logo

reklam

Okullar tatilde çocuklar işte

Okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte çalışan çocuk işçi sayısı da arttı. Çocukların büyük bir bölümü kafe, kuaför gibi küçük esnafın yanında çalışıyor.
Amasya’da 65 bin öğrenicin yaz tatiline girmesiyle birlikte çalışan çocuk işçi sayısında da artış yaşandı. Çocuklar, küçük esnaf için önemli bir iş gücü potansiyeli olarak görülüyor. Öyle ki her dükkânın önünde ‘elaman aranıyor’ yazılarını sıklıkla görmek mümkün. Çalışan çocukların büyük bir bölümü ise ailelerinin yönlendirmesiyle ya kuaför dükkânlarında ya marangoz ya da restoran ve kafelerde çalıyor.

Artış yaşanıyor
Okulların tatil olmasıyla birlikte çocukların potansiyel bir iş gücü haline geldiğini kaydeden uzmanlar, Pek çok küçük esnaf çocuk işçilerden faydalanıyor. Okulların tatil olmasıyla beraber Türkiye’nin her yerinde çocuk işçi sayısında artış yaşanıyor” dedi.

Birçok nedeni var
Çocuk işçi sayısında son yıllarda muazzam bir artış yaşandığını belirten uzmanlar, “Bunun nedeni sadece okulların tatil olması değil. Birçok nedeni var. Öncelikle nüfus artışı var. Nüfus arttıkça çocuk işçi sayısı da artıyor. Diğer yandan artan ekonomik sıkıntılar. Bir başka neden ise ülke içerisinde yaşanan terör olayları ve bunun yarattığı göç. Hem iş ve hem de dış göç yaşanıyor. Bu durum çocuk işçi sayısının artmasını tetikliyor”

Daha etkili yöntem
Çocuk işçiliğin önüne geçmek için daha etkili bir politika geliştirilmesi gerektiğini kaydeden uzmanlar, “Yasal koşulları oluşturmadan çocuk işçi çalıştıran bir iş yerine sadece idari para cezası veriliyor. Bunun dışında etkili bir yöntem yok. Şu anda çocuk işçi oranının düşürülmesi için herhangi bir çalışma yok. Denetimleri sıklaştırmak gerekiyor, daha sık denetim uygulanmalı” diye belirtti.

İŞSEÇİMİ ÖNEMLİ

Yaz tatilinde uygun işlerde çalışan çocuklar okulun önemini anlıyor
Eğitim öğretim yılı boyunca okula giden öğrenciler, yaz tatilinde bünyesinin kaldırabileceği işlerde çalışınca okulun önemini anlıyor. Ağır işte çalışan çocukların ise fiziksel gelişiminin olumsuz etkilendiği belirtiliyor. Tatilde yaşlarına ve bünyelerine uygun işlerde çalışan öğrenciler, meslek öğrenmenin yanı sıra çalışma hayatı hakkında fikir sahibi oluyor.
Aileleri tarafından bir işyerinde çalıştırılan çocuklar bazen ağır çalışma koşullarıyla karşılaşabiliyor. Buradaki ağır çalışma şartlarını gören çocuklar, okulun kıymetini anlayıp, yeni dönemde daha çok ders çalışıyor. Psikolojik Danışmanı Agah Kıreker, çocukların küçük yaşlarda çalışmalarında herhangi bir sakınca olmadığını söyleyerek, ağır koşullarda olmadıkça çalışmanın çocuklara herhangi bir zararının dokunmayacağını söyledi.

Share
545 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle