logo

reklam

Oldu mu be Amca !


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Amasya’da Afrin harekatına katılan askerlere destek amacıyla düzenlenen kampanya kapsamında termal içlik, elma, kuru soğan ve patateslerden oluşan yaklaşık dört tır dolusu malzeme gönderen ve afrin harekatı boyunca adeta seferberlik ilan eden,insanları iyiliğe yardimseverliğe sevk eden, içimizde birlik ve beraberlik duyguları uyandıran ve bir an olsun desteğini esirgemeyen; Amasya Belediyesi son olarak da Afrin’deki Mehmetçiklerin telefon görüşmeleri için kampanya düzenleyip bin adet taşınabilir şarj cihazı göndermiş. Amasya Belediyesini ve Hayatcan derneğini yürekten tebrik ediyorum.
Ve eklemek istiyorum ki hiç bir partinin,
sempatizanı değilim.Sırf muhalefet olsun diye de bu yapılan hizmetleri görmezden gelemezdim.

Kutsal kitaplarda verilmek istenen ortak mesajı alabildik mi ?

Önyargısı cebinde,zehiri dilinde,şu hayat tarlasına; nefret,haset,kin tohumları saçmaktan başka bir şeye yaramayan,küçücük zihin ölçeğinde yaşayan; daha hayat pratiğini sorgulayamamış, başkalarının hayatını içselleştiren bir gözle bakmayı öğrenememiş sevgi iklimin adını  bilmeden donarak katılaşan insanlara bazen iyi niyetimiz çok beden büyük gelebilir.Empati yeteneğinden yoksun kişiler sadece kendi pencerelerinden bakmayı tercih edebilirler.
Daha bir kaç gün önce haberlerde izlediğim bir olaya; ağlasam mı,gülsem mi bilemedim? Vapurda şarkı söyleyerek ‘ekmek parası’ ‘okul harçlığı’ çıkarmaya çalışan gençlerden rahatsız olan bir amca, yolculuk esnasında ayağı kalkıp rahatsızlığını onlara: “misyoner” diye “misyonerler” diye bağırırak ifade ediyor.İyi de be amca rahatsız olduğunu dile getirmenin bin türlü yolu var. Çirkin ve yersiz bir tepkiye ne gerek gerek vardı.
Merak ettiğim bir diğer konu, O Amca acaba, misyonerin tanımını biliyor mu ? Bilmediğini düşünüyorum.Zira bilmediğimizi de bilen, anlamadığımız kelimeleri kullanmayı seven ,bir siyasetçi edasıyla bağırmayı marifet kabul eden bir milletiz ne de olsa..
Askerlik görevini yapmayıp ;kamufulajla Vatan Millet nidaları atan ünlüler gibi de yapay ve naylonumsu duruşumuz var ki (!) akla zarar.
Otobüste ahlak bekçisi, vapurda sanatın azılı düsmanıyız.
Soruyorum şimdi:
100 yıl öncesine dönmek değilse, nedir “amca” derdiniz?

Mum ışığı
Herkesin kahveleri,dizileri ve dedikoduları var.Şehirler,mahalleler,köyler evler birer mezbahaneye dönmüş .İnsanlar ellerindeki en sofistike imhalarıyla zamanlarını katlediyor.Her yer kan revan.Bu kan kokusu yutuyor beni. .. Kaçmak yetmiyor çoğu kez.
Bu gece sığındım yerde,beni yazmaya davet eden gösterişsiz ve kokusuz bir mum ışığıydı.
Ruhumda tarifsiz hisler uyandıran bu sıradan ışık bütün gece zihnimde bir kandil gibi yandı.

