logo

reklam

Muharrem Ayının İftar Menüsü ‘KARDEŞLİK’ Oldu

başkan muharrem ayıHamdullah Efendi Yaşatma ve Kültür Derneği taraffından Muharrem Ayı iftar programı düzenlendi.
Hamdullah Efendi Yaşatma ve Kültür Derneğince Kerbela şehitleri için tutulan orucun dördüncü günü verilen iftar yemeğine, Vali İbrahim Halil Çomaktekin, TBMM Başkan Vekili ve Amasya Milletvekili Naci Bostancı, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Metin Orbay, Amasya önceki Milletvekillerinden Dr. Avni Erdemir, Amasya Esnaf ve Sanatkarlar Odalar birliği Başkanı İsa Köse protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ve vatandaşlar katılarak katılarak Alevileri bu anlamlı günlerinde yalnız bırakmadılar.
Vali Çomaktekin; alplerimizdeki sevgimiz ve dayanışmamız artacaktır.
“Peygamber Efendimizin bize bıraktığı iki önemli emanet vardır. Bunlardan bir tanesi Kuran-ı Kerim, diğeri ise Ehli Beyt sevgisidir. Bizler Kuran-ı Kerim ve Ehli Beyt sevgisiyle birleştiğimiz sürece Allah’ın izniyle hiçbir güç bizleri ayıramaz, bölemez. Bu şekilde kalplerimizdeki sevgimiz ve dayanışmamız artacaktır. Bu günler kalplerdeki şefkat ve merhametin arttığı günlerdir. Peygamber Efendimizin torunu Hz. Hüseyin Efendimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz. Yüzlerce yıl önce yaşanan bu acı olay tüm İslam Alemini derinden üzmüştür.
Başkan Özdemir; Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin bollaştığı bir aydır.
Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, “Şehrullahi’l-Muharrem” olarak meşhur olan ve “Allah’ın ayı Muharrem” olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin bollaştığı bir aydır. dedi.
Konuşmasında birlik ve beraberliğe vurgu yapan Başkan Özdemir, muharrem ayının kardeşliğin pekişmesine vesile olduğunu ifade etti. Tarih süreç içerisinde kimi zaman Alevi ve Sünniler arasına nifak tohumları ekilmeye çalışıldığını hatırlatan Başkan Cafer Özdemir, Alevi ve Sünnilerin aynı topraklar üzerinde barış ve kardeşlik içerisinde bugüne kadar yaşadıklarını ve aynı kardeşlik duyguları çerçevesinde yaşamaya devam edeceklerini belirtti. Başkan Cafer Özdemir konuşmasında Amasya Belediyesi olarak hiçbir ayırım yapmaksızın, tüm vatandaşlara hizmet götürmek için canla başla çalıştıklarını ifade ederek, aynı samimi yaklaşımla hizmet vermeye devam edeceklerini vurguladı.
Çelebi; Mâtem Orucu’nun temel ilkesidir.
Muharrem Ayı’nın önemi ve Matem orucu hakkında bilgiler veren Hamdullah Efendi Yaşatma ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Çelebi, “Alevîlerde, Hüseyin’in Kerbelâ’daki acısı başta olmak üzere On iki İmamlar’ın acılarını anmak ve anlamak için Muharrem Mâtemi tutulur. Muharrem Matemi’nin amacı: Bu türlü acıların bir daha yaşanmaması için gerekli olan insanlık değerlerini ve Alevî öğretisini özümsemektir. Matem süresince bıçağa ve kesici aletlere el sürülmez, kurban kesilmez ve et yenmez. Matem boyunca hiçbir canlıya eziyet edilmez. Kimsenin kalbini kırmamak, dili ile kimseyi incitmemek, kimse hakkında dedikodu yapmamak Mâtem Orucu’nun temel ilkesidir.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle