logo

reklam

Özdemir “Basın, Kamuoyunu Aydınlatma Mesleğidir”

basın

Özdemir “Basın, Kamuoyunu Aydınlatma Mesleğidir”

Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Belediye Başkanı Cafer Özdemir mesajında, basın özgürlüğünün önemine dikkati çekerek, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaptığı önemli hizmetle halkın haber alma hakkını kullanmasını sağlayan basının, insan haklarının önemli güvencelerinden birini teşkil ettiğini belirtti.
Günümüzde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüğünün en temel hak olduğu belirten Başkan Özdemir, “Basın, kamu adına gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatma mesleğidir. Günümüzde hızla gelişen kitle iletişim araçları ile birlikte etkinliği her geçen gün artan basın kuruluşları, haberleşme özgürlüğünün kullanılmasında önemli rol oynamaktadır” dedi.
Basın çalışanlarının, meslek ilkelerine bağlı, doğru, tarafsız, kişilik haklarına saygılı habercilik anlayışını benimsenmeleri ve basın meslek kurallarının uygulayıcısı olmaları gerektiğine dikkat çeken Başkan Cafer Özdemir, çağdaş bir toplum için basının güvenilirliğinin ve tarafsızlığının büyük önem arz ettiğini söyledi.
Demokrasinin temel taşlarından olan “Basın Özgürlüğü”nün, şeffaf yönetim ilkesinin de yapı taşlarından olduğunu aktaran Başkan Özdemir, mesajının son bölümünde, basın-yayın kuruluşlarında çalışan tüm basın mensuplarının ‘Basın Bayramı’nı tebrik ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Ünek; “Gazeteciler Fedakârlığın Sembolü”

AK parti Amasya İl başkanı Mehmet Ünek, ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’ dolayısı yayınladığı mesajında, basın çalışanlarının mesleklerini en iyi bir şekilde yapmaları için fedakarca çalıştıklarını söyledi.
Ünek, ulusal ve yerel alandaki yaşanan gelişmeler hakkında kamuoyunun bilgilendiren, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimi sağlayan ve bunun yanı sıra birçok önemli görev ve sorumluluğu üstlenen basın mensuplarının fedakarca çalıştıklarını ifade etti. Ünek, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Ülkemizin ve ilimizin gelişimi ve kalkınması, halkımızın bilinçlendirilmesi ve kamuoyunda gerekli hassasiyetlerin oluşturulmasında basının çok önemli katkıları vardır. Demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basının görevlerini en iyi şekilde yapabilmeleri için hepimizin destek olması gerekir.
Basın yayın kuruluşları doğru ve ilkeli görev anlayışıyla, kamuoyunu bilgilendiren, nitelikli haberleri sayesinde yöneticiler ile halk arasında sağlam bir ilişki kurmak suretiyle halkımızın gerçekleri öğrenme hakkına katkıda bulunmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle; ilimiz genelinde görev yapan tüm basın çalışanları ile basın yayın kuruluşlarının 24 Temmuz Basın Bayramlarını kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.” dedi.”

Duran; Özgür basın mücadelesi veriyoruz

CHP Amasya İl Başkanı Hüseyin Duran, Sansürün, halkın haber alma, gerçekleri öğrenme hakkının önünde engeller vardır. dedi.
CHP Amasya İl Başkanı Hüseyin Duran basın bayramı münasebetiyle yayınladığı mesajında şunları belirtti.
“24 Temmuz 1908 ‘Basında Sansürün Kaldırılışı’nın 107’inci yıldönümünü maalesef yine üzgün ve buruk kutluyoruz. Dileğimiz, ülkede siyasi baskılara maruz kalmadan düşüncelerini toplumla paylaşan, sansürsüz, özgür ve örgütlü bir basının var olması. Sansürün, halkın haber alma, gerçekleri öğrenme hakkının önünde engeller vardır. Özgür basın mücadelesi veriyoruz, yine sansüre karşı mücadeleden bahsediyoruz. Sansüre karşı mücadelenin yalnızca basının, gazetecilerin görevi değildir. Herkese sorumluluk düşmektedir. Sansür hepimizin sorunu olmalı ki çoğulculuğu, çok sesliliği ve demokrasinin egemen olmasını sağlayabilelim. Basından sansürün kaldırılışının 107. yıl dönümünde sansür ve baskı nedeniyle elinden kalemi, köşesi alınan, programları yasaklanan, yöneticilikten el çektirilen gazetecilere hep birlikte sahip çıkalım, destek olalım. Bunun için de gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılmasıdır. Kamu yararını gözeterek, halkın doğru haber alma hak ve özgürlüğünü kullanması konusunda çok önemli bir görev ifa eden basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarındandır Fikir ve düşünce insanları demir parmaklıklar arkasında olduğu sürece, ülkede, ifade özgürlüğünden ve demokrasiden de, basın özgürlüğünden de söz edemeyiz. Yerel ve Ulusal basın emekçilerine mesleğinizi yapmak için özgür çalışma ortamları ve sansürsüz günler diliyorum. 24 Temmuz Basın Özgürlüğü Gününüz kutlu olsun.”

 

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle