logo

reklam

Makam arabası saltanatı bitmiyor!

Makam arabası saltanatı bitmiyor!
Resmi Plakalar Okullara Müdürlerin Çocuklarını Taşıyor
AMASYA’da devletin hizmet için tahsis etmiş olduğu araçların özel işlerde kullanılma sevdası butmiyor. Kanunda yazsa, Genelge de çıkarılsa bürokratların, hizmet taşıtlarını makam aracı ve aile işlerinde özel araç gibi kullanmalarının önüne geçilemiyor. Amasya’da Kamu Kurum Kuruluşlarına tahsis edilen makam ve hizmet araçları amacı dışında kullanılıyor.
Amasya da Kamu kuruluşuna ait resmi plakalı 05 BA 362 (pikap) bir şube müdürünün oğlunu her sabah okula bırakıyor. Okul çıkışı şube müdürünün oğlunu eve bırakıyor.
BABA RAPORLU DEVLETİN ARACI OĞLUNA
Amasya’da bir Kamu Kurum Kuruluşunda şube müdürü olarak görev yapan Ali O.Y. geçtiğimiz ay içerisinde geçirmiş olduğu bir ameliyat sonrası 45 günlük raporlu. Devletin Halka hizmet adına tahsis etmiş olduğu hizmet aracının kullanılma şartlarını yasayla belirlemiş olmasına rağmen, Şube müdürü Ali O.Y. devletin 05 BA 362 plakalı hizmet aracını oğlunun okula gidiş gelişi için tahsis etmiş.

SEVDA YASAK DİNLEMİYOR
Kamuda taşıt saltanatı son buluyor. Yeni Taşıt Kanun Taslağı ile kamu taşıtlarının özel işlerde kullanılmasının ve her isteyenin makam aracına binmesinin önüne geçiliyor. Kanun’da öngörülen düzenlemelerle; kamu kuruluşları, “Taşıt Tanıma, İzleme ve Kontrol Sistemi” kuracak. Taşıt tanıma yardımıyla da nereden, ne kadar yakıt alındığı kolaylıkla izlenebilecek. Ayrıca Kanuna göre, Genel Müdür ve üstündeki makamlar, makam aracı kullanacak. Genel müdürlerin altındaki unvanlara ise makam aracı tahsis edilmeyecek.

MÜDÜRE ÖZEL SERVİS
Amasya İl Özel İdare Genel Sekreterliğine bağlı Eski Çeltek İşletme Müdürü her gün resmi arabayla Amasya’dan Suluova ilçesine gidiş geliş yapıyor. Hemde devletin hizmet aracı ile gidiş geliş yaparken, aynı kurumda çalışan diğer görevlilerde bu hizmet aracından yararlanamıyor.

TASARRUF TEDBİRLERİ DELİNİYOR
Hükümet bir yandan ‘tasarruf’ diyor, diğer yandan milyarlık taşıt sevdasından vazgeçmiyor. Hükümet bir yandan kamuda taşıt kullamında tasarruf sağlanacağını açıklarken, diğer yandan kamu için kiralık taşıt kullanımının önüne geçilemiyor.

KANUN SUÇ DİYOR
Kanun ve genelgeler uyarınca devlet dairelerine sınırlı sayıda makam aracı tahsis edilmesi gerekirken, uygulamada bunun aksi oluyor.
237 sayılı Taşıt Kanunu’nda hangi üst düzey kamu görevlilerine otomobil tahsis edileceği 2 ayrı cetvel halinde belirleniyor. Yasa, kamu kuruluşlarındaki genel müdürlerin, kurum başkanlarının bile makam aracı kullanmasını yasaklıyor. Kamu araçlarını kanuna aykırı olarak kullananlar hakkında öngörülen 1 yıla kadar hapis cezası ise uygulanmıyor.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle