logo

reklam

Öyleyse merhaba


facebook
Aysun Doğan TERZİ
seda@hotmail.com

“Söylediklerinize dikkat edin düşüncelere dönüşür.Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür.Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür.” Gandi.

Değişmek, dönüşmek ve başkalaşım. Bilenen adıyla metamorfoz. Değişimin genel anlamı insanlar arasında değişiklik gösterebilir. Kimine göre yeni bir saç stili ve giyim tarzı, kimine göre farklı fikir akımları, düşünce tarzları, hayatı anlama ve yaşama biçimlerini değiştirme, restore etme eylemidir.Yeni doğan günü ömrün başlangıcı saymanın, yeni fikirlere zihnin kapılarını açık tutmanın yaşamı daha anlamlı hale getireceğine inanan insanlar değişimi şu şekilde tanımlar; yaşamın bir başka boyutunda var olmak gibi. Bir boyutlar alemi. İnsanın bir başka seviyesi.

Mevlâna’nın öğretilerinde kabuk değiştirmek olarak karşımıza çıkar.
‘Kabuk değiştirmek’ değiştirirken o deriye dönüp bakmak, ders almak, gelinen noktayı ölçmek ve azmi tazelemek maksadı belirler.İnsanoğlu için olgunlaşmanın sınırı yok, gerileme ise bir anlık.Karamsarlığa ve rutinlere teslim olmuş bir akışta kör duygular ve kör bir zihin kaçınılmaz olacaktır. Öyleyse değişmek ve uyanmak bileyidir körlüğün.

” Ben böyle iyiyim, öğreneceğimi öğrendim,
bu saatten sonra neyi değiştirebilirim ki “
deme ateletine düşmeden,yaşamını yeniden biçimlendirebilir isterse insan. Bu zamana kadar değişim hakkında yapılmış tüm araştırmalarda 21 gün vurgusu yapılır.21 gün boyunca tekrar edilen düşüncelerin davranışlarla desteklendiği takdirde nöronların bunu alışkanlık gösterdiği iddia edilir. Ancak bunların aksine değişmenin 21 günle mümkün olamayacağını söyleyen, bunların sanayileşmiş kişisel gelişim kitaplarından çıkma zırvalar olduğunu iddia edenler de vardır.Açıkçası ben de onlar gibi düşünürüm. Değişmenin 21 gün ile değil, geniş bir zaman zarfında, fedakârlık, zihinsel çaba toplumsal sancılara katlanabilme kapasitesiyle, bunun yanısıra sistematik çalışmalarla olabileceğine inanırım.

İnsanın kendiliğine ve yaşamına dair, açık sorular sorması, ayna işlevinde. İçerde görünenlerin yansıması yani cevaplar mutlu etmediyse, ikinci seviye sorular sormanın vaktidir.Değişmek için yeterince cesaretim var mı ?
Sosyal çevrem hakkımda ne düşünür ?(yapamazsın, bu saaten sonra olmaz )
Sandığım kadar istikrarlı mıyım ?

Yaşam döngüsün temeline karamsarlık, boşvermişlik, uyuşukluk oturtmuş, rahatından vazgeçemeyeler sorularına çoktan hayır demiş olabilirler.Evren yaşam ve insan için değişim temel bir döngüdür ve biz bu döngünün bir parçasıyız. Kültürün bir parçasıyız.Bu döngü içinde insanın önce kendi duygularını fark edebilmesi yağmur yağdığında tepelerde oluşan gök kuşağını fark edip, ona bakmaya benzer. Fark etti mi, duramaz artık o insan yerinde.Dönüşmek için harekete geçer.Zihinsel yönüyle değişmeye başlayan insan, birikim haritasıyla kendi yönünü bulmaya, toplum içinde yerini tayin etmeye, yaşamında neleri isteyip-, neleri istemediğine karar verip, tekrar gözden geçirmeye başlar.Manevi özgürlüğün farkında olmayı içsel ve dışsal baskıları kontrol etmeyi öğrenir.Gelişir, çoğalır büyür ve bereketlenir.
Devinim halindedir.

Her insanın değişim döngüsü kendi pratiklerini barındırır, başkaları için belirleyici ya da bir reçete değildir. Kendi değişim döngülerimde, metafiziksel olarak arındığımı çoğaldığımı ve bereketlendiğimi hissederim.Kalıcı ve düz fikirlerin zindanından özgür kılarım zihni.
Duyularımı yavaşlatan, körelten şarkıları siler gibi silerim işe yaramayan, eski-miş bilgileri. Kullanmadığım, dar gelen giysileri kaldırdığım gibi kaldırırım çöp düşünceleri.

Zihin bir eskici dolabı değil çünkü;
Yeni bilgilere
Yeni fikirlere
Yeni üretimlere
Yeni ufuklara, merhaba diyelim
Merhaba..

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Öyleyse merhaba

  03 Şubat 2020 Genel, Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  "Söylediklerinize dikkat edin düşüncelere dönüşür.Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür.Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür." Gandi. Değişmek, dönüşmek ve başkalaşım. Bilenen adıyla metamorfoz. Değişimin genel anlamı insanlar arasında değişiklik gösterebilir. Kimine göre yeni bir saç stili ve giyim tarzı, kimine göre farklı fikir akımları, düşünce tarzları, hayatı anlama ve yaşama biçimlerini değiştirme, restore etme eylemidir.Yeni doğan günü ömrün başlangıcı saymanın, yeni fikirlere zihnin kapılarını açık t...
 • Başlığını yitiren yazı

  27 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları, Kültür Sanat

  “Aptallara göre insanlar ırk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, din ve dil başta olmak üzere sekizden fazla kategoriye ayrılırlar. Halbuki olay bu kadar komplike değildir. İnsanlar sadece ikiye ayrılırlar: İyi insanlar ve kötü insanlar.” Albert Einstein Saatler günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar. Öyle çabuk geçiyor ki, bu endişe verici hızlı geçişler iyi değerlendirilemeyen çöp zamanlara dönüşmüş işe, eyvah. Vicdan azabı gibi gelip vuruyor insanı. Şöyle bir baktım da günümün büyük bir bölümü yerel ve ulusal haberleri takip ...
 • Öğretmenler, geleceğimizin mimarlarıdır.

  26 Kasım 2019 Köşe Yazıları

  Öğretmenler, gelecek kuşakları eğitir ve şekillendirir bu nedenle öğretmenlerin eğittikleri çocukları geleceğimize bir meşale gibi ışık tutacak olan ve geleceğimizi şekillendirecek olan kişilerdir. 24 Kasım Öğretmenler Günü her zaman hatırlanmayı ve değer verilmeyi hak eden çok sevgili öğretmenlerimizin günüdür. Öğretmen bizleri bilgi ile aydınlatan bir mumdur. Yansıttığı ışık bilgi ile aydınlanmamızı, karanlıklardan kurtularak önümüzü görmemizi sağlar. Bu mesleğe ömrünü adamış, şini severek yapan, kendinden çok öğrencilerini düşünen öyle öğre...
 • Yerel gazeteler

  18 Kasım 2019 Köşe Yazıları

  Yerel gazeteler Bugünde, kendi alanımızla ilgili birkaç kelam etmek istedim. Basın, insanların yaşananlardan haberdar olabilmesi için ortaya çıkmış ve yıllardır süre gelen bir olgudur. Aynı zamanda basın, insanların sosyokültürel yapısını etkileyerek değiştirebilecek bir yapıya sahiptir. Demokrasi önce yerelden filizlenir, sonra ülke geneline kök salar. Bunun için bağımsız, özgür ve kendi ayakları üzerinde durabilen yerel basının varlığı ön koşoldur. Demokrasinin ilk basamağı olan yerel birimlerinde halk ile yöneticiler arasında köprü g...
hd porno sikis izle