logo

reklam

Kuraklık alarm veriyor!

Kuraklık alarm veriyor! Son 44 yılın rekor seviyesinde
Yağış miktarının beklenenin altında olması nedeniyle yurt genelinde olduğu gibi Amasya’da da barajların doluluk oranlarında düşüş yaşanıyor.
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, kuraklık tehlikesini kapımıza kadar getirdi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bir ay önce 2017 yılının son 44 yılın en kurak yılı olduğunu söyledi. Türkiye genelinde sulama, enerji ve içme suyu ihtiyacını karşılayan birçok barajın doluluk oranlarında ise hızla düşüş yaşanıyor.

SU SIKINTISI KAPIDA
AMASYA da yağışların yeterli olmaması sebebiyle Barajlarda su seviyesi azaldı. Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, vatandaşları suyu tasarruflu kullanmaları konusunda uyardı.
Yağmur ve kara hasret bir kış mevsimi geçirdiklerini belirten Başkan Özdemir, “Amasya, son 42 yılın en kurak dönemini yaşıyor. Böyle devam ederse yazın ciddi su sıkıntısı yaşayacağız. Kış mevsiminin oldukça ılıman geçmesinin su konusunda ciddi sıkıntıların oluşturacağını düşünüyorum. Vatandaşlarımızın suyu daha dikkatli kullanmasını gerekiyor. Belediye Meclisi olarak bir farkındalık yaratmayı istersek bununla da ilgili bir çalışma yapabiliriz. Bu yaz ciddi su sıkıntısı yaşama ihtimalimiz var. Umuyorum önümüzdeki günlerde kentimiz, bölgemiz ve ülkemiz iyi yağışlar alır.” dedi.
Başkan Özdemir, “Amasya’da her ne kadar su sıkıntısı olmasa da suyu kullanırken dikkatli olunmalı ve tasarrufu elden bırakmamalıyız. Gelecekte su sorunu yaşamamak için tedbiri bugünden almalıyız. Vatandaşlarımızın suyu israf etmemesi, bahçe sulamaması ve halı yıkamalarında ise suyu tasarruflu kullanmaları gerekmektedir. Su kaynaklarımızı korumanın ve gelecek nesillere aktarmanın en iyi yolu suyu bilinçli kullanmaktan geçmektedir. Suyumuzu tasarruflu kullanalım, sürekli kullanalım. Abonelerimizden suyu özenle ve bilinçli kullanmalarını ve israftan kaçınmalarını rica ediyoruz. Kurum olarak su tasarrufuyla ilgili mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

‘ÇİFTÇİ STRESE GİRDİ’

AMASYA Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, yağışların az olmasının çiftçilere stres yaşattığını ifade etti. Mehmet Baş, “Bunun ötesinde barajlarımız da boş durumda. Bazı bölgelere yağmur hiç yağmadığı için tohum olduğu gibi arazide kaldı. Yeşermediği için bitki yok. Önümüzdeki aylarda zararı kestiremeyebiliriz ama bu ciddi bir sorun ortaya çıkaracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle