logo

reklam

Oldu mu be Amca !


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

Amasya’da Afrin harekatına katılan askerlere destek amacıyla düzenlenen kampanya kapsamında termal içlik, elma, kuru soğan ve patateslerden oluşan yaklaşık dört tır dolusu malzeme gönderen ve afrin harekatı boyunca adeta seferberlik ilan eden,insanları iyiliğe yardimseverliğe sevk eden, içimizde birlik ve beraberlik duyguları uyandıran ve bir an olsun desteğini esirgemeyen; Amasya Belediyesi son olarak da Afrin’deki Mehmetçiklerin telefon görüşmeleri için kampanya düzenleyip bin adet taşınabilir şarj cihazı göndermiş. Amasya Belediyesini ve Hayatcan derneğini yürekten tebrik ediyorum.
Ve eklemek istiyorum ki hiç bir partinin,
sempatizanı değilim.Sırf muhalefet olsun diye de bu yapılan hizmetleri görmezden gelemezdim.

Kutsal kitaplarda verilmek istenen ortak mesajı alabildik mi ?

Önyargısı cebinde,zehiri dilinde,şu hayat tarlasına; nefret,haset,kin tohumları saçmaktan başka bir şeye yaramayan,küçücük zihin ölçeğinde yaşayan; daha hayat pratiğini sorgulayamamış, başkalarının hayatını içselleştiren bir gözle bakmayı öğrenememiş sevgi iklimin adını  bilmeden donarak katılaşan insanlara bazen iyi niyetimiz çok beden büyük gelebilir.Empati yeteneğinden yoksun kişiler sadece kendi pencerelerinden bakmayı tercih edebilirler.
Daha bir kaç gün önce haberlerde izlediğim bir olaya; ağlasam mı,gülsem mi bilemedim? Vapurda şarkı söyleyerek ‘ekmek parası’ ‘okul harçlığı’ çıkarmaya çalışan gençlerden rahatsız olan bir amca, yolculuk esnasında ayağı kalkıp rahatsızlığını onlara: “misyoner” diye “misyonerler” diye bağırırak ifade ediyor.İyi de be amca rahatsız olduğunu dile getirmenin bin türlü yolu var. Çirkin ve yersiz bir tepkiye ne gerek gerek vardı.
Merak ettiğim bir diğer konu, O Amca acaba, misyonerin tanımını biliyor mu ? Bilmediğini düşünüyorum.Zira bilmediğimizi de bilen, anlamadığımız kelimeleri kullanmayı seven ,bir siyasetçi edasıyla bağırmayı marifet kabul eden bir milletiz ne de olsa..
Askerlik görevini yapmayıp ;kamufulajla Vatan Millet nidaları atan ünlüler gibi de yapay ve naylonumsu duruşumuz var ki (!) akla zarar.
Otobüste ahlak bekçisi, vapurda sanatın azılı düsmanıyız.
Soruyorum şimdi:
100 yıl öncesine dönmek değilse, nedir “amca” derdiniz?

Mum ışığı
Herkesin kahveleri,dizileri ve dedikoduları var.Şehirler,mahalleler,köyler evler birer mezbahaneye dönmüş .İnsanlar ellerindeki en sofistike imhalarıyla zamanlarını katlediyor.Her yer kan revan.Bu kan kokusu yutuyor beni. .. Kaçmak yetmiyor çoğu kez.
Bu gece sığındım yerde,beni yazmaya davet eden gösterişsiz ve kokusuz bir mum ışığıydı.
Ruhumda tarifsiz hisler uyandıran bu sıradan ışık bütün gece zihnimde bir kandil gibi yandı.

Adanmak nedir bilir misin ?
Deftere kâğıda kaleme,
ömrünü akıta akıta..
Geceni,gündüzünü bilmeden..
Aklından bir an bile silmeden,
Yazmanın kutsallığını.
Yazdıklarını beğenmeyip çöpe atarken; için yaralı bir keklik misali çırpınır,çırpınır.
Yaşamak ve ölmek arası dersin
Sen buna..
Yeniden yazmanın hayal kırıklığındaki o küçücük hevese tutanabilir misin ?
Adanmamış bir şiir gördün mü
Sen hiç?
Dil ucu yazılmış bir öykü,
İçdünyası yarım esķizler,
göremezsin de zaten,
Şiir bir adanmışlıktır.
Bazen de..
Bir yaranın kanayan kısmıdır.
Yarayı kalemle kaşırken;
Acının da hazzını yaşar insan.
Emeksiz sevgi olmuyor derler,
Emeksiz şiir de olmaz öyleyse.
İyelik eklerin,
Atıfların,
Vurguların,
Özgünlüğünden bilsinler seni.
Sana bir dert lazım,
Sana bir kavga..
Hayatla bir derdin olmayanın
Şiiride olmaz.
Savaşa gider gibi ,
Sıkı sıkı kuşanmalı.
kelimeleri ..
Cephane yapmalı onlardan !
Düşmana bazen bir kor kurşun,
bazen de ciğerine hançer gibi saplanmalı
Öyleki okurken;nefesi kesilmeli
Yazdıklarını..
Dosta sözüm yok
Dost bir şiirdir zaten.

Ne bilirsin peki
Ahkam kesmek dışında?
Teknikten başka ne var
Heybende ?
Duygu ?
Heyecan ?
Aşk ?
Eskimiş bir paltodan ne farkın var?
Söyleyebilir misin ?
Öyleyse edebinle
Sus artık.

 

 

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Züğürt Çeneler ve Nasa

  03 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  Dünyada güzel şeyler oluyor.(!) NASA'nın Mars keşif aracı InSight Kızıl Gezegen'in yüzeyine iniş yaptı. Türkiye'de populer gündem unsurları yine zirvede . Şeyma ile Acun boşandı. Şeyma'nın nafakası 125 bin tl. Şeyma lüks hayatına veda etmiş. Vah, vah. Her zamanki gibi zenginin malı , züğürt çeneleri yoruyordu.Çalışmadan, terlemeden zenginlik özlemi içinde olan insanların, başkalarının imkânlarını, kazançlarını, harcamalarnı, konuş konuş bitirememeleri çok doğaldı. Durun bu kadar değil. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne de taşındı kon...
 • Bostancı Farķı

  05 Kasım 2018 Köşe Yazıları

  Bu hafta kalemi alınca elime kendime bir söz verdim. Gündeme karışmak yok, laf olsun diye konuşmak yok. Hulâsa keyfimi de bozmaya gerek yok. Haftalık rutin programımı yırtıp kendime yeni bir program hazırladım. Haber programlarından, sosyal medyadan ve akademik okumalardan mümkün olduğunca kaçacaktım. Hande'lin Largosunu dinleyecek,dünyada olup bitenlerden habersiz, toprakta yalın ayak gezmenin keyfi ve enerjisiyle atıştırmalık okumalar yapıp, geçici körlüğün verdiği hazza sıkı sıkıya tutunacaktım. Olmadı. Yine kendimi haber sitelerinde, gezini...
 • Halkın sesi olmaya.., Devam ediyoruz!

  22 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Kurulduğu günden bu yana Amasya'nın gündeminin nabzına ışık tutan Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi 2019 Mahalli İdareler seçimi önceside halkın sesi olmaya devam ediyor. Okurlarıyla buluştuğu ilk günden bu yana doğru, tarafsız habercilik anlayışıyla vatandaşları bilgilendiren Yorum Gazetesi ilkeli haberleriyle de okurlarının takdirini kazanmaya devam ediyor. Amasya'nın Sesi Yorum Gazetesi, sizlerin de desteğiyle gelecek için kentin tek sesi olmayı hedefliyor. Amasya halkına en iyi şekilde hizmet etmeyi amaç edinen Yorum Gazetesi, sayfa sütunlar...
 • “Havalardan, havalardan”

  21 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Sabah uyandınız, başınız ağrıyor. Canınız kahvaltı yapmak istemiyor,gözünüzün önünde duran sucuklu tost sizin için bir anlam ifade etmiyor, vücudunuz ekseriyetle yorgun,zihniniz allak bullak ise;" havalardan", "havalardan". Sonbaharın gelmesi bir dert, sonbahar psikolojisiyle baş etmek ayrı bir dert. Gümüş gri yorganını üzerine çekiveren gökyüzünün altında, hüzünden kasvetten boğulanları,görmek de mümkün. Ne giyeceğini,ne hissedeceği bilmeyenleri de.Bir güneşli, bir yağmurlu havanın değişkenliği ruhumuza da sirayet ediverdi resmen. Bu a...
hd porno sikis izle