logo

reklam

Özdemir; “Son karar halkımızın”

başkan özdemirAmasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir
“Son karar halkımızın”
AMASYA Belediye Başkanı Cafer Özdemir, “CHP istediği kadar ’rejim değişiyor’ desin. Rejim değişmiyor. Sistem değişiyor. Rejim demokrasi rejimi. AK Parti demokrasinin bekçisi 15 yıldır. Demokrasi halk demektir. Halk iradesi demektir. Halktan kaçmamak demektir” dedi.
Başkan Özdemir, Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubesi Başkanlığı ve engelli vatandaşlarla bir araya gelerek kahvaltıda buluştu. Referandum ile halkın oylanmasına sunulacak Cumhurbaşkanlığı sistemi ve yeni sivil anayasa hakkında bilgi verdi.
Yeni anayasa değişikliğini anlatan Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, “Halka dayanan, halktan yetki alan, güçlü bir lider, güçlü bir cumhurbaşkanı, dünyaya da dik meydan okuyabilecek bir insan gelip çalışacak. ’Efendim bu tek adamlılık olur mu?’ En büyük sorun da bu. Onu işlemeye çalışıyorlar. Olmaz. CHP istediği kadar ’rejim değişiyor’ desin. Rejim değişmiyor. Sistem değişiyor. Rejim Cumhuriyet ve demokrasi rejimi. AK Parti demokrasinin bekçisi 15 yıldır. Demokrasi halk demektir. Halk iradesi demektir. Halktan kaçmamak demektir. Öbür rejim monarşidir. Onun temel özelliği seçimle gelmemektir. Biz seçimle gelmemeyi mi söylüyoruz? Biz diyoruz ki, meclis yasama yapsın seçilsin. Yürütmenin başındaki adam da halktan yüzde 51 oy alsın gelsin ülkeyi 5 yıl süreyle yönetsin. Başarırsa bu millet onu bir dönem daha seçsin. Gene başardı. Kusura bakma kardeşim. 2 dönem. Bunun ne ilgisi var rejim değiştirmekle? Geliyor kafa karıştırıyor. Televizyonda izliyorum. Efendim anayasada gensoru varmış da koymamışız. Milletin seçtiğine nasıl gensoru yapacaksın? Gensoruyu millet yapacak sandıkta. 5 yılda bir yapacak” dedi.
Başkan Cafer Özdemir, Anayasa değişikliğinin neler getirdiği ve Cumhurbaşkanlığı sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. Halk oylamasına sunulan Anayasa’da uygulanacak 18 maddeyi tek tek açıklayan Özdemir, yapılan değişikliğin AK Parti ve MHP’nin oyları ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden(TBMM) geçtiğini ve son kararı 16 Nisan’da halkın vereceğini söyledi.
Yürürlükte olan anayasanın Cumhurbaşkanına hiçbir sorumluluk yüklemediğini belirten Özdemir, “Generaller öyle bir Anayasa hazırlamış ki, Cumhurbaşkanı birçok yetki ile donatılmış, ancak hiçbir sorumluluğu yok. Yaptığı hiçbir işten, aldığı hiçbir karardan yargılanamıyor. Anayasa’da ‘Cumhurbaşkanı sadece vatana ihanetten yargılanıyor’ diyor. Ancak bu anayasayı yapan generaller, olur da yargılanırız diye ihaneti vataniye kanununu iptal etmişler. Yani kanunlarımızda vatana ihanetin tarifi yapılmamış. Yani Cumhurbaşkanı dokunulmaz kılınmış” diye konuştu.

“50 yıldır tartışılıyor”
Hükümet sistemi değişikliğinin bugünün meselesi olmadığını ifade eden Özdemir, 1961 Anayasa’sından itibaren Başkanlık sisteminin sürekli gündeme geldiğini belirtti. Başkan Cafer Özdemir, Türkiye siyasetinde söz sahibi olmuş Turgut Özal, Necmettin Erbakan, Alparslan Türkeş, Muhsin Yazıcıoğlu, Süleyman Demirel ve birçok siyasetçinin ülkemiz için en iyi yönetim biçiminin Başkanlık olduğunu ifade ettiklerini hatırlattı.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle