logo

reklam

Otizm eksiklik değil bir farklılıktır ve biz bunun farkındayız!

Amasya Baro’su Çocuk Hakları Komisyonu
Otizm eksiklik değil bir farklılıktır ve biz bunun farkındayız!

Amasya Baro’su Çocuk Hakları Komisyonu tarafından Aksaray Merkez Mehmetçik İlkokulu’nda yaşandığı iddia edilen otizmli çocukların okuma haklarının bir grup tarafından engellenmesi olayını utanç verici olarak nitelendirerek, bu unanç verici olayı kınadı.
Amasya Baro’su Çocuk Hakları Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Her şeyden önce otizmin her yönü ile hayatımızda varlığını kabul etmeli ve bununla hep birlikte el ele mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, Otizmin kendi çocuklarımızın da başına gelebileceğini unutmamalı; otizmli çocuklarımızı dışlamadan hatta ortak yaşam alanlarına daha fazla katarak onlarla daha çok iletişim kurmalı ve destekçileri olmalıyız. dendi.
Amasya Baro’su Çocuk Hakları Komisyonu tarafından yapılan açıklamanın devamında ise; Yaşıtları ile eşit şartlar altında, kaliteli bir eğitim almak her çocuğun hakkıdır; otizmli çocuklarda bu durum haktan öte yaşama tutunma biçimidir. Otizm ile mücadelede erken yaşta özel eğitim almanın, özellikle diğer çocuklarımız ile kaynaştırmanın, iletişim kurmalarını sağlamanın önemi yadsınamaz bir gerçektir. Unutulmamalıdır ki söz konusu eğitim yalnızca otizmli çocuklarımızın değil diğer çocuklarımızın da eğitimi olacaktır. Onlar da yardımlaşmayı, kendilerinden farklı olana saygı duymayı öğreneceklerdir. Bu hususta biz büyükler olarak davranış biçimlerimizle çocuklarımıza iyi birer örnek olmalıyız.
Bu halde Aksaray’da yapıldığı iddia edilen hadsiz ayrımcılığın sonuna kadar karşısında olduğumuzu ve sürecin yakından takipçisi olacağımızı bildiririz.
Otizm eksiklik değil bir farklılıktır ve biz bunun farkındayız!

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.