logo

reklam

NEFESLER TUTULDU, ADAYLAR BEKLENİYOR


facebook
A. Suad AKCAN
amasyayorum@hotmail.com

7 Haziran seçimleri için geri sayım devam ederken, hem siyasi partiler hem halk nefeslerini tuttular adayları bekliyorlar.
Aday adaylığı başvurularıyla başlayan seçim maratonu beklide en kritik noktaya ulaştı. Çünkü seçimin sonucu aday adaylarıyla birebir orantılı. Bu seçimde halkın belli hassasiyetleri oluştu.
Vatandaş illa Amasya’dan aday olsun diyor, yeni yüzler görmek istiyor.
Seçime girecek bütün partilerde böyle düşünen seçmen kitlesi var. Sonuçta Amasya küçük bir yer ve parti tabanları birbirine oy verebilecek durumda.
Seçmen eylimleri listelere göre değişiklik gösterebilir, AK Parti ile MHP seçmeni listelere göre iki parti arasında geçiş yapabilir.
Genel Merkezlerin işi zor, çok ince hesap kitap yapmaları gerekiyor, milletvekili sayılarını listeler belirleyecek.
CHP ön seçimle Milletvekili Adaylarını belirledi. CHP ön seçimde parti üyelerinin oyları ile mevcut milletvekilini ikinci sıraya yollarken, Avukat Mustafa tuncer’i liste başı yaptı. Devrim Ersoy ise bir önceki seçimde olduğu gibi bu seçimde de üçüncü sırada kendine yer buldu. MHP yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı elektronik ortamda ön seçim yaptı, AK Parti ise delege temayül, anket, STK temayülü derken kapsamlı bir çalışma yaptı.
Açıkçası listeler merakla bekleniyor, son günlerde herkesin elinde bir liste kendisine yakın gördüğü adayları listeye dahil ediyor.
Bu süreçte Parti Genel merkezleri son güne kadar bilgi sızdıramadı.
Bugün 7 Nisan, ne kaldıki, gün değil saatler kaldı. Listeler bugün mesai saati biteli kadar YSK’ya teslim edilince kamuoyuna nasıl olsa ilan edilecek.
Seçimle ilgili öngörüde bulunmak için fala bakmaya gerek kalmadı. Bugün belirlenecek Listeleri ve halkın bu listeleri nasıl okuyacağını görmek gerek.
Listeler belli olduktan sonra, seçmen kadar aday adayların tutumuda merak ediliyor.
Hadi Hayırlısı diyelim!..

 

Share
962 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Biz biriz.Ayrı gayrımız yok!

  19 Mart 2018 Genel, Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta İlyas ilk -Orta Okulunun hazırlamış olduğu "12 mart İstiklal Marşı'nın kabulu" ve "18 mart Çanakkale Şehitleri"Anma günü konulu program Amasya'da gerçekleşti. Şehitlerimiz saygıyla anıldı. Bir kez daha Tüm Şehitlerimizi saygıyla ve  rahmetle anıyoruz. Program genel akışı itibariyle Çanakkale'nin yüksek ruhunu ve başka hiç bir millette bulunmayan vatan sevgisini  göstermeyi hedefliyordu salondakilere. Kıbrıs Gazisi Hamit Tokmak'ın yaptığı konuşma hala kulaklarımda;konuşması boyunca onu ilgiyle ve hayranlıkla dinledim. Çanakka...
 • “Kadın Aile ve Toplumun köprüsüdür”

  07 Mart 2018 Köşe Yazıları

  "Kadın Aile ve Toplumun köprüsüdür" Afrin şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine de sabırlar diliyorum. Kılıçları keskin,dualarımız kalkan olsun. Amasya'nın Merzifon ilçesine bağlı Yakacık köyündeki kadınlar,evlerinde altın günü yapmak yerine bir araya gelip kitap okuma günleri düzenlemişler. Ve hazırladıkları pasta börekleri okula götürüp,hem çocuklarda okuma arzusu uyandırıyorlar,hem de" altın günü " gibi gereksiz ve üretimsiz bir gün bir, önemli bir amaca dönüşüyor Bu fikrin sahibi olan öğretmen ve o köy kadınlarını yürekten tebrik...
 • AH GEÇMİŞ ZAMAN!

  22 Şubat 2018 Köşe Yazıları

    Karşı konulamayan bir özlemin adıdır,geçmiş zaman. Çocukluğumuz.. Annemizin,yaptığı o sıcacık kurabiyeleri yürütmeyi özlediğimiz zamanların tadı,şu an hangi anımıza denk gelebilir ? Ekmeğin üzerine yağ,bal sürüp sokağa fırladığımız günler.. Topaç çevirmece,çelik çomak.. Cevizine bilye ütmeler.. Parklar, bahçeler.. Soba üzerinde kestane kebap yapmanın inanılmaz mutluluğu, Yaz günleri eve gelen serin karpuzların tadı.. Derin bir ah çektim. Belki de hepimizin içinde aynı özlem vardır. Düşüp de dizlerimizin kan revan içinde k...
 • Yedi yıllık hasret son buldu !

  30 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Merhaba sevgili yorum okuyucuları Biliyorsunuz ki Pazar günü 6. olağan Amasya kongresi vardı. Aylar öncesinden başlamıştı hazırlıklar. Özlem ve umut doluydu onu bekleyen Halk .Yedi yıl aradan sonra ilkez geliyordu. Sokaklar,caddeler,evler bayram şenliğinde idi. Tarihi,doğası ve insanlarıyla bambaşka bir yere sahip olan Şehzadeler Şehri bir başka güzeldi o gün. Spor salonunda gerçekleşen kongrede onbinlerce insan soğuk havaya ve uzun mesafelere rağmen oradaydı. Ellerinde bayraklarlar,dillerinde marşlar, Annelerin kucağında küçücük ya...