Adanmak nedir bilir misin ?
Deftere kâğıda kaleme,
ömrünü akıta akıta..
Geceni,gündüzünü bilmeden..
Aklından bir an bile silmeden,
Yazmanın kutsallığını.
Yazdıklarını beğenmeyip çöpe atarken; için yaralı bir keklik misali çırpınır,çırpınır.
Yaşamak ve ölmek arası dersin
Sen buna..
Yeniden yazmanın hayal kırıklığındaki o küçücük hevese tutanabilir misin ?
Adanmamış bir şiir gördün mü
Sen hiç?
Dil ucu yazılmış bir öykü,
İçdünyası yarım esķizler,
göremezsin de zaten,
Şiir bir adanmışlıktır.
Bazen de..
Bir yaranın kanayan kısmıdır.
Yarayı kalemle kaşırken;
Acının da hazzını yaşar insan.
Emeksiz sevgi olmuyor derler,
Emeksiz şiir de olmaz öyleyse.
İyelik eklerin,
Atıfların,
Vurguların,
Özgünlüğünden bilsinler seni.
Sana bir dert lazım,
Sana bir kavga..
Hayatla bir derdin olmayanın
Şiiride olmaz.
Savaşa gider gibi ,
Sıkı sıkı kuşanmalı.
kelimeleri ..
Cephane yapmalı onlardan !
Düşmana bazen bir kor kurşun,
bazen de ciğerine hançer gibi saplanmalı
Öyleki okurken;nefesi kesilmeli
Yazdıklarını..
Dosta sözüm yok
Dost bir şiirdir zaten.

Ne bilirsin peki
Ahkam kesmek dışında?
Teknikten başka ne var
Heybende ?
Duygu ?
Heyecan ?
Aşk ?
Eskimiş bir paltodan ne farkın var?
Söyleyebilir misin ?
Öyleyse edebinle
Sus artık.

 

 

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Propaganda

  04 Mart 2019 Köşe Yazıları

  " Sözler cephanelerden daha güçlüdür"  Propaganda kelimesini gerek sosyal medyada, haber bültenlerinde, gerek topluluk önü konuşmalarda pek çok kez duymuşsunuzdur. Dünya tarihine damga vuran bu kelimenin tarihsel süreçlerini ve psikolojik boyutlarını gelin hep birlike inceleyelim. Propaganda kelime anlamıyla, Bir öğretiyi, düşünceyi, inancı, siyasayal ideolojiyi başkalarına tanıtmak, benimsetmek, yaymak gereğiyle sözle, yazıyla ve benzeri türlü araçlarla, yollarla gerçekleştirilen her türlü çalışmalara verilen addır. Yalnızca siyasi olarak d...
 • 14 Şubat ve Reklâm İlişkisi

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Yaşamsal döngümüzün temeline, sevgiyi, hoşgörüyü ve tahammülü yerleştirdiğimiz zamanlar artık çok uzağımızda kaldı maalesef. Şimdi bu yapının temelini daha fazla alışverişler , doyumsuz alışverişler alır oldu.Daha fazla alışverişin zihince bir açıklaması vardı elbet "Al onu çünkü sen önemlisin, al çünkü sen biriciksin, eğer onu almazsan önemli insan olmazsın" piskoloji bilimi de reklâm ve tüketim sektöründen yanaydı. En önemli verilerini bu uğurda paspas ettiler. Reklâmlarda kullanılan dil, kurgulanan kısa ve etkili filmlerin uyarı amaçlı olma...
 • Amasya Seçmeni ve Adayları

  11 Şubat 2019 Köşe Yazıları

  Çöplerin iyi toplanması, şehrin temizliği, kaldırım yapımı ve altyapının yeterli olması seçmeni tatmin etmemektedir. Bunların ötesinde belediye başkanın yenilikçi ve şehrinin kalkınmasında öncü olmasını beklemektedir. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Amasya'da 7 ilçe ve bir belde olmak üzere 8 belediye için seçim yapılacak. Aynı zamanda 8 belediyenin belediye meclis üyesi de bu seçimde belirlenecek. İl Genel Meclisi içinde 7 ilçede seçim yapılacak. Muhtarlık seçimleri ise köy ve mahalle bazında yapılacak. Sizden olanlara oy verin Aday pr...
 • Seçmenin Aday Profili

  15 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Yerel yönetimler, halka en yakın yönetim birimleri olma özelliğini taşımaktadırlar. Bu yönüyle de demokratik değerlerle birlikte anılmaktadırlar. Yerel yönetimlerden beklenen demokratik değerlerin gerçekleşmesi ya da gerçek anlamda demokratik yerel yönetimlerin varlığı için belki de en önemli mekanizma yerel seçimlerdir. Yerel yönetim organlarının gerçek anlamda yerel halkı temsil etmesi, yerel yönetim faaliyetlerinin yerel halkın taleplerine ve sorularına cevap vermesi, halkın yerel yönetim faaliyetlerine katılım kanallarının açık olması...
hd porno sikis izle