logo

reklam

ÖĞRETMEN EVLERİ KİME HİZMET VERİR?

“DEVLET REKABET ETMEZ”
Hizmet sektörünün resmi kurumlara yönelik “Halka açık” hizmet anlayışı ile birlikte A’da esnaf çok ciddi sıkıntılar yaşarken, kamuda amacın kar olmadığı, Devletin vatandaşı ile rekabet etmesinin mantığı bulunmuyor.
Devletin imkânlarını kullanarak bu anlayışın sürdürülmesi, etik olarak da ticaretin doğal rekabet kurallarına aykırıdır. Söz konusu bazı resmi kurumlar haksız rekabet ortamı yaratmaktadır. Bu durumun gerek bireysel, gerek meslek örgütleri tarafından defalarca dile getirilmiş olmasına rağmen, bugün hala gerekli kalıcı tedbirler ve düzenlemeler ne yazık ki hayata geçirilememiştir.
Kamuya ait misafirhane ve yeme içme ünitelerinin, kimlere hizmet vermesi gerektiği kanunen açık olarak belirtilmişken; uygulanan “halka açık” hizmet anlayışının devam etmesi Amasya esnafı tarafından üzüntüyle karşılanıyor.
Kamu kuruluşlarının sosyal tesislerinin, vatandaşa açık hizmet vermesi, vergi mükellefi ticaret erbabını hem kazanç, hem de moral olarak negatif yönde etkilemektedir. Buradan yetkililerin tekrar bu konuya hassasiyetle eğilmeleri için sesleniyoruz. Artık geçici göstermelik pansuman tedbirler istemiyor.
Amasya’da; esnafı, tüccarı, işçisi, memuru, çiftçisi, öğrencisi, emeklisi ile hep beraber yaşıyoruz. Bir İlin gücünün ana omurgası, o İlin ticaret erbabıdır. Bunu asla unutmamalıyız”

ESNAF ŞİKAYETÇİ
Gazetemizi ziyaret eden çeşitli gruplardan esnaflar, Amasya Öğretmenevi resmen Amasya esnafı ile rekabet ettiğini hatırlatarak:
Amasya’da her alanda çok ciddi atılamlar yaparken, turizm sektörü başta olmak üzere bazı lokomotif sektörler olarak ticaret hayatında ne yazık ki istediğimiz düzeyde etkin değildir. Bu durum, İlimizin ticaret hacmi ve altyapısı ile nakit döngüsüne de yansımaktadır.
Amasya’da piyasada dolaşan nakit potansiyelinin büyük bir kısmı, sabit gelirlilerden sağlanmaktadır. İlimiz bu yapısıyla içe dönük bir ekonomik yapıya sahiptir. Faaliyette olan hizmet sektörü de, diğer iş alanları da bu yapıdan beslenmektedir.
Bugün zaten zayıf bir çizgi izleyen İlimiz ekonomisi, gün geçtikçe kan kaybetmektedir. Özellikle resmi kurumların kendi bünyelerindeki sosyal tesisleri kurum harici vatandaşa açarak faydalanma yoluna gitmeleri; konaklama, dinlenme tesisleri, lokanta ve restoranlar ile düğün salonu başta olmak üzere, ticaretini hizmet sektöründe sürdüren esnaf ve tüccarımızın rekabet şansını ortadan kaldırmaktadır.

ÖĞRETMENEVİ DEĞİL, AŞEVİ
Öğretmenevi’nin aşevi gibi çalıştığını ileri sürn esnaf, bu durumdan rahatsız olduklarını dile getirdi. Amasya esnafı, “Öğretmenevi’ne gittiğimiz zaman maalesef bakıyoruz konfeksiyoncular, bankacılar, emekliler orada. Maalesef 5 kap yemek 5 lira. Biz 3 bin lira kira verelim, 10 – 30 eleman çalıştıralım, stopaj ve vergi verelim, biz bir tas kelle paça çorbasını 5 liraya satamazken devletin kurumu ucuza yemek satsın. Bir de yılsonlarında şu kadar kar ettik diye gazeteleri demeç vermeleri beni ve diğer esnaf arkadaşları çok üzmüştür. Burada bir hakkaniyetsizlik ve usulsüzlük vardır. Bu sorun çözülmeyecektir.

ESNAF DEVLETİNE SAYGILI
Bizler yıllardır bu ülkenin harcı, demiri ve çimentosu diye kürsülere çıkan siyasilerden çok şeyler dinledik. Bu ülkede polisin, askerin, doktorun, hukukçunun bile sokağa döküldüğü bir süreçte Türkiye Cumhuriyetinde sokağa dökülmeyen, devletine hep saygılı olan ve karşısında ceketini ilikleyen tek kesim esnafız.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle