logo

reklam

“Osmanlı’nın Kayıp Halkaları: Şehzadeler” söyleşisi

SARAÇ“YÖK Kültür-Sanat Söyleşileri” başlığı altında YÖK tarihinde ilk kez düzenlenen etkinliklerin 2016-2017 eğitim öğretim yılındaki üçüncüsü, Fırat ve Erzincan Üniversitelerinin ardından Amasya Üniversitesinde gerçekleştirildi.
“YÖK Kültür- Sanat Söyleşisi” öncesinde YÖK Başkanı Saraç, Rektör Prof. Dr. Metin Orbay’ı makamında ziyaret etti.
YÖK Başkanı Saraç, Türkiye’nin en güzide eğitim kurumlarından biri olan Amasya Üniversitesinde olmaktan memnuniyetinii bildirerek konuşmasına başladı.
Kültür ve Sanat Söyleşileri’nin yeni ve yenilikçi YÖK’ün pek çok farklılıklarından birisi olduğunu söyleyen YÖK Başkanı Saraç, Yeni YÖK olarak öğrenci ve akademisyenleri sanat, edebiyat, felsefe, ahlak, inanç ve sevgi kavramaları ile olabildiğince donatmak istediklerini sözlerine ekledi.
Değişik bölgelerde ve farklı üniversitelerimizde gerçekleştirdiğimiz programlarda edebiyat, tarih, görsel sanatlar, müzik, sosyoloji, felsefe, dış politika gibi konularda alanında seçkin isimlerin katıldığı söyleşiler düzenlediklerinden bahseden YÖK Başkanı, “Böylece YÖK’ün temel varlık sebebi olan üniversitelerimiz ve öğrencilerimizle, global dünyanın güçlü unsurları olan yüksek teknoloji, inovasyon, sibernetik, dijital dünya gibi kavramlar dışında, kültür hayatınızı zenginleştirecek konularla sizlerle birlikte olmayı amaçlıyoruz.” dedi.
Saraç, Amasya Üniversitesinin tam da bunun yeri olduğunu düşünen Başkan Saraç, meşhur Amasya tarihçisi Hüseyin Hüsameddîn’in, Amasya’nın kültür sanat tarihi bakımından önemini belirten birkaç mısrasını okuyarak konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Olayın tarihi boyutunu geçerek kendi saham olan Klasik Türk şiirinde de eserler veren Şehzadelerin birkaçından bahsetmek istiyorum: Fatih Sultan Mehmed’in şehzadesi olan ve ömrünün son yıllarını gurbeti vatan edinerek geçinen Cem Sultan, köklü bir kültüre sahip olması ve klasik edebiyatı çok iyi bilmesinin yanı sıra Farsça’ya ve İran edebiyatına da derin vukufu sayesinde Türkçe ve Farsça Divan ve Cemsid u Hurşid isimli mesnevi kaleme almış bir şairdir. II. Beyazıt’ın oğlu Şehzade Korkut da Harimî mahlasıyla şiirler yazmıştır. Şair olmasının yanı sıra Osmanlı hanedanında şiir dışında dinî ilimler, ahlâk ve nasihat türünde eserler meydana getirmiştir. Şairliğinin yanı sıra âlim kimliği yönüyle diğer şehzadelerden ayrı bir özelliğe sahiptir.
Şehzade Beyazıt, Kanuni Sultan Süleyman’ın oğludur ve babasıyla giriştiği taht mücadelesi hayatına mal olmuştur. Şâhî mahlasıyla yazdığı şiirler ve özellikle babası ile karşılıklı yazdıkları maznum mektuplarla edebiyatımızda yer almıştır.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle