logo

reklam

Okul bitti, çocuklar işbaşında

Okulların tatil olmasını fırsat bilen çocuklar, aile bütçelerine katkıda bulunmak için sokaklarda çalışmaya başladı.
Gayri Safi Milli Hasıladan en az payı alan ve işsizliğin had safhada olduğu Amasya’da, okulların tatil olması ve havaların ısınması ile birlikte çalışarak para kazanmaya çalışan çocukların yaşantıları, kentte fakirliğin ne denli olduğunu gözler önüne seriyor.
Okulların tatil olması ile birlikte iş hayatına atılan minikler ayakkabı boyacılığı, tartıcılık ve işportacılık yaparak hem okul masraflarını çıkarıyorlar hem de aile bütçesine katkıda bulunuyorlar.
Sayılarında artış olduğu gözle görülür bir şekilde fark edilen minik çocuklar, yaz mevsiminin başlaması ile birlikte soluğu sokakta çalışmakta alıyor. Boyacılık yaparak para kazanmaya çalışan çocuklar gün boyu vatandaşın yoğun olduğu bölgelerde ellerindeki terlikler ve boya malzemeleri ile dolaşıyorlar.
Yaşıtları yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte parklarda, bahçelerde yazın tadını çıkarıp gönüllerince eğlenirken, Amasya’daki yüzlerce çocuk çalışarak para kazanma telaşı ile günlerini geçirmenin güçlüğünü yaşıyor.
Boyacılık yaparak geçimini sağlayan 7-8 yaşlarındaki minik çocuk ailesinin dar gelirli olduğunu ve boyacılık yaparak aile bütçesine katkıda bulunduğunu söylüyor.
Özellikle kırsal bölgelerde maddi durumu iyi olmayan binlerce öğrencinin kaderi hep aynı. Yıl boyunca birçok olumsuzluğa rağmen derslerine çalışarak sınıfı geçme mücadelesi veren öğrenciler, sıcak yaz günlerinde ise yaşıtlarının aksine ekmek mücadelesi veriyor. Her yaz dönemini çalışarak geçiren öğrenciler, parklarda, bahçelerde oyun oynama avantajının çok uzağında.
Boyacılık, tartıcılık ve seyyar satıcılık yaparak para kazanmaya çalışan çocuklar, sokaklarda daha sık görülmeye başladılar. Bir ilköğretim öğrencisi, Yaz tatilinin başlaması ile birlikte boyacılık yaparak para kazanmaya çalışıyorum. Çalıştığım sürece aile bütçesine destek olmaya çalışıyorum. Daha fazla çalışıp daha çok kazanarak okul masraflarımı kendim çıkarıyorum. Okullar daha yeni kapandı. Üç aylık yaz tatilinde çalışıp, okul ihtiyaçlarımı karşılayacak şekilde hazırlıklarımı tamamlamaya çalışacağım dedi.

Share
945 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle