logo

reklam

Mehmet Varinli İlkokulu Tarih mi Oluyor!

mehmet-varinliOKULUMU YAŞAT
Mehmet Varinli İlkokulu Tarih mi Oluyor!
2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılında 47 yıllık Mehmet Varinli İlkokulu, 47 yıllık eğitim çınarının Adı da “Şehit Ömer Halis Demir” olarak değiştirilmek isteniyor. Mehmet Varinli Mezunları okullarının Amasya’ın sembol bir ismi olduğunu savunarak adının değiştirilmesine şiddetle karşı çıkıyor.
Mehmet Varinli İlkokul idarecileri tarafından okul velilerine gönderilen bir yazıda “15 Temmuz gecesi yaşadığımız o hain darbenin ardından yaşanılan olaylarla eğitimin ne kadar önemli olduğu; Bizlerden sonra vatanın bekçisi olacak minik yavrularımızın okullarda her zaman vatana göz dikecek hainlerin olabileceğini ve de bizlerin her zaman bu tip saldırılara karşı uyanık olmamız gerektiği, bunun içinde; Çocuklarımıza 15 Temmuz’u her zaman hatırlatacak; okulumuzun isminin, demokrasi mücadelesinin simgesi haline gelen şehit “Ömer Halis Demir” ismiyle değiştirilerek öğrencilerimiz ve velilerimizin dolayısıyla tüm Amasyamızın demokrasiye ve özgürlüğe olan saygısının ve sevgisinin yaşatıldığı bir okul olmasını istedikleri görülmüştür.” denilen yazıda okul velilirin okulun isminin “Şehit Ömer Halis Demir” olarak değiştirilmesinin uygun olup olmadığı sorulmuştur.
‘ADININ DEĞİŞMESİNE KARŞIYIZ’
Konu ile ilgili tepkisini dile getiren Amasyalılar; “1969 yılında şehrimizde eğitim-öğretime başlayan ve on binlerce mezun vererek, Amasya çapında en fazla mezunu olan eğitim kurumları arasında ilk sıralarda yer alan Mehmet Varinli İlkokulu bugünlerde hem adını kaybediyor hem varlığını. Adı şehirle özdeşleşen eğitim ve kültür mirası okulumuz On binlerce mezun vererek şehrimizin ve ülkemizin eğitimine, ekonomisine, sanayisine, kültürüne,sanatına bu denli katkı sağlayan ve şehrin adıyla özdeşleşen bir okulun adının adım yok oluşunu izlemek acı.
Asıl karşı çıktıkları noktanın okulun adının değişmesi olduğunu beliren Mehmet Varinli İlkokulu mezunları başta olmak üzere Amasyalılar, “Okulumuzun adı “Ömer Halis Demir” olacakmış. Darbeye karşı verilen direnişi yaşatmak adına bu isim verilsin. Ancak, başka bir okula ya da yere verilsin. Adına şiirler yazılan, pek çok Amasyalının anılarında yerini alan, nice renkli zamanlara sahne olan mehmet Varinli İlkokuluna değil. Amasya ile simgelenen bu tarihi eğitim kurumunun adını değiştirmek, Amasya’nın ve Amasyalının tarihi bağlarını koparmak demektir. Birileri bu acı duruma ‘dur’ desin lütfen” çağrısı yaptılar.
Buarada Cumhuriyet ve Demekrasi şehidi olarak yaşatılmak istenen “Şehit Halis Demir” in isminin Amasya’da başka bir eğitim kurumu olan Cumhuriyet İlkokulu’nun önüne “Şehit Ömer Halis Demir Cumhuriyet İlkokulu” olarak değiştirilmesi en uygunu olanıdır. Çünkü; 47 yıldır onbinlerce mezun veren ve “Ben Mehmet Varinli’de okudum” demeyi tarih yapmayın. Tarihi yaşatalım. “Okulumun adına dokunma. Yok etme…”

Share
3790 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle