logo

reklam

MAKAM ARACI SALTANATI BİTMELİDİR

makam aracıKanunda yazsa, Genelge de çıkarılsa bürokratların, hizmet taşıtlarını makam aracı gibi kullanmalarının önüne geçilemiyor.
Devletteki taşıt saltanatı bitmiyor. Amasya’da Kamu Kurum Kuruluşlarına tahsis edilen makam ve hizmet araçlarının amacı dışında kullanılıyor.
İddialara göre makam ve hizmet araçları tahsis edildikleri kişilerin özel işlerinde kullanılıyor. Bu hukuka aykırı tutumun sorumluları tespit edilirse hapis cezası ile cezalandırılmaktadırlar. Ayrıca en önemli iddia da bu araçların hizmet dışında kullanılıp kullanılmadığını tespit etmek için kullanılan GPRS Araç Takip Sistemlerinin uzunca bir süredir devre dışı olduğu yönünde.
Makam aracı ile hizmet aracı arasında ki fark ilgili kurum müdürlerine hatırlatılmalıdır. Hizmet aracı olarak tahsis edilen araçlar amaçları dışında kullanılmamalıdır. Resmi kurumların kullandığı araçların bir kısmı makam aracı, bir kısmı ise hizmet aracıdır.
Makam aracı nedir? 237 sayılı taşıt kanununda kimlerin emrine ve hangi makamlara taşıt verileceği, kaç adet verileceği belirlenmiştir. Taşıt kanununun 1 ve 2 sayılı cetvellerinde belirtilen kişi ve makamlara tahsis edilen araçlar, halk arasında makam aracı olarak tabir edilir. Makam araçlarını, makam sahipleri her türlü resmi işlerde kullanırlar, sabah evden işe işten eve gidiş ve gelişlerde dâhil. Makam aracı tahsis edilen kişi ve makamlar üst düzey devlet görevlileri olup, Cumhurbaşkanı ile başlar, TBMM başkanı, Başbakan, Bakanlar, Genelkurmay başkanı ve devamında illerde Valiler, Kaymakamlar ile biter. İlçelerde, makama araç tahsisi sadece kaymakam ile sınırlıdır.
Kurumlara verilen hizmet araçları: Taşıt kanununda ki 1 ve 2 sayılı cetvelde gösterilen araçlar dışında kamu kurumları resmi işlerini yürütmek üzere taşıt edinirler. Bu araçlar hizmet araçları olup kurumların resmi hizmetlerinde kullanılırlar. Özellikle Amasya’da bazı daire müdürlerinin hizmet araçlarını makam aracı olarak kullanmaları dikkat çekmektedir. Bir kısım il müdürleri, müdür yardımcıları kurumun hizmet araçlarından birini makam aracı olarak kullanmakta, kurumdaki şoförlerin birini de makam şoförü olarak tutmaktadırlar.
Amasya’da görev yaptığı daire ile oturduğu yer arasında uzun bir mesafe olmasada, evlerinden alınmakta, akşamda evlerine şoförlerince bırakılmaktadırlar.
Bazı İl müdürlerinin makam aracı saltanatına son verilmelidir. Resmi araçları, özel araçları gibi kullanan kurum amirleri ile ilgili olarak gereken yasal işlem yapılmalıdır. Bu konuda trafik amirlikleri de resmi araçlardan sık sık yazılı görev emri istemelidirler. Oysa resmi plakalı araçlar hizmette aksama olmaması için trafikte durdurulmamaktadır. Yazılı görev emri bulunmayan araçların gereği için Valilik makamına bildirilmesi gerekmektedir. Amasya’da resmi plakalı araçlar cirit atmaktadır. Kimin nereye, niçin gittiği belirsizidir. Bu konuda Amasya valiliğine büyük görev düşmektedir. Bazı il müdürlerine hizmet aracı ile makam aracı arasında ki farkı ve il makam aracının bulunmadığını üstüne basa basa yazılı olarak bildirmelidir. Talimata uymayan müdürler ile ilgili yasal işlem başlatılmaıdır.

Amasya’da makam aracı bulunmasada daire müdürlerinin hizmet araçlarını makam aracı gibi kullanmalarının dışında özel işleri ve aile işleri içinde kullandıkları gözleniyor. Örnek mi diyorsunuz…
En son örnek 1 Kasım Genel seçimlerinde seçim yasaklarına girmesine rağmen eşi ile birlikte oy kullanmaya giden müdürleri örnek verebiliriz.
Eşinin alış veriş işlerinde, arkadaş ziyaretlerinde, çocukların okula gidip gelmesi gibi örnekleri çoğalta biliriz.

Share
1942 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle