logo

reklam

“POS cihazı komisyonları arttı, esnaf zor durumda”

“POS cihazı komisyonları arttı, esnaf zor durumda”
Amasya Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı İsa Köse
esnaf da, vatandaş da olumsuz etkilenecek
Amasya Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı İsa Köse, Bazı bankaların POS cihazı komisyonlarını fahiş şekilde artırdığını belirterek, “Esnaf artık bu yükün altından kalkamıyor, bu oranlar düşürülmeli” dedi.
“POS cihazı komisyon oranlarını fahiş şekilde artıran bankalar var ve esnaf artık bu yükün altından kalkamıyor. POS cihazı kullanımı ve komisyonları düşürülmeli.” ifadesini kullanan İsa Köse, “Esnafın yüksek olmayan kâr oranlarına bankalar da ortak oluyor. POS cihazı komisyon oranları esnafı fazlasıyla zorluyor. Taksit sayısı arttıkça da bu oran yükseliyor. Merkez Bankasının belirlediği kredi kartı işlemlerinde azami faiz oranı Türk Lirası için yüzde 2,02 olmasına rağmen bankaların pos işlemlerinden aldığı oran yüzde 4’e kadar çıkıyor. Bu oran esnafın cirosuna ve taahhüt süresine göre ve bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. Bazı bankalarda komisyon oranı ikinci taksitte yüzde 3,40, dokuzuncu taksitte yüzde 15,30’a kadar komisyon alıyor. Bu tamamen fırsatçılıktır, esnafın gelirine ortak olmaktır” diye konuştu.
İsa Köse, “POS cihazı komisyon oranlarının çift haneli rakamlarda alınması kabul edilemez. Esnaf bu gidişat devam ederse cihazları kaldırıp sadece nakit çalışmak zorunda kalacak, bu da özellikle küçük esnafın ayakta kalması için asla yeterli olmaz. Çünkü esnaf bu daralmasını fiyatlarına yansıtırsa vatandaş da bu durumdan olumsuz etkilenmiş olur. Kredi kartı veya banka kartı kullanımı her geçen yıl artıyor. Vatandaş kart kullanamayacağı yerden alışveriş yapmaktan vazgeçer. Dolayısıyla esnaf da, vatandaş da olumsuz etkilenecektir.” dedi.

Share

Yeni Yorumlar Kapalı.

hd porno sikis izle