Ertopçu, Sündüs Kara, Gülay Hupal, Güleser Ayan, Müjgan Kaplan, Ayşe Değirmenci, Meryem Akdağ, Güler Altınsoy ve Merve Epçim’e Vali Çomaktekin, Belediye Başkanı Özdemir ve Amasya 26. dönem milletvekili adayları Haluk İpek ve Dr. Avni Erdemir tarafından plaket verildi.
Başkan Özdemir sergide büyük beğeni toplayan tarihi objeler hakkında yaptığı açıklamada;’ Kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutan ve geçmişten günümüze kent kimliğini oluşturan değerlerin ziyaretçilere gösterilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması sağlamak amacıyla çalışmalarımız başlamıştır. Tarihin ve Kültürün başkenti olan Amasya’mızında bu eksiğini inşallah kurulacak olan Kent Müzesi çalışmasıyla gidereceğiz’ diyerek sergide emeği gecen vatandaşlara teşekkür etti.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle