logo

reklam

Makam ve hizmet Araçları Özel Değildir!

AMASYA’da “Makam Arabası Saltanatı Bitmiyor” ve “Resmi Plakalar Okullara Müdürlerin Çocuklarını Taşıyor” haberimiz üzerine Amasya Valiliği konu ile ilgili geniş çaplı bir araştırma başlattığı öğrenildi.
Devletin hizmet için tahsis etmiş olduğu araçların özel işlerde kullanılma sevdası Amasya İl Özel İdare Genel Sekreterliği Yol ve Ulaşım Hizmetler Müdürlüğüne bağlı 05 BA 362 plakalı hizmet aracı, geçirmiş olduğu bir rahatsızlıktan dolayı raporlu şube müdürü Ali O.Y. nin oğlunun okula gidiş gelişi için tahsis edildiğini duyurmuştuk. Haberimizde araç plakasının 05 DA 362 olarak yazılmıştır. Bize gönderilen fotoğrafta aracın plakasının bulunduğu yerin çamurlu olması nedeni ile plaka tam net okunamadığından yanlışlıkla yazılmış olup, gerçek plaka 05 BA 362 şöförü ise Musta K. dir.

AMASYA’DAN TEŞEKKÜR
Haberimize büyük ilgi gösteren Amasyalılar, Haberin yalnız bir kişi üzerinde değil bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek. Okul önleri değil, Müdür ve şube müdürlerinin eşlerinin çalıştığı kurum önleride resmi plakalı araçların görüntülerine rastlanacağını belirtiyor.

SEVRİS ÜCRETİ DEVLETTEN
Tüm okulların, okul servislerinin bulunduğunu belirten veliler, bu servisler aylık ücret karşılığında çocuklarımızı okula götürüp getirmektedir. Bir Müdür veya Şube Müdürünün çocuğunun özelliği nedir. Bizlerin çocukları okula arkadaşları ile servisle gidip gelirken, bir müdürün çocuğuna gösterilen ayrıcalık çocuklar üzerinde istenmeyen etkenler oluşturmaktadır. Bir çocuğa devletin hizmet aracının okula gidiş gelişi için tahsis edilmesi, devletin hizmet aracını, amacının dışında kullanmak ve bunun adı servis ücreti devletten demektir.

KANUN VE GENELGE NET YAZIYOR
Bürokratların, hizmet taşıtlarını makam aracı gibi kullanmalarının önüne geçilemiyor.
Hangi makamlara araç tahsis edileceği temel olarak 237 sayılı Taşıt Kanununda düzenlenmiştir.
Ancak, Kanun, uygulamada çıkan sorunları çözmekte yetersiz kalınca, 2007 yılında Başbakanlık Genelgesi çıkarılmıştır.
2007/3 sayılı Başbakanlık Genelgesi hangi makamların emir ve zatlarına araç tahsis edileceğini, hangi makamlara araç tahsis edileceğini düzenlemiştir.

 

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